Fotó: Bartha László
2010. december 20., 09:052010. december 20., 09:05
„Fenséges játéknak tartotta a színházat, de halálosan komolyan vette” – fogalmazott Kincses Elemér rendező. Talán a csikorgó hidegnek köszönhető, hogy a vásárhelyi „nagy nemzedék” tagjai közül kevesen jöttek el a pénteken este a színház kistermében megrendezett „szellemidézésre”, annál népesebb volt azonban az érdeklődők tábora. A beszélgetést Nánay István magyarországi színikritikus, egyetemi tanár vezette.
Az est folyamán Gajdó Tamás színháztörténész, a magyar Országos Színháztörténeti Intézet és Múzeum vezetője filmre vitt összeállítást mutatott be Kovács György színművész albumsorozatának darabjaiból, amelyek fotókat, színlapokat, plakátokat és nyugtákat is tartalmaznak. Az albumok sorozatából mindössze 4-5 darab került be a múzeumba, a többi eltűnt, vagy kallódik valahol. A korabeli fotók varázslatos, múlt század eleji hangulatot teremtettek az emlékezéshez. Kovács György, Delly Ferenc, Hamvay Lucy, Szabó Ernő, Kőszegi Margit, Bara Margit, Andrási Márton és megannyi társuk képmásai idézték fel a vásárhelyi színházalapítás és a legnagyobb sikerek esztendeit.
Nánay szerint „a Székely Színház roppant fontos szerepet töltött be a magyar színháztörténetben”. Miután az első két évadban 15, illetve 38 bemutatót tartott a társulat, a harmadik évadtól áttértek a művészszínházi produkciókra, és ezzel Erdélyben úttörő szerepet vállaltak. Kolozsváron jóval később történt meg az ilyenfajta áttörés. A társulat első, 1958-as budapesti turnéja azonnal meghozta a vásárhelyi társulat számára az elsöprő sikert.
Az emlékezők felidézték a vásárhelyi társulatalapítás gyötrelmeit, a hőskor drámai, illetve humoros mozzanatait. Tompa a vásárhelyi utcákról, kocsmákból is toborzott „színészeket”, akik közül néhányan hatalmas sikereket értek el. Többen elmondták: Tompa Miklós szeretett éjszaka próbálni, ilyenkor megállt számára az idő. Próba közben néha elvonult sakkozni vagy pingpongozni, ilyenkor akár több órára is megfeledkezett a színészekről.
Nem tűrte a középszerű előadásokat. Ha nem ő rendezte az előadást, bemutató előtt mindenképpen megnézte a produkciót. Megtörtént, hogy egy-két héttel vagy akár egy nappal a bemutató előtt lefújta az előadást, amely esetleg soha nem került színpadra. A hajdani plakátokon néha több rendező tűnik fel egy-egy drámacím alatt. Ennek vagy az volt az oka, hogy bemutató előtt teljesen átrendezte a kollégái által elképzelt előadást, vagy egyszerűen az, hogy a plakáton szereplő rendezők így némi pluszpénzhez juthattak. Kiderült: Tompa igencsak éreztette azt, ha valakit nem kedvelt. Ugyanakkor színészközpontú rendező volt, vallotta: rendező nélkül létezik színház, színész nélkül viszont aligha. Gyakran mondogatta: ha a színész vitatkozik, mindig neki van igaza, akkor is, ha nincs igaza. Ugyanakkor bárkinek kertelés nélkül megmondta a véleményét, még a színészkirályként tisztelt Kovács Györgyre is rászólt, ha fegyelmezetlen volt.
Egykori barátai, ismerősei szerint Tompa rendkívül szellemes, sokat anekdotázó, nagy tudású, igen művelt ember, zseniális igazgató volt, imádta a társulatot. A városi, tartományi pénzügyi vezetőket addig gyötörte, amíg ki nem csikarta a színház fenntartásához, az előadások színreviteléhez szükséges pénzt. Egykori munkatársai szerint az ő igazgatása idején „biztonságban volt a társulat”.
Tompa Miklóst 1966-ban indokolatlanul, rosszindulatú feljelentések alapján váltották le, úgymond „felfelé buktatták”, hiszen az összes hazai magyar társulat felügyelője lett. Legalábbis papíron. Ezután 1973-ig nem engedték neki, hogy az általa alapított vásárhelyi színházban rendezzen. A Tompa Miklós születésének 100. évfordulója alkalmából szervezett programsorozat tegnap filmvetítésekkel és színházi előadásokkal ért véget.
Több mint 3.5 millió forint értékben osztottak ki díjakat május 14-én, szerdán este a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeumban, a Méhes György – Nagy Elek Alapítvány irodalmi díjait erdélyi folyóirat szerkesztősége és erdélyi alkotó is átvehette.
A bukaresti Bulandra Színház látja vendégül a Háromszék Táncszínház Ecce Homo című előadását, amely Munkácsy-festmények színházi megközelítése. Tapasztó Ernő, a tavaly év elején bemutatott produkció egyik rendezője értékelt a Krónikának.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.