2009. május 27., 11:182009. május 27., 11:18
Constantin Chiriac Fesztiváligazgató nyilatkozata szerint a fesztivál idei, tizenhatodik kiadásának költségvetése 24,5 millió lej. „Az, hogy nem kellett megkurtítanunk a válság évében sem a fesztivált, arra bizonyíték, hogy hosszú távú menedzseri stratégiával szervezzük a rendezvényt” – jelentette ki Chiriac, hozzátéve azt is, hogy a szervező stáb már a jövő év és az azt követő évad fesztiváljának előkészítésén dolgozik.
Az idei fesztivál az InOvatii nevet viseli, a szervezők több mint 2200 résztvevővel számolnak, akik 70 országból érkeznek. A szebeni fesztivál olyan hírességeket vonultat fel idei programjában, mint Eugenio Barba, Andrij Zsoldak, Silviu Purcărete, ugyanakkor nemzetközi hírnévre szert tett színházak is a meghívottak között szerepelnek. A fesztivált egyébként a Silviu Purcărete által rendezett Ovidius átváltozásai előadás nyitja meg.
Nem csak a nézők számára kínál érdekességeket a fesztivál: az Előadások tőzsdéje szekcióba a kulturális élet olyan szereplőit hívták meg, akik a művészeti produktumot eladható, fogyasztási cikként kezelik – számukra külön standot is állítottak fel, ahol bemutathatják és eladhatják „termékeiket”.
A szebeni színházi fesztivál másik deklarált célja a város műemlék épületeinek és tereinek kihasználása, újbóli köztudatba emelése, ennek érdekében kortárs előadásokat, kulturális megnyilvánulásokat helyeznek ki ezekbe a terekbe.
„Nagyon fontos, hogy a már megszokott szinten megmaradjon a fesztivál” – nyilatkozta Theodor Paleologu művelődésügyi miniszter. Egyébként a tárca hagyományosan részt vállal a szebeni fesztivál szervezésében, és idén egymillió lejjel támogatta a rendezvényt.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.