2009. szeptember 14., 10:012009. szeptember 14., 10:01
N. Mészáros Júlia, a rendező Városi Művészeti Múzeum igazgatója elmondta: tizennyolc országból, köztük Argentínából és az Egyesült Államokból, Ausztriából és Japánból, Finnországból és Szlovákiából érkeztek munkák a biennáléra, amely A grafikai művészetek mesterei elnevezést viseli. Az alkotások különféle nézőpontból fogalmazzák meg az alkotók vízióját a térről. Megjelenik az embert körülvevő mikrotér és a kozmikus tér, a jelenvaló és a szellemi tér – ismertette az igazgató.
Az érdeklődők a hagyományos grafikai műfajok, köztük a fa- és rézmetszet, a litográfia mellett láthatnak fotó alapú számítógépes grafikát és a technikai fejlődés nyújtotta egyéb újszerű megoldásokat.
A program keretében önálló kiállításon tárja alkotásait az érdeklődők elé az előző biennále fődíjasa, a dél-koreai Kim Csang Szu, továbbá Eugenia Gortshakova német, Emil Siemeister osztrák, Lennox Dunbar skót és Gallusz Gyöngyi magyar grafikusművész. A többi alkotó munkáit csoportos tárlaton mutatják be.
A megnyitón adják át a díjakat és az elismerő okleveleket a művészeknek.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.