Fotó: A szerző felvétele
2011. május 09., 08:572011. május 09., 08:57
Mint ismeretes, a száztíz éves teátrumot több mint három évvel ezelőtt kezdték el helyreállítani, s tavaly augusztusban a munkások rábukkantak az előcsarnok lépcsője alá rejtett fémkapszulára. A dobozban korabeli iratok találhatók, amelyeket az akkori városvezetőség helyezett el az 1900-ban épült színház átadási ceremóniáján. A kapszulában található iratok azonban a vártnál is rosszabb állapotban voltak – mondta el pénteki sajtótájékoztatóján az OSZK tudományos igazgatója. A fémdoboz teteje ugyanis több helyen ki volt lyukadva, így a papírokat levegő és nedvesség érte, s a budapesti könyvtár szakembereinek a penészt is el kellett távolítaniuk a foszladozó oldalakról.
A dobozban öt iratcsomót találtak, amelyeket egy pergamen díszlevélbe tekertek, majd nemzetiszín zsinórral kötöttek át és viaszpecséttel rögzítettek. A szakember elmondása szerint eredetileg a fémdobozon is volt zsinór és pecsét, amit valamikor levettek onnan, a kapszulát pedig felnyitották, de azt, hogy mikor és kik, nem lehet megállapítani. Annyi azonban bizonyos, hogy a kapszulából nem tűnt el semmi – jelentette ki az igazgató. A pergamen díszoklevélbe négy névsort tekertek, amelyek korabeli notabilitások nevét tartalmazzák: a színházépítési, illetve a színügyi bizottság tagjaiét, a törvényhatósági bizottság tagjainak, illetve az akkori városi tanács tagjainak nevét, valamint a tanács 1900. októberi díszülésének huszonöt oldalas jegyzőkönyvét. Ez utóbbi annyira rossz állapotban volt, hogy hónapok munkájába került, míg egyáltalán szét lehetett bontani az oldalakat, és sajnos az írás annyira elhalványult rajtuk, hogy csak külföldi szakértők bevonásával sikerült szinte képpontonként „visszavarázsolni”.
A jegyzőkönyv tartalmazza a színügyi bizottság elnökének, Hoványi Gézának, illetve a Szigligeti Társaság elnökének, Rádl Ödönnek az ülésen mondott ünnepi beszédét. Az aranyszínű, réz alapú festékkel írott díszoklevél szövege is szinte letörölhetővé vált. Maga a restaurálás egyébként már két és fél hónappal ezelőtt befejeződött, azóta azon dolgoztak a szakemberek, hogy az iratok szakadt, töredezett széleit kipótolják.
A dokumentumokról úgynevezett nemesmásolat készül, a váradi színház emeleti előcsarnokában ezek kerülnek majd kiállításra, az eredetieket pedig speciális körülmények között őrzi meg a Körösvidéki Múzeum. A kapszulát május 22-én, a Festum Varadinum rendezvénysorozat záróvasárnapján adja át az OSZK Nagyváradnak – ígérte Biró Rozália alpolgármester.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
szóljon hozzá!