2009. február 20., 09:042009. február 20., 09:04
„Igyekszünk tematikus összeállításokkal, igen vonzó formában jelentkezni, egy-egy téma köré csoportosítjuk a zeneműveket, képeket, verseket társítunk a zenéhez. Most éppen az órazenék kerültek sorra. Haydn-nak van egy óraszimfóniája, egy Beethoven-szimfóniában is megjelenik a metronóm motívum” – mesélte a Krónikának Elekes Márta, a marosvásárhelyi művészeti iskola tanára, a helyi filharmónia művészeti titkára, a Színházművészeti Egyetem zenepedagógiai fakultásának tanszékvezetője, amikor a lecke- és nevelőhangversenyekről érdeklődtünk, amelyeken mostanában 3–400 gyerek vesz részt.
Pénteken két ízben román és két ízben magyar nyelvű előadásokra várják a kicsinyeket a marosvásárhelyi Kultúrpalotába. A magyar előadó Kovács Zsuzsanna tanárnő, aki szerint a városban hagyománya van a nevelőhangversenyeknek. „Az én gyermekkoromban ez úgy történt, hogy a felnőttkoncerteknek volt ilyen változata is, amikor a fiataloknak valaki magyarázta a zeneműveket. Ez az előadás tulajdonképpen a nyilvános főpróba volt” – idézte fel a tanárnő. „Mi, a művészeti iskola diákjai, rengeteg formatant tanultunk ezeken a koncerteken, amit egyébként akkor csak a főiskolán tanítottak”– állítja Kovács Zsuzsa tanárnő.
Időközben megváltozott a célközönség. Korábban a koncertek elsősorban a zeneiskolásokhoz szóltak, ma Kovács Zsuzsa általában véve a kisgyerekeket, a kamaszokat szólítja meg. Sok óvodás is látogatja az 50 percig tartó koncerteket. Az iskolások, óvodások – igen kedvezményesen – évadonként hat előadásra érvényes bérletet váltanak, illetve 6-6 előadást tartanak külön az 1–4., és az 5–8. osztályosoknak. Persze legtöbbször egy osztály 5-6 bérletet vásárol, és 25 kisdiák megy ezekkel be az előadásokra.
Korábban ilyen témakörök voltak: víz a zenében; fény a zenében; szél és vihar; lovaglás; szerenád és noktürn; álom és ébredés; bogárkák, madárkák; várak, kastélyok; törpék, manók és mások, most az időmérés tematikája került sorra. Kovács Zsuzsa az 1998–1999-es évadtól tart magyarázó-előadásokat a gyerekeknek. Bevallása szerint nem tanítani akar, hanem szeretné elvarázsolni ifjú hallgatóságát.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.