2009. szeptember 02., 09:532009. szeptember 02., 09:53
Hét bemutatóval készül a hamarosan kezdődő színházi évadra a Csíki Játékszín társulata, tudtuk meg Parászka Miklóstól, az intézmény igazgatójától. Az igazgató elmondta: idén korábban kezdik az évadot, mint az elmúlt években, szeptember 12-én gördül fel először a függöny, amikor az Urs Widmer Nagykutyák című darabjából készült előadást mutatják be. A svájci drámaíró műve olyan felső vezetői beosztású emberekről szól, akiket elbocsátanak, így az új vezetői állás megtalálásában és önbizalmuk helyreállításában a Wrage asszony által vezetett „outplacement” vállalat segít.
A színház második bemutatója a Molnár Ferenc Liliom című művéből Victor Ioan Frunză rendezésében színpadra állított előadás lesz. Szilveszterre és a farsangi időszakra kínál majd tartalmas szórakozást Nemlaha György Mesék a musicalről című darabja, melynek rendező-koreográfusa Csutka István lesz. Várhatóan februárban mutatják be a William Shakespeare Szentivánéji álom című komédiájából készült musical Szabó Emese rendezésében, melynek zenéjét Cári Tibor szerezte.
A tavasz folyamán még két bemutatóra készülnek: egy mozgásszínházi előadást mutatnak majd be a színház stúdiótermében, illetve Parászka Miklós állítja majd színpadra Neil Simon Furcsa pár című darabját, melynek egyik főszereplője a budapesti József Attila Színház színművésze, Józsa Imre lesz.
Emellett a társulat a korábbi évadok előadásaiból is többet műsoron tart, és vendégszerepléseket is vállal majd az év során. Hamlet című előadásukkal magyarországi turnén vesznek részt, A kék madár című előadásukat pedig októberben a Sepsiszentgyörgyi Nemzetiségi Színházi Kollokviumon játsszák majd. Az idén alapított Kézdivásárhelyi Városi Színház programjában is szerepel egyik előadásuk, mely Parti Nagy Lajos Ibusár-megállóhely című „huszerettjéből” készült. A társulat felállása annyiban módosul, hogy az évad második felétől viszszatér a Csíki Játékszínhez Kozma Attila színművész, illetve Józsa Imre csatlakozik a Furcsa pár színészeinek csapatához.
Parászka Miklós elmondta, nem terveznek jegyáremelést. „Úgy döntöttünk, hogy nem engedjük, hogy a válság bármiféle negatív hatással legyen intézményünkre. Nem engedünk a társulattól eddig megszokott színvonalból, még a szűkösebb évben sem, ugyanakkor drágítani sem fogunk. Ez afféle gesztus a közönség felé, azt szeretnénk, hogy a gazdasági válság ne riassza el az embereket a színházlátogatástól, ugyanakkor szeretnénk elérni, hogy a Csíki Játékszín látogatottsága a 11. évadban is növekvő tendenciát mutasson, ahogy eddig” – fejtette ki az igazgató.
Kérdésünkre Parászka elmondta, hogy idén nyáron nem vettek részt színházi fesztiválokon, mivel az elmúlt jubileumi évadukban rengeteg bemutatóval és előadással készültek, hogy méltóképpen ünnepelhessék meg az évfordulót, így a nyarat inkább pihenésre fordították a nagy hajtás után. Egyedül a kisvárdai fesztiválon vettek részt, ahol A kék madárral szerepeltek.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.