2009. március 11., 10:272009. március 11., 10:27
A május 29-én este a Köztársaság moziban országos bemutatóként vetítésre kerülő film forgatókönyvét jegyzi Cristian Mungiu, de rendezőként is részt vett a produkcióban, amely a nyolcvanas évek Romániájának humorát eleveníti fel.
A Mungiu mellett Ioana Uricaru, Hanno Hofer, Răzvan Mărculescu és Constantin Popescu által jegyzett film a szerzők szándéka szerint azt a humort idézi fel, amellyel túlélhető volt a 80-as évek Romániája. A produkcióban felidézett történetek azokat az időket elevenítik fel, amikor az iskolákban az órák előtt kötelező volt himnuszt énekelni, amikor a karácsonyi banán ünnepnek számított, amikor tejesüvegben gyűjtötték az egy- és háromlejes pénzérméket vagy amikor üres üvegek eladásával juthatott egy kis plusz zsebpénzhez az ember.
„A 4 hónap 3 hét és 2 nap után a következő saját filmem elkészültéig vígjátékot szerettem volna a közönségnek nyújtani – nyilatkozta Mungiu, aki szerint a többszerzős film öt rendezőnek a nézőpontját egyesíti. Egyébként az idei fesztiválra a „több helyszín és még több meghívott” jelszavakkal csalogatják a szervezők a filmrajongókat, reményeik szerint a Polus Centerben és a Iulius Mallban is zajló vetítésekre több mint 50 ezer néző látogat majd el.
A TIFF-en többek között vetítik majd Matteo Garrone Roberto Saviano könyvén alapuló Gomorra című filmjét, amely tavaly elnyerte a Cannes-i filmfesztivál nagydíját. A közönség emellett láthatja majd a BAFTA és César-díjjal is jutalmazott Il y a longtemps que je t’aime című, Kristin Scott Thomas rendezte filmet, vagy az idei Berlinálé nagy felfedezettjét, a zsűri nagydíjának nyertesét, az Alle Anderen című filmet is.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.