A Karinthy és Kosztolányi házaspárt alakító színészek a Fici és Aranka című filmben
Fotó: Frici és Aranka/Facebook
Film készült Karinthy Frigyesről és feleségéről, Böhm Arankáról: a Frici és Aranka az alkotók szándéka szerint a kivételes házasság történetéről, valamint Karinthy és Kosztolányi Dezső barátságáról is szól.
2022. február 16., 10:422022. február 16., 10:42
2022. február 16., 10:452022. február 16., 10:45
Bálint-naphoz kapcsolódva mutatták be a Frici&Aranka című filmet kedden este Budapesten: az alkotás Karinthy Frigyes és Böhm Aranka életét, a századforduló irodalmi miliőjét ábrázolja.
Egy színházakat megsegítő filmes pályázat keretében, a Karinthy Színházzal közösen pályázva a Nemzeti Filmintézet adott támogatást az alkotáshoz, amely a Sanzonfilm Studio gyártásában készült el.
Az MTI által idézett közlemény szerint Juhász Anna elmondta, hogy már 2020-ra, a neves irodalmi elődök házassági centenáriumára nagyon készült – ugyanis kávéházi irodalmi esteket szervezve bő egy évtizede foglalkozott Karinthyék életével és Böhm Aranka személyiségével. Karinthy és Böhm Aranka 1920-ban házasodott össze, ez a centenárium a „karinthyság” történetében is fontos állomás volt – mondta az irodalmár, hozzátéve, hogy az irodalmi estek mellett egyre több ötletet gyűjtött, majd Csáky Attila producerrel és Karinthy Verával, az író dédunokájával elhatározták, hogy „kitárják” a család történetét a széles közönségnek.
New York, Centrál és Hadik, ahol „ott volt Aranka, a királynő, és ott volt Karinthy, a főisten” – áll a film ajánlójában.
Az alkotásban kiemelt szerepe van Aranka barátnőinek – Klug Böske, Guthi Erzsi, Kondor Lívia –, akikre mindig számíthatott. Az alkotók szándéka szerint a Frici&Aranka című film Karinthy és Kosztolányi barátságáról és a női barátságokról is szól.
A film 2021 tavaszán forgott számos helyszínen – a ráckeresztúri Brauch-kastélyban, a New York Kávéházban, az újbudai Szent Margit Gimnáziumban és a Vasúttörténeti Parkban. Az alkotás rendezője Tóth Tamás, operatőre Szecsanov Martin, látványtervezője Pallós Nelli, az irodalmi szakértő Fráter Zoltán irodalomtörténész volt. A főbb szerepeket Szakács Hajnalka (Böhm Aranka), Bölkény Balázs (Karinthy Frigyes), Hajdu Tibor (Kosztolányi Dezső), Páder Petra (Harmos Ilona), Eke Angéla (Kondor Lívia), Balázs Andrea (Guthi Erzsébet), Erdélyi Timea (Klug Böske) és Tenki Dalma (Judik Etel) alakítja. További információ a film közösségi oldalán a www.facebook.com/friciesarankafilm linken található.
Kölcsönös vendégszereplésen fogadja egymást a közeljövőben a budapesti és a bukaresti Nemzeti Színház.
Pignitzky Gellért, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színművésze újabb egyéni előadást mutat be, amely József Attila Szabad-ötletek jegyzéke című pszichoanalitikus naplója, versei és tanulmányai alapján készült.
László Noémi és Fekete Vince József Attila-díjas költők a meghívottjai a költészet napja alkalmából szervezett irodalmi rendezvényeknek április 11-én Kolozsváron.
Farkas Árpád költőre emlékeznek a Hargita megyei Székelyszentmiklóson szombaton – közölte honlapján az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL).
Kiválósági okleveleket adnak át április 3-án Szatmárnémetiben a helyi magyar kulturális életet gazdagító személyiségeknek.
„Kovács András Ferenc írásművészete sokunk számára minta és mérce. Ma is közöttünk jár-kel. Nógat, hogy dolgozni kell. Gyöngybetűivel listákat ír, védi a jambust és a hexametert” – fogalmazott megkeresésünkre László Noémi kolozsvári költő.
Elhunyt Richard Chamberlain Golden Globe-díjas amerikai színész, a Tövismadarak és A sógun című tévésorozatok, a Monte Christo grófja és A három testőr című filmek főszereplője – jelentették amerikai hírportálok.
Életének 90. évében elhunyt Miske László, a debreceni Csokonai Nemzeti Színház erdélyi születésű, Jászai Mari-díjas színművésze – közölte a teátrum sajtószolgálata szombaton az MTI-vel.
Elsősorban egyetemistákat és fiatal szakmabelieket vár áprilisi szakmai továbbképzésére a Transylvania Trust Alapítvány, de szívesen látnak minden olyan érdeklődőt is, aki szeretne elmélyedni az épített örökség védelemének, népszerűsítésének témájában.
A Román Ortodox Egyház (BOR) bírálja a brassói születésű Botond Nagy bukaresti rendezését a „keresztény vallási szimbólumok becsmérlő használata” miatt.
szóljon hozzá!