Fotó: Libertate film/Facebook
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) keretében mutatják be Kolozsvár főterén június 16-án Tudor Giurgiu Libertate (Szabadság) című, az 1989-es nagyszebeni eseményeket felelevenítő, román-magyar koprodukcióban készült filmjét.
2023. június 07., 13:232023. június 07., 13:23
Tudor Giurgiu rendezőnek, a TIFF igazgatójának legújabb, idei filmjét premierként láthatja a közönség a kincses városban a június 9. és 18. közt tartandó nemzetközi szemlén a román film napjai szekció keretében. Az alkotásnak tavaly decemberben Nagyszebenben tartották az előbemutatóját, a hazai mozik pedig októbertől tűzik műsorukra.
Fotó: Libertate film/Facebook
Amint a film ismertetőjében szerepel, ezek az események kevéssé ismertek: a forradalom napjaiban, miközben káosz és pánik uralta a közhangulatot, és a tömeg a hatóságok intézkedései ellen lázadt, a milícia – akkori rendőrség – egyik szebeni alakulata erőszakos támadás célpontjává vált. Véres összecsapások történtek a katonák, civilek, milicisták és Szekuritáté ragjai között. Viorel, a milicista százados megpróbál kiszabadulni a milíciáról, de a hadsereg tagjai elfogják és azzal vádolják, hogy terrorista.
Fotó: Libertate film/Facebook
Fotó: Libertate film/Facebook
Az 1 óra 49 perces alkotás főbb szerepeiben Alex Calangiu, Cătălin Herlo, Ionuț Caras, Iulian Postelnicu, Andi Vasluianu, Mirela Oprișor tűnik fel, valamint több nagyszebeni színész: Adrian Matioc, Ali Deac, Cendana Trifan, Marius Turdeanu, Mihai Coman, Codruța Vasiu, Florin Coșuleț, Viorel Rață. A TIFF Facebook-oldalán közzétett teaser képkockáin feltűnik Bíró József kolozsvári színész is. Az IMDB-n szereplő stáblista szerint a film vágója az erdélyi származású, Magyarországon élő Lemhényi Réka, és szintén vágó Dunai László, aki a Sapientia egyetem filmszakán végzett. Tudor Giurgiu korábbi filmjei a beteges viszonyok (2006), Emberekről és csigákról (2012), Miért én? (2015), Parking (2019).
Fotó: Libertate film/Facebook
Fotó: Libertate film/Facebook
Fotó: Libertate film/Facebook
Oliver Stone amerikai filmrendező, forgatókönyvíró, producer életműdíjat kap a június 9. és 18. közt tartandó kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon (TIFF), a mexikói Michel Franco pedig zsűritag lesz – közölték pénteken a szemle szervezői.
Kolozsvár főterén vetítik a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) zárófilmjeként „az elbűvölő Wes Anderson” legújabb alkotását, az Asteroid City című vígjátékot a szemle zárásaként, június 18-án – közölték a fesztivál szervezői.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
A csomaközi kelta harcos sírját, a rituális temetkezési eszközöket és a kelta sisakot is megtekinthetik a látogatók a Maros Megyei Múzeumban. A Szatmár megyében feltárt őskori tárgyak a Romániában fellelt vaskori kelta leletek közül a leglátványosabbak.
Több mint 3.5 millió forint értékben osztottak ki díjakat május 14-én, szerdán este a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeumban, a Méhes György – Nagy Elek Alapítvány irodalmi díjait erdélyi folyóirat szerkesztősége és erdélyi alkotó is átvehette.
A bukaresti Bulandra Színház látja vendégül a Háromszék Táncszínház Ecce Homo című előadását, amely Munkácsy-festmények színházi megközelítése. Tapasztó Ernő, a tavaly év elején bemutatott produkció egyik rendezője értékelt a Krónikának.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
szóljon hozzá!