A nagybányai Teleki Magyar Házban hallhatnak előadást az érdeklődők a hiedelmekről
Fotó: Teleki Magyar Ház/Facebook
A boszorkányságról és különféle hiedelmekről szóló előadást hallgathatnak meg az érdeklődők a nagybányai Teleki Magyar Ház szervezésében. A magyarországi előadó a kulturális antropológia és a néprajz szempontjait ötvözi előadását ismerheti meg Nagybánya közönsége.
2024. november 15., 20:482024. november 15., 20:48
„Hiedelemlény, samanisztikus mediátoralak, vádlott, vagy ma is élő hagyomány? Tények és tévhitek a boszorkányságról, amely egykor Nagybánya mindennapjait is meghatározta;
A nagybányai rendezvényen a vendégelőadó Csanádi Viktor Holló, aki hiedelemkutatóként néphittel, népszokásokkal és népi rítusokkal foglalkozik. Mint bemutatkozásában fogalmaz, arra összpontosít, hogy egyes korokban az egyes emberek életét hogyan hatották át mindezek, milyen elgondolások mentén élték mindennapjaikat, miként hittek, féltek, reméltek.
Fotó: Teleki Magyar Ház/Facebook
melynek során egy különleges hármas nézőpontba helyezkedem, a hittudomány, a kulturális antropológia, valamint a néprajz egyedi ötvözetével felvértezve.
A kutatás, tanítás, sok-sok előadás és írás mellett pedig gyakorló lelkészként, etnobotanikusként, lelkes természetvédőként és családapaként telnek zsúfolt, de rendkívül izgalmas napjaim” – vallja az előadó.
A gyógynövények világának rejtelmeibe avatta be az érdeklődőket a hétvégén Köllő Melinda marosvásárhelyi gyógyszerész a nagybányai Teleki Magyar Házban.
Ma még a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetem régi épületének az aulájában áll, de az új épületszárny felépítése után kikerül a négy fal közül Wagner Nándor nagyváradi születésű szobrászművész és felesége, Csijo asszony mellszobra.
Szatmárnémetiben zajlik az Interetnikai Színházi Fesztivál, amely a romániai kisebbségi színjátszást képviselő társulatokat, és azok reprezentatív előadásait vonultatja fel.
Az 1989-es fordulat után a színház területén se tudták Romániában, hogy mit kezdjenek a vágyott szabadsággal. Reformkezdeményezések, különféle mozgások jellemezték az elmúlt 35 évben a hazai, ezen belül a magyar színházak útkereséseit.
A Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem tizedik alkalommal szervezi meg a Színházi Iskolák Találkozóját 2024. november 15–24. között – tájékoztatott csütörtökön a Magyar Művészeti Kar titkársága.
Ady Endre nagykárolyi szobránál ünnepelték a magyar nyelv napját a helyi Vasile Lucaciu vegyes tannyelvű általános iskola magyar hatodikosai.
Románia eddigi legnagyobb régészeti lelőhelyét találták meg Arad és Temesvár között a vasúti pálya felújítását megelőző leletmentő ásatások során.
A Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) Újságírás és Digitális Média szakán működő Spectator Média Szakkollégium portréfotó-kiállítása nyílik meg a kolozsvári Planetáriumban.
A sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház következő előadása Friedrich Dürrenmatt Angyal szállt le Babilonba című darabjából készül Bocsárdi László rendezésében, az előadás olvasópróbái elkezdődtek – közölte a társulat.
Az idén januárban elhunyt Csíky András kolozsvári színművész nevét viseli az újonnan létrejött alapítvány, amely a színművész akaratából az általa kapott Kossuth-díjjal járó évenként pénzjutalmat fiatal erdélyi színészeknek ítéli oda.
A kilencedik Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztivál elérkezett második feléhez, de a következő napokban is színes és sokszínű programokkal várja a színházkedvelő közönséget.
szóljon hozzá!