A sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színházban előadásokat is láthat és kísérőprogramokon is részt vehet a nagyérdemű a színházi világnap alkalmával
Fotó: Tamási Áron Színház
Az erdélyi magyar társulatok gazdag programmal készülnek a színház világszerte március 27-én megült ünnepére. Kolozsváron, Temesváron, Sepsiszentgyörgyön, Nagyváradon, Szatmárnémetiben is változatos kínálat várja a nagyérdeműt a színházi világnapon, a kincses városban kulisszalátogatással és rendhagyó közösségi kezdeményezésekkel is készül a társulat, Sepsiszentgyörgyön kávézni lehet a színészekkel.
2025. március 25., 19:012025. március 25., 19:01
A színházi világnap (angolul World Theatre Day, rövidítése:WTD) elnevezésű nemzetközi ünnepnapot a Nemzetközi Színházi Intézet (ITI) kezdeményezésére 1962 óta évente március 27-én tartják meg világszerte.
Klasszikus és kortárs szerzők előadásaival, kulisszalátogatással és rendhagyó közösségi kezdeményezésekkel is készül a társulat. Március 27-én a Vecsei H. Miklós és Németh Nikolett szövege alapján készült Janovics című előadás lesz látható, melyet ifj. Vidnyánszky Attila rendezett. Március 28-án William Shakespeare Hamletje tekinthető meg Tompa Gábor rendezésében, Vecsei H. Miklós főszereplésével. Március 29-én a Kosztolányi Dezső regénye alapján készült Édes Anna című előadás látható Szabó K. István rendezésében.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház többek közt a Janovics című, ifj. Vidnyánszky Attila által rendezett előadását kínálja a világnap alkalmából közönségének
Fotó: Biró István / Kolozsvári Állami Magyar Színház
kommunikációs tréning és ART kvíz szerepel a programban, míg a zenélni tudók örömzenélésen vehetnek részt a teátrum művészeivel. A Szólíts le egy színészt! programpont keretében az érdeklődők kedvenc színművészükkel beszélgethetnek. Gyerekfoglalkozásokkal is készülnek, a sport iránt érdeklődőket pedig Aikido Life-kalandozás, asztalitenisz-bajnokság és sakksarok várja. A részletes program itt található.
Változatos programot kínál a színház világnapján a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház is.
Március 27-e tehát a színház igazi ünnepe lesz Sepsiszentgyörgyön. Délben, 12 órától Színészkávézóvá alakul a Tamási Áron Színházban működő Vendelin Étterem, ahol minden asztalnál más-más színész várja a velük barátkozni kívánó, a személyük vagy a színház iránt érdeklődő nézőket. Göllner Boróka, Kolcsár József, Kovács Kati, Mátray László, Nagy-Kopeczky Kristóf, Szalma Hajnalka, Varsányi Szabolcs és Vass Zsuzsanna lesznek a házigazdák, akikkel
A beszélgetés természetesen ingyenes, a vendégeknek csak saját kávéikat, fogyasztásukat kell kifizetniük. Kora délután, 14 órától Pignitzky Gellért most készülő, Determinált című legújabb egyéni előadásának nyílt próbáját tekintheti meg a közönség a színház előcsarnokából nyíló Üvegteremben, ahol a színművész mesélni is fog az előadás elkészítésének körülményeiről. A produkció József Attila életét kívánja bemutatni a költő Szabad-ötletek jegyzéke című pszichoanalitikus naplója, versei és más tanulmányai nyomán, illetve azt is megpróbálja körüljárni, hogy milyen nehézségekkel kell megküzdenie egy fiúnak a férfivá válása során úgy, hogy nem rendelkezik semmiféle érzelmi biztonsággal.
Temesváron a Pericles című produkcióval ünneplik a világnapot: csütörtökön 19 órától román és angol nyelvű feliratozással láthatja a közönség
Fotó: Beliczay László/Csiky Gergely Állami Magyar Színház
Este 19 órától
Egész életművét betetőző darabjában Shakespeare azt kutatja, vajon volt-e értelme mindannak, amit a valóságot leképező színpadon alkotott? Föl-alá járkált az időben, végigélt korokat, jellemeket, magára próbált minden maszkot, de bármilyen sok mindent tudott hatalomról, szerelemről, történelemről, emberlétről, a természet erőivel szemben tehetetlen maradt. Vajon mennyi esélye van a művészetnek megváltoztatni a világot?
A sepsiszentgyörgyi színház részletes programja itt található.
A nagyváradi Szigligeti Színház az Én, a féreg – Kafka kabaré című előadást tűzte műsorra a színházi világnapon
Fotó: Szigligeti Színház
Temesváron a Pericles című produkcióval ünneplik a világnapot: csütörtökön 19 órától román és angol nyelvű feliratozással láthatja a közönség a brit alkotók által színpadra állított előadást a Csiky Gergely Állami Magyar Színházban.
A temesvári társulat Jane Streetonnal, a Royal Academy of Dramatic Art, a Royal Shakespeare Company és a Juilliard énektechnika professzorával próbálta a produkciót. Az előadás zeneszerzője Cári Tibor, aki jelenleg a legaktívabb romániai színházi zeneszerző. Az előadás koreográfiájáért a fiatal Anca Stoica felel. A díszletet és a jelmezeket Brian D. Hanlon brit díszlettervező, a Liverpool Institute for Performing Arts oktatója álmodja meg. Philip Parr rendező és Dálnoky Réka dramaturg a nyomtatásban 1609-ben megjelent Pericles, Tyrus hercege aktualizált olvasatát készítette el, amely olyan aktuális témákat is boncolgat, mint a migráció és az emberkereskedelem. A darab – annak ellenére, hogy nem teljes egészében Shakespeare szövege – hatalmas sikert aratott megjelenése korában, és a következő évszázadokban is szokatlan fogadtatásra talált.
Március 27-én, a színházi világnap alkalmából kulisszajárást és alternatív plakátkiállítást is ajánl a színház a közönség figyelmébe.
A résztvevők körbejárhatják a díszleteket, a kreatív műhelyeket, a színészek öltözőit és azokat a színpadgépészeti elemeket, amelyek életre keltik az előadásokat. A program másik különlegessége egy izgalmas plakátkiállítás, melynek megnyitójára 18 órától kerül sor:
alternatív plakátjaik friss szemlélettel közelítik meg a produkciókat, és új értelmezési lehetőségeket kínálnak a nézők számára.
A nagyváradi Szigligeti Színház a világnapon, csütörtökön este az Én, a féreg – Kafka kabaré című előadást tűzte műsorára. A produkciót a Transilvania Színpadon adják elő.
Ebből a találkozásból egy formailag meglepő, a kabaré élességével fogalmazó színpadi történet bontakozik ki. Egy biztos, a történet itt is úgy kezdődik, mint Kafka világhírű elbeszélésében: Gregor (Samsa) egy napon arra ébredt, hogy féreggé változott.
A szatmárnémeti Harag György Társulat a világnap előtti napon, de az ünnep alkalmából tart beszélgetést a színházról.
tart előadást március 26-án, szerdán, 19 órától.
„Vannak, akik attól tartanak, hogy az újabb és újabb technikák, műfajok háttérbe szoríthatják a színházat. Én nem félek ettől. Abban hiszek, hogy a pillanat művészete, annak élő jelenléte halhatatlan” – fogalmazott a Krónika megkeresésére Balázs Attila.
A Román Ortodox Egyház (BOR) bírálja a brassói születésű Botond Nagy bukaresti rendezését a „keresztény vallási szimbólumok becsmérlő használata” miatt.
Erdély a népművészet területén nagyhatalom, a már alig fellelhető népi kultúrát pedig valahogyan meg kell őrizni, és ez nemcsak a magyar közösségre vonatkozik, hanem a románságra és a cigányságra is – vallja a gyergyóditrói születésű Kelemen László.
Ádám Gyula számos rangos díjjal kitüntetett csíkszeredai fotóművésznek a nagyszebeni polgármesteri hivatal kiállítóterében nyílik kiállítása – közölte a helyi magyarságot összefogó HÍD Egyesület.
Megfogalmazta a mának szóló világnapi üzenetét Theodoros Terzopoulos Görögország Színházigazgató, tanár, író, a Színházi Olimpia ihletője és a Nemzetközi Színházi Olimpiai Bizottság elnöke. A világnapi az üzenetet alább közöljük.
A színházi világnap, március 27. alkalmából Sebestyén Aba rendezőt, színészt, az immár 20 éve létrejött marosvásárhelyi Yorick Stúdió független színház vezetőjét faggattuk a teátrum küldetéséről.
A csángó, Magyar Arany Érdemkereszttel kitüntetett Szőcs Anna Édesanyám rózsafája című életrajzi könyvének román fordítását mutatják be Bukarestben a Liszt Intézet – Magyar Kulturális Központban.
Példaként tárja a mai világ elé a csángó zenei és tárgyi örökséget Petrás Mária Prima Primissima- és Magyar Örökség díjas népdalénekes, keramikusművész, akit több évtizedes fáradhatatlan munkája elismeréseként nemrég Kossuth-díjjal tüntettek ki.
Elhunyt életének 86. évében a bánffyhunyadi születésű Buzás Pál zongoraművész, tanár, karnagy és népzenegyűjtő, az erdélyi zenei élet, a magyar kulturális élet meghatározó személyisége – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
Március 31-én mutatják be a Szent Anna-tó legendája című zenés mesét Csurulya Csongor rendezésében a Békéscsabai Jókai Színházban.
A sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház neves színművésze, egykori igazgatója, Nemes Levente idén megkapta a Kossuth-díjat. De mit jelent számára ez az elismerés? Hogyan látja a művészet és a színház szerepét a változó világban?
szóljon hozzá!