Fotó: MTI
Hogy fogadta a közönség a filmet? Szerintem jól sikerült a premier, legalábbis ezt tanúsítja az Urániában helyet foglaló hatszáz nézõ reakciója. A hosszan tartó taps, az ovációk, az ünneplés mind hozzátartoznak egy sikeres bemutatóhoz. Az eredeti elképzelés szerint játékfilm készült volna Wass Albert életérõl, végül a dokumentum- és a mûvészfilm keveréke került mozivászonra. Elvett ez a hibridmûfaj az alkotás értékébõl? Mivel az ilyen összetett mûfajnak nem nagyon van elõzménye, összehasonlítási alapom sincs. Nem tudom megmondani, hogy így vagy úgy lett volna jobb. Ez olyan, mintha az olimpiai bajnok gátfutót a szintén ötkarikás aranyérmes maratonistával akarnánk összehasonlítani. Melyik ért el jobb teljesítményt, ha mindkettõjük a dobogó legmagasabb fokán végzett? Az elõzmények köztudottak: hiába ragaszkodtam a játékfilmhez, tudomásul kellett vennem, hogy Magyarországon ma nincs politikai akarat arra, hogy megfilmesítsük Wass Albert életét. Egy nagyjátékfilm leforgatása 300 millió forintnál kezdõdik. Az elkészült változat jóval kevesebbe került, de még így is össze kellett koldulnunk hozzá a hiányzó 10 millió forintot. Ezekkel együtt úgy érzem, hogy az elkészült filmben a legjobbat sikerült hoznunk. A világhálón tett közzé egy felhívást, hogy adakozásokból gyûjtse össze a film befejezéséhez szükséges összeget. Ennek mekkora visszhangja volt? Akkora, hogy a hiányzó tízmillióból nyolc összejött. Több mint hatszáz magánszemély, vállalkozó vagy civil szervezet adakozott. Többnyire a kisemberek értették meg a film jelentõségét. Az 500 forinttól az 500 ezerig sok és sokféle összeg gyûlt be. Csodálatos összefogás, mondhatni mozgalom alakult ki a film körül, amit köszönök minden támogatónknak. Elképzelhetõnek tartja, hogy megvalósítsa a Wass-játékfilm eredeti ötletét? El, hisz a világ változik. És nemcsak a Wass Albertrõl szóló játékfilmet szeretném megcsinálni, hanem egy Horthy Miklós életét bemutató produkciót is, amelynek a forgatókönyve már készen áll. De tisztában vagyok azzal, hogy a jelenlegi konjunktúrában mindez nem idõszerû. Én a realitások embere vagyok, jól tudom, hogy csak addig lehet nyújtózkodni, amíg a takaró ér. Mikor láthatjuk a filmet Erdélyben? Nagyon szeretném, ha mielõbb sor kerülne egy erdélyi vetítésre. Magyarországon egyelõre az Uránia tûzte mûsorára a filmet, a következõ napokban, hetekben tizenkét városban tartunk díszbemutatót.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.