2009. február 20., 09:042009. február 20., 09:04
„Igyekszünk tematikus összeállításokkal, igen vonzó formában jelentkezni, egy-egy téma köré csoportosítjuk a zeneműveket, képeket, verseket társítunk a zenéhez. Most éppen az órazenék kerültek sorra. Haydn-nak van egy óraszimfóniája, egy Beethoven-szimfóniában is megjelenik a metronóm motívum” – mesélte a Krónikának Elekes Márta, a marosvásárhelyi művészeti iskola tanára, a helyi filharmónia művészeti titkára, a Színházművészeti Egyetem zenepedagógiai fakultásának tanszékvezetője, amikor a lecke- és nevelőhangversenyekről érdeklődtünk, amelyeken mostanában 3–400 gyerek vesz részt.
Pénteken két ízben román és két ízben magyar nyelvű előadásokra várják a kicsinyeket a marosvásárhelyi Kultúrpalotába. A magyar előadó Kovács Zsuzsanna tanárnő, aki szerint a városban hagyománya van a nevelőhangversenyeknek. „Az én gyermekkoromban ez úgy történt, hogy a felnőttkoncerteknek volt ilyen változata is, amikor a fiataloknak valaki magyarázta a zeneműveket. Ez az előadás tulajdonképpen a nyilvános főpróba volt” – idézte fel a tanárnő. „Mi, a művészeti iskola diákjai, rengeteg formatant tanultunk ezeken a koncerteken, amit egyébként akkor csak a főiskolán tanítottak”– állítja Kovács Zsuzsa tanárnő.
Időközben megváltozott a célközönség. Korábban a koncertek elsősorban a zeneiskolásokhoz szóltak, ma Kovács Zsuzsa általában véve a kisgyerekeket, a kamaszokat szólítja meg. Sok óvodás is látogatja az 50 percig tartó koncerteket. Az iskolások, óvodások – igen kedvezményesen – évadonként hat előadásra érvényes bérletet váltanak, illetve 6-6 előadást tartanak külön az 1–4., és az 5–8. osztályosoknak. Persze legtöbbször egy osztály 5-6 bérletet vásárol, és 25 kisdiák megy ezekkel be az előadásokra.
Korábban ilyen témakörök voltak: víz a zenében; fény a zenében; szél és vihar; lovaglás; szerenád és noktürn; álom és ébredés; bogárkák, madárkák; várak, kastélyok; törpék, manók és mások, most az időmérés tematikája került sorra. Kovács Zsuzsa az 1998–1999-es évadtól tart magyarázó-előadásokat a gyerekeknek. Bevallása szerint nem tanítani akar, hanem szeretné elvarázsolni ifjú hallgatóságát.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.