Fotó: A szerző felvétele
2009. szeptember 25., 10:572009. szeptember 25., 10:57
„Régi álmunk valósult meg azzal, hogy végre egy ötfellépéses koncertsorozaton mutatkozhatunk be az erdélyi közönségnek” – fejtette ki a Krónika kérdésére Krulik Zoltán, a Makám együttes alapítója. Mint mondotta, korábban is jártak már Erdélyben – legutóbb, három évvel ezelőtt Sepsiszentgyörgyön – de eddig minden alkalommal egy-egy helyszínen koncerteztek.
Hangsúlyozta, mindig szívesen jönnek ide, azonban lényegesen jobb érzés úgy megtenni a több száz kilométeres utat, hogy több helyszínen léphetnek föl egymás után. A népszerű, nemzetközileg elismert etno-avantgárd együttes Gyergyószentmiklóson az Ákombákom, avagy kimegyek holnap az állatkertbe című gyerekműsorával kápráztatta el a kicsiket, ma Csíkszeredában lépnek fel felnőtteknek szóló műsorukkal, melyben a boltokban egyelőre nem kapható új lemezük, a Jáhvájová zenei anyagát mutatják be.
„A jáhvájová egy titokszó, az őrségi bemutatónkon feltettem a kérdést, mit jelent ez a szó, az előadás végén egy kisfiú azt a megfejtését adta, hogy Isten segíts” – magyarázta Krulik és elmondta azt is, hogy koncertkörútjuk során több műsorral állnak színpadra. Többek közt szombaton Kézdivásárhelyen a Vakondvára gyerekműsorukkal lepik meg az ottani gyerekközönséget, vasárnap pedig Sepsiszentgyörgyön délelőtt gyerekeknek, este pedig felnőtteknek játszanak.
A Makám zenekart 1984-ben Krulik Zoltán zeneszerző, előadóművész alapította. A zenekar hangzásvilágában az etnoavantgárd elegyedik a balkáni és afrikai zenei motívumokkal, illetve a kortárs zene repetitív elemeivel. A Makám legújabb korszakát a magyar népzene archaikus formái és a dal újrafelfedezése jellemzi. Az utóbbi évtizedben Lovász Irén, Palya Bea, Szalóki Ági, Bognár Szilvia, Herczku Ági, Lázár Erika voltak a Makám énekes szólistái.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.