A Berlinálén bemutatott Műanyag égbolt (2023), Bánóczki Tibor és Szabó Sarolta sci-fi animációja a Föld növény- és állatvilágának teljes pusztulása után játszódik
Fotó: TIFF
A magyar filmtermés legújabb, nemzetközi fesztiválokon is díjazott darabjait sorakoztatja fel a június 18-ig tartó Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) Magyar Napja szerdán Kolozsváron.
2023. június 13., 12:392023. június 13., 12:39
A 22. alkalommal szervezett nemzetközi filmszemle hagyományosan minden évben tart Magyar Napot, amikor a legújabb magyar filmeket, de olykor már klasszikusnak számító alkotásokat is beilleszt kínálatába. A TIFF a Liszt Intézet Bukarest együttműködésével idén is gazdag magyar filmes programmal jelentkezik és a szokásos, szerdai napot a magyar filmnek szenteli – olvasható a fesztivál szervezőinek közleményében, valamint az intézet honlapján.
A Magyar Nap programjában vetítik az erdélyi Erőss Zsolt emlékét megidéző Magasságok és mélységek (2022) című filmet
Fotó: Magasságok és mélységek
A Magyar Nap programjának kínálatában szerepel a Berlinálén bemutatott Műanyag égbolt (2023). Bánóczki Tibor és Szabó Sarolta sci-fi animációja egy olyan jövőben játszódik, ahol a Föld növény- és állatvilágának teljes pusztulása után a tudósok egy hihetetlenül tápláló, az emberi testbe ültetett növényt kísérleteznek ki. Ebben a kegyetlen világban, ahol a túlélésnek súlyos ára van, egy férfi minden szabályt áthág, hogy megmentse a felesége életét.
Szerepel még a programban a Rotterdami Nemzetközi Filmfesztiválon debütált Hatalom (2023), a tallini Black Nights fesztiválon a zsűri elismerő oklevelét elnyerő Háromszázezer számozott darab (2022) című magyar alkotás.
A programban lesz még az erdélyi Erőss Zsolt emlékét megidéző Magasságok és mélységek (2022) című film, melyben az eltűnt hegymászó feleségének szempontjából követjük a történetet és látható lesz a Cottbus-i filmfesztiválon kétszeresen díjazott Larry (2022) című elsőfilm, mely elnyerte a fesztivál Legjobb elsőfilmnek járó és Legjobb ifjúsági filmnek járó díjakat.
A programot a kolozsvári rendező, Lakatos Róbert Ki kutyája vagyok én? (2022) című szatirikus dokumentumfilmje egészíti ki, valamint az 1939 (2022) című kisjátékfilm, és M.Tóth Géza animációs rendező munkásságát bemutató animációs blokk. Látható lesz a 2007-ben Oscar-díjra jelölt Maestro (2005, 5 perc), azt Ikarosz (1996, 5 perc), Mama (2007, 8 perc), Ergo (2007, 12 perc), Opera 130 (2014, 27 perc), Gyufák (2021, 11 perc).
Az M.Tóth Géza animációs rendező munkásságát bemutató animációs blokk keretében látható lesz a 2007-ben Oscar-díjra jelölt Maestro
Fotó: TIFF
M. Tóth Géza filmrendező, producer, a KEDD Animációs Stúdió alapító-vezetője, egyetemi tanár. A Nemzetközi Televíziós Művészeti és Tudományos Akadémia és az Amerikai Filmakadémia tagja. Maestro című rövidfilmjét az Amerikai Filmakadémia Oscar-díjra jelölte, illetve az ő nevéhez fűződik többek között a Bogyó és Babóca, illetve a Kuflik című rajzfilmsorozat is. A Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen (MOME) közel 10 évig vezette az animációs tanszéket, aztán a látványtervező tanszéket a Színház és Filmművészeti Egyetemen, aminek később a rektoraként is dolgozott.
A TIFF Magyar Napja keretében mutatják be a Magyar Filmarchívum digitalizációs programjának újabb eredményét: az 1989-ben Fehér György által rendezett Szürkület című fekete-fehér bűnügyi filmet, amelyben egy megrázó gyerekgyilkosság ügyében a forgatókönyvíró-rendező Fehér György a feje tetejére állítja a krimi konvencióit.
A Magyar Nap Koroknay András SunMa koncertjével zárul a Bánffy Palota udvarán. További részletek a szemle honlapján találhatóak.
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) keretében mutatják be Kolozsvár főterén június 16-án Tudor Giurgiu Libertate (Szabadság) című, az 1989-es nagyszebeni eseményeket felelevenítő, román-magyar koprodukcióban készült filmjét.
Kolozsvár főterén vetítik a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) zárófilmjeként „az elbűvölő Wes Anderson” legújabb alkotását, az Asteroid City című vígjátékot a szemle zárásaként, június 18-án – közölték a fesztivál szervezői.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
A csomaközi kelta harcos sírját, a rituális temetkezési eszközöket és a kelta sisakot is megtekinthetik a látogatók a Maros Megyei Múzeumban. A Szatmár megyében feltárt őskori tárgyak a Romániában fellelt vaskori kelta leletek közül a leglátványosabbak.
Több mint 3.5 millió forint értékben osztottak ki díjakat május 14-én, szerdán este a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeumban, a Méhes György – Nagy Elek Alapítvány irodalmi díjait erdélyi folyóirat szerkesztősége és erdélyi alkotó is átvehette.
A bukaresti Bulandra Színház látja vendégül a Háromszék Táncszínház Ecce Homo című előadását, amely Munkácsy-festmények színházi megközelítése. Tapasztó Ernő, a tavaly év elején bemutatott produkció egyik rendezője értékelt a Krónikának.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
szóljon hozzá!