A vásárhelyi társulat Retromadár blokknak csapódik című, Radu Afrim rendezte előadása is eljut Brassóba
Fotó: Rab Zoltán
Határon túli társulatok is vendégszerepelnek az október végi Magyar Színházfesztiválon Brassóban. A másodízben tartandó szemle hiánypótlónak számít a Cenk alatti városban, ahol akár magyar tagozat elindításának motorja is lehet – mondta el a Krónikának Toró Tamás főszervező.
2018. október 16., 11:232018. október 16., 11:23
2018. október 16., 11:242018. október 16., 11:24
Másodszor szerveznek Brassóban Magyar Színházfesztivált, az október 25–28. között tartandó, immár nemzetközi kitekintésűvé bővült rendezvénysorozatra Újvidékről, Salgótarjánból, Marosvásárhelyről és Csíkszeredából is érkeznek társulatok.
Toró Tamás, a fesztivál főszervezője a Krónikának elmondta,
„Létfontosságú, hogy legalább egy ilyen rendezvénysorozat keretében 4-5 napig örülhessenek a brassói magyarok a minőségi magyar nyelvű színháznak. A szemle, amelyen nagyszínpadi és stúdióelőadások is várják a közönséget, akár motorja is lehet egy brassói magyar tagozat beindításának” – fogalmazott a szervező. Kiemelte, az is fontos, hogy a másodszor szervezendő fesztivál valamilyen formában felsorakoztat erdélyi társulatokat, de magyarországi és újvidéki színházat is, így Kárpát-medencei seregszemlévé válik.
– mondta a szervező.
A fesztivál nagyszínpadi előadásai mellett számos kísérőrendezvény várja a nagyérdeműt. A Drámai Színház nagyszínpadán a fesztivál négy napján csupa olyan produkció tekinthető meg, amely egy-egy kortárs drámaíró szövegén alapul, és a közelmúlt társadalmi-politikai valóságát jeleníti meg. Görgey Gábor, Radu Afrim, Egressy Zoltán és Kiss Csaba színpadi szövegei egy-egy olyan valóságba kalauzolnak, amelyeknek megértéséhez nem kell hosszan visszanyúlni az időben, hiszen valamennyi közel áll a ma emberéhez.
A fesztivált megnyitó nagyszínpadi előadás a salgótarjáni Zenthe Ferenc Színház produkciója lesz, Görgey Gábor magyarországi drámaíró Komámasszony, hol a stukker? című vígjátéka alapján. A második fesztiváli napon egy marosvásárhelyi szuperprodukció látható, amelyben a hetvenes évek hazai proletárnegyedének hangulata elevenedik meg. A Retromadár blokknak csapódik, és forró aszfaltra zuhan című előadás szövegét maga a rendező, Radu Afrim írta, és a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata játssza. Radu Afrim, a Tompa Miklós Társulat két nagy sikerű produkcióját, Az ördög próbáját (2013), és A nyugalmat (2014) jegyző rendező újabb előadása a kommunizmus éveit idézi meg. A harmadik fesztiváli napon is ezt a közelmúltat idézik meg, ezúttal a magyarországi arcát a csíkszeredai Csíki Játékszín Portugál című előadásában, amelynek szerzője Egressy Zoltán drámaíró. A produkció megtekintését 14 éven felülieknek ajánlják.
A második Magyar Színházfesztivált záró díszelőadás meghívottja az Újvidéki Színház társulata, amely Kiss Csaba A dög című pszichodrámáját játssza. Ha van ideális házasság, akkor a miénk az – mondja Irén, az előadás egyik főszereplője a párkapcsolati terápián. De hát ilyen házasság nincs. Senkinek sehol. Ennek illusztrálására egy kis „dög” beletapos a családi életbe.
A második alkalommal megszervezett Magyar Színházfesztivált – rendhagyó módon – az Áprily Lajos Főgimnázium színjátszócsoportja, a Grimasz nyitja meg. Előadásukat ugyanaznap az I. Magyar Színházfesztivál fotópályázata résztvevőinek kiállítása követi. A rendezvény második napján Az indiánok nem hagynak cserben minket címmel két kolozsvári alkotó, Laczkó Vass Róbert színművész és Szép András zongoraművész szerzői és előadóestje látható a Patria terem stúdiójában. A két kolozsvári művész produkciójával egy időben Gáspárik Attila színész, a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház igazgatója mutatja be legújabb, Teátrális világunk című színházi könyvét. A könyvbemutató, illetve az aznapi nagyszínpadi előadás után a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház művészeinek Tesztoszteron nevű színészzenekara koncertezik. Harmadik nap ismét a Kolozsvári Állami Magyar Színház színművészeit látják vendégül Brassóban: Albert Csilla és Dimény Áron színművész felolvasószínházi előadást tart Tompa Andrea Fejtől s lábtól című regényéből. További részletek a Brassói Magyar Színházfesztivál Facebook-oldalán találhatók.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
szóljon hozzá!