Hazatértek Nagyváradra az évszázados iratok

•  Fotó: A szerző felvétele

Fotó: A szerző felvétele

A Festum Varadinum Új templom – régi oltár című zárórendezvényén adták át tegnap délután a városnak az idén száztizenegy éves nagyváradi színház záróköve alatt talált, Budapesten restaurált dokumentumokat, és az ezekről készült kisfilmet vetítették a frissen helyreállított épületben.

Nagy Orsolya

2011. május 23., 09:292011. május 23., 09:29

A nagyváradi közönség először léphetett be Thalia templomának falai közé, miután az több esztendőn át zárva volt a felújítás miatt. A szintén restaurált évszázados papírokat Kelemen Hunor művelődési miniszter jelenlétében vette át Biró Rozália alpolgármester Boka László, a restaurálást végző Országos Széchényi Könyvtár tudományos igazgatójától. Az elöljáró mérföldkőnek nevezte a váradi magyar közösség életében a hat, értékes dokumentum hazakerülését. Felidézte azt a napot, amikor az épületben dolgozó vállalkozó bekopogtatott hozzá azzal a hírrel, hogy valami érdekesre bukkant a zárókő alatt. Mint mondta, egy fél órán múlott, hogy a dokumentumok végül Gyulafehérvár helyett Budapestre kerültek, ez pedig Boka Lászlónak köszönhető – a nagyváradi származású szakember ingyen vállalta el az igen rossz állapotba került dokumentumok helyreállítását.

A díszdobozba helyezett dokumentumok ünnepélyes átadása után kerekasztal-beszélgetés kezdődött Boka László, Tóth Zsuzsanna szakrestaurátor, Meleg Vilmos színművész, illetve Nagy Béla színháztörténész részvételével. A restaurátor a színház lépcsőjének tetejébe süllyesztett „időkapszula” megtalálásának és helyreállításának történetét mesélte el, vetített képekkel illusztrálva mondandóját. A dr. Bulyovszky József akkori polgármester által aláírt Zárókő-elhelyezési Oklevél szövegét Meleg Vilmos olvasta fel. A zárókövet a helyi képviselő-testület ünnepi ülése után, 1900. október 15-én helyezték el – ekkor fejeződött be hivatalosan a színház építése. Másfél hónappal később felnyitották a fémszelencét, és hozzátették a díszoklevelet. Jól látszott a hengeren, hogy néhány évtizeddel később valaki újra felnyitotta a kapszulát.

Nagy Béla a Szigligeti Színház felépítésének történetét idézte fel a korabeli sajtóhírek felhasználásával. Beszélt arról a konfliktusról is, ami az építkezést megelőzte: a nagy befektetés ötlete ugyanis igencsak megosztotta a város lakosságát. A rendezvény után a dokumentumokat a színház emeleti előcsarnokában állították ki, de csak egy napra, később a nemesmásolatok lesznek láthatók itt, az eredetiek pedig a múzeumba kerülnek. Este, a Varadinum-díjak átadása után a Nagyváradi Magyar Színház Luigi Pirandello Hat szereplő szerzőt keres című színművét adta elő.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 24., csütörtök

Szent László halálának évfordulóján tart előadást Jánó Mihály a középkori falképekről

Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.

Szent László halálának évfordulóján tart előadást Jánó Mihály a középkori falképekről
2025. július 22., kedd

Bartók Béla életművéhez kapcsolódva erősítik a kulturális kapcsolatokat Mórahalom és Nagyszentmiklós között

Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.

Bartók Béla életművéhez kapcsolódva erősítik a kulturális kapcsolatokat Mórahalom és Nagyszentmiklós között
2025. július 18., péntek

Színház, kosárlabda, autóverseny – Damokos Csaba designer plakátjaiból nyílik kiállítás

A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.

Színház, kosárlabda, autóverseny – Damokos Csaba designer plakátjaiból nyílik kiállítás
2025. július 18., péntek

A Magyar Rendőrség is körözi a mezőméhesi gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját

A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.

A Magyar Rendőrség is körözi a mezőméhesi gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját
2025. július 16., szerda

Tusványos előrendezvénye: a nagyváradi festészet meghatározó alakjának állít emléket az EMŰK tárlata

Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).

Tusványos előrendezvénye: a nagyváradi festészet meghatározó alakjának állít emléket az EMŰK tárlata
2025. július 15., kedd

Erdélyi dokumentumfilmek versenyeznek idén a 25. Filmtettfeszten

Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.

Erdélyi dokumentumfilmek versenyeznek idén a 25. Filmtettfeszten
2025. július 14., hétfő

Legyen a színház a város kulturális központja – Horváth Hunor, a temesvári magyar társulat új igazgatója terveiről

Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.

Legyen a színház a város kulturális központja – Horváth Hunor, a temesvári magyar társulat új igazgatója terveiről
2025. július 13., vasárnap

Élő téka: felidézik a Szent Anna-tó körüli nemzetközi performansz fesztiválokat

A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.

Élő téka: felidézik a Szent Anna-tó körüli nemzetközi performansz fesztiválokat
2025. július 09., szerda

Újra a bábok a főszereplők a kolozsvári Bánffy-palotában

A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.

Újra a bábok a főszereplők a kolozsvári Bánffy-palotában
2025. július 08., kedd

Eseménydús évadot zárt a kolozsvári színház az anyagi nehézségek ellenére

Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.

Eseménydús évadot zárt a kolozsvári színház az anyagi nehézségek ellenére