A Karinthy és Kosztolányi házaspárt alakító színészek a Fici és Aranka című filmben
Fotó: Frici és Aranka/Facebook
Film készült Karinthy Frigyesről és feleségéről, Böhm Arankáról: a Frici és Aranka az alkotók szándéka szerint a kivételes házasság történetéről, valamint Karinthy és Kosztolányi Dezső barátságáról is szól.
2022. február 16., 10:422022. február 16., 10:42
2022. február 16., 10:452022. február 16., 10:45
Bálint-naphoz kapcsolódva mutatták be a Frici&Aranka című filmet kedden este Budapesten: az alkotás Karinthy Frigyes és Böhm Aranka életét, a századforduló irodalmi miliőjét ábrázolja.
Egy színházakat megsegítő filmes pályázat keretében, a Karinthy Színházzal közösen pályázva a Nemzeti Filmintézet adott támogatást az alkotáshoz, amely a Sanzonfilm Studio gyártásában készült el.
Az MTI által idézett közlemény szerint Juhász Anna elmondta, hogy már 2020-ra, a neves irodalmi elődök házassági centenáriumára nagyon készült – ugyanis kávéházi irodalmi esteket szervezve bő egy évtizede foglalkozott Karinthyék életével és Böhm Aranka személyiségével. Karinthy és Böhm Aranka 1920-ban házasodott össze, ez a centenárium a „karinthyság” történetében is fontos állomás volt – mondta az irodalmár, hozzátéve, hogy az irodalmi estek mellett egyre több ötletet gyűjtött, majd Csáky Attila producerrel és Karinthy Verával, az író dédunokájával elhatározták, hogy „kitárják” a család történetét a széles közönségnek.
New York, Centrál és Hadik, ahol „ott volt Aranka, a királynő, és ott volt Karinthy, a főisten” – áll a film ajánlójában.
Az alkotásban kiemelt szerepe van Aranka barátnőinek – Klug Böske, Guthi Erzsi, Kondor Lívia –, akikre mindig számíthatott. Az alkotók szándéka szerint a Frici&Aranka című film Karinthy és Kosztolányi barátságáról és a női barátságokról is szól.
A film 2021 tavaszán forgott számos helyszínen – a ráckeresztúri Brauch-kastélyban, a New York Kávéházban, az újbudai Szent Margit Gimnáziumban és a Vasúttörténeti Parkban. Az alkotás rendezője Tóth Tamás, operatőre Szecsanov Martin, látványtervezője Pallós Nelli, az irodalmi szakértő Fráter Zoltán irodalomtörténész volt. A főbb szerepeket Szakács Hajnalka (Böhm Aranka), Bölkény Balázs (Karinthy Frigyes), Hajdu Tibor (Kosztolányi Dezső), Páder Petra (Harmos Ilona), Eke Angéla (Kondor Lívia), Balázs Andrea (Guthi Erzsébet), Erdélyi Timea (Klug Böske) és Tenki Dalma (Judik Etel) alakítja. További információ a film közösségi oldalán a www.facebook.com/friciesarankafilm linken található.
B. Kovács András sepsiszentgyörgyi szerző Bukaresti napló I.-II., 1978-1988 című kötetét mutatják be Kolozsváron.
A Székely Kalendárium 2025. évre szóló kiadása már kapható lapárusuknál és az ismertebb könyvesboltokban. Székelyföld kincsestárának sorban huszonkettedik kötete szokásához híven színes, változatos tartalmat kínál olvasóinak.
A Kolozsvári Magyar Opera Puccini-sorozatának következő darabja a Manon Lescaut című előadás, amit csütörtökön láthat a közönség. Az előadást beharangozó gondolatokat közöljük.
Multikulturális helyszínen tartják a romániai kisebbségi társulatok találkozóját, a vasárnapig tartó Ifesztet. Szatmárnémeti pezsgő fesztiválhangulattal várja a kétévente megszervezett, ismét a Harag György Társulat tereiben zajló interetnikai szemlét.
Vecsei H. Miklós színművész és QJÚB nevű csapata erdélyi turnéra indul. Az első állomás Kolozsvár.
Kolozsvár emblematikus épületét, a volt Központi Szállót járhatták be kedden délután az érdeklődők. A magyar néptáncoktatás, a hagyományőrzés egyik erdélyi fellegvárának szánt impozáns, felújított épület történetiségét művészettörténész ismertette.
Borsodi L. László csíkszeredai költő, irodalomtörténész, kritikus, tanár kapta az Év szerzője díjat a 30. Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásáron – közölték szombaton a rendezvény szervezői.
Ifj. Vidnyánszky Attila rendezései elképesztően sodró erejűek, dinamikusak és „fiatalosak”, de mély gondolatiságúak is, így óriási az esélyük, hogy megszólítsák az ifjú generációkat.
A minap mutatták be azt az albumot, amely az aradi Kölcsey Egyesület újkori történetének egyik sikeres rendezvénysorozatát, a Kölcsey Galéria 2013 és 2023 közötti képzőművészeti kiállításait foglalja össze.
A boszorkányságról és különféle hiedelmekről szóló előadást hallgathatnak meg az érdeklődők a nagybányai Teleki Magyar Ház szervezésében.
szóljon hozzá!