Fotó: Biró István
2009. július 29., 09:482009. július 29., 09:48
Nagy sikerrel játssza a kolozsvári színház Avignonban Visky András Visszaszületés című, Tompa Gábor rendezésében színpadra vitt drámáját. A francia nyelven feliratozott előadást az Avignoni Fesztivál keretében 23 alkalommal adja elő a Kolozsvári Állami Magyar Színház társulata július 8–30. között a Théâtre des Halles Salle du Chapitre Termében. A fesztiválon naponta játszott mintegy 1400 produkció között a Visszaszületés hamar magára irányította mind a közönség, mind pedig a szakma kitüntetett figyelmét.
Az előadásokat neves európai, amerikai, ázsiai színházi emberek – kritikusok, rendezők, színház- és fesztiváligazgatók – tekintik meg, estéről estére beszélgetések zajlanak az alkotókkal, és egybehangzóan az avignoni fesztivál egyik legfelkavaróbb, gondolatilag erős, formailag koherens, a színészi játék tekintetében kimagasló, korszerű előadásaként emlegetik a Visszaszületést. Többen kiemelik a főszerepet alakító Dimény Áron finom, elmélyült szerepformálását. Július 12-én az Espace Jeanne Laurent konferenciatermében az Identitásaink közepén és határain: Közép-Európák című szakmai megbeszélés meghívottjaként Tompa Gábor a kolozsvári színház Erdélyben, Romániában, a teljes magyar nyelvterületen, valamint Európában elfoglalt helyéről beszélt, kiemelve az általa irányított társulat újító törekvéseit, aminek köszönhetően az utóbbi években a színház az európai szakmai nyilvánosság szerves részévé vált.
Visky András a megbeszélésen a Visszaszületés című dráma történelmi-politikai-társadalmi hátterét világította meg, a saját közvetlen múltunkkal való megbékélésre helyezve a hangsúlyt. A beszélgetést David Sanson, a Mouvement című lap munkatársa moderálta, résztvevői Christophe Galent fesztiválszervező, a Scene nationale du Havre munkatársa, Eleonora Felisatti, az Art’o újságírója és Tiago Bartolomeu Costa portugál kritikus, az Obscena lap munkatársa voltak.
„Nagyon boldog vagyok, hogy láthattam az ön által rendezett Visszaszületést, amely az egyik legszebb, ha nem a legszebb előadás, amelyet ezen a nyáron Avignonban felfedeztem” – fogalmaz Patrice Pavis, napjaink egyik legfontosabb színházelméleti szakembere Tompa Gábornak írt személyes hangú levelében.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.