A nagybányai Teleki Magyar Házban hallhatnak előadást az érdeklődők a hiedelmekről
Fotó: Teleki Magyar Ház/Facebook
A boszorkányságról és különféle hiedelmekről szóló előadást hallgathatnak meg az érdeklődők a nagybányai Teleki Magyar Ház szervezésében. A magyarországi előadó a kulturális antropológia és a néprajz szempontjait ötvözi előadását ismerheti meg Nagybánya közönsége.
2024. november 15., 20:482024. november 15., 20:48
„Hiedelemlény, samanisztikus mediátoralak, vádlott, vagy ma is élő hagyomány? Tények és tévhitek a boszorkányságról, amely egykor Nagybánya mindennapjait is meghatározta;
A nagybányai rendezvényen a vendégelőadó Csanádi Viktor Holló, aki hiedelemkutatóként néphittel, népszokásokkal és népi rítusokkal foglalkozik. Mint bemutatkozásában fogalmaz, arra összpontosít, hogy egyes korokban az egyes emberek életét hogyan hatották át mindezek, milyen elgondolások mentén élték mindennapjaikat, miként hittek, féltek, reméltek.
Fotó: Teleki Magyar Ház/Facebook
melynek során egy különleges hármas nézőpontba helyezkedem, a hittudomány, a kulturális antropológia, valamint a néprajz egyedi ötvözetével felvértezve.
A kutatás, tanítás, sok-sok előadás és írás mellett pedig gyakorló lelkészként, etnobotanikusként, lelkes természetvédőként és családapaként telnek zsúfolt, de rendkívül izgalmas napjaim” – vallja az előadó.
A gyógynövények világának rejtelmeibe avatta be az érdeklődőket a hétvégén Köllő Melinda marosvásárhelyi gyógyszerész a nagybányai Teleki Magyar Házban.
Kiválósági okleveleket adnak át április 3-án Szatmárnémetiben a helyi magyar kulturális életet gazdagító személyiségeknek.
„Kovács András Ferenc írásművészete sokunk számára minta és mérce. Ma is közöttünk jár-kel. Nógat, hogy dolgozni kell. Gyöngybetűivel listákat ír, védi a jambust és a hexametert” – fogalmazott megkeresésünkre László Noémi kolozsvári költő.
Elhunyt Richard Chamberlain Golden Globe-díjas amerikai színész, a Tövismadarak és A sógun című tévésorozatok, a Monte Christo grófja és A három testőr című filmek főszereplője – jelentették amerikai hírportálok.
Életének 90. évében elhunyt Miske László, a debreceni Csokonai Nemzeti Színház erdélyi születésű, Jászai Mari-díjas színművésze – közölte a teátrum sajtószolgálata szombaton az MTI-vel.
Elsősorban egyetemistákat és fiatal szakmabelieket vár áprilisi szakmai továbbképzésére a Transylvania Trust Alapítvány, de szívesen látnak minden olyan érdeklődőt is, aki szeretne elmélyedni az épített örökség védelemének, népszerűsítésének témájában.
A Román Ortodox Egyház (BOR) bírálja a brassói születésű Botond Nagy bukaresti rendezését a „keresztény vallási szimbólumok becsmérlő használata” miatt.
Erdély a népművészet területén nagyhatalom, a már alig fellelhető népi kultúrát pedig valahogyan meg kell őrizni, és ez nemcsak a magyar közösségre vonatkozik, hanem a románságra és a cigányságra is – vallja a gyergyóditrói születésű Kelemen László.
Ádám Gyula számos rangos díjjal kitüntetett csíkszeredai fotóművésznek a nagyszebeni polgármesteri hivatal kiállítóterében nyílik kiállítása – közölte a helyi magyarságot összefogó HÍD Egyesület.
Megfogalmazta a mának szóló világnapi üzenetét Theodoros Terzopoulos Görögország Színházigazgató, tanár, író, a Színházi Olimpia ihletője és a Nemzetközi Színházi Olimpiai Bizottság elnöke. A világnapi az üzenetet alább közöljük.
A színházi világnap, március 27. alkalmából Sebestyén Aba rendezőt, színészt, az immár 20 éve létrejött marosvásárhelyi Yorick Stúdió független színház vezetőjét faggattuk a teátrum küldetéséről.
szóljon hozzá!