Potyók Tamás debreceni művész festménye az egykori erdődi várról
A Kárpát-medence magyarlakta vidékein, így a Partiumban, Erdélyben, a Székelyföldön is bemutatják a Várak és erődtemplomok című festménykiállítást, Potyók Tamás debreceni művész 50 alkotását. Első határon túli helyszínként a Bihar megyei Hegyközszentimrén nyitották meg a tárlatot a hét végén.
2019. október 13., 16:582019. október 13., 16:58
2019. október 13., 17:022019. október 13., 17:02
Első határon túli helyszínként a Bihar megyei Hegyközszentimrén, a Szent Imre emlékkápolnában mutatták be a hét végén a Várak és erődtemplomok című kiállítást, Potyók Tamás debreceni festőművész nemrégiben körútjára indított, több mint egy évet, 9 országot és 20 helyszínt felölelő Kárpát-medencei kiállítássorozatát.
Az „1 év, 9 ország, 20 állomás, 50 festményként” hirdetett kezdeményezés fővédnöke Petneházy Attila, a magyarországi Emberi Erőforrások Minisztériumának (EMMI) magyar-magyar kulturális kapcsolatokért felelős miniszteri biztosa, a szombati tárlatnyitón részt vett Biró Rozália, a román képviselőház külügyi bizottságának elnöke. A képzőművészeti zarándoklat első állomását augusztus 20-án a magyarországi hollókői várban szervezték, a következő állomás a Bihar megyei település volt.
Kifejtette, a Kárpát-medencei kiállítássorozatot a határon túli magyarlakta területeken mutatják be, első körben a Partiumban, Erdélyben, a Székelyföldön láthatják az érdeklődők. „Szatmárnémetiben januárban a magyar kultúra hete keretében mutatjuk be a tárlatot, majd Nagyváradon, Kolozsváron, Temesváron, Csíkszeredában is, aztán Kárpátalja és Felvidék következik. Jövőre a nemzeti összetartozás évét hirdette meg a magyar Országgyűlés, és mi ezzel képsorozattal csatlakozunk ehhez: üzenetében, szellemiségében egyfajta panorámáját adjuk az egykori Magyar Királyság területén található váraknak és erődtemplomoknak” – fejtette ki Nagy Géza.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
szóljon hozzá!