2010. október 04., 09:412010. október 04., 09:41
Sarudi Sebestyén József budapesti műépítész fotói, József Álmos helytörténész épülettörténeti kísérőszövege és Balázs István műépítész bevezetője a város rejtett szépségeit mutatja be, a könyv anyaga a négy évvel ezelőtti városépítészeti kiállításról szól. Vargha Mihály múzeumigazgató a bemutatón elmondta, mintha nem is az ő városában készültek volna a kötetben látható fotók, a kötetet lapozgatva mégis büszke arra, hogy sepsiszentgyörgyi.
A kiállítás és a könyv az anyaországnak a határon túli épített örökség megmentésére irányuló törekvéseit bizonyítja. Balázs István műépítész szerint a könyv hazudik, hiszen mindenki látja és tudja, hogy néz ki most a város, ugyanakkor segít is azzal, hogy megpróbálja visszahozni az igényességet, mívességet, amit az építészet művelőinek ma is vállalniuk kellene. A mai város sokkal silányabb és igénytelenebb, mint a 100–120 évvel ezelőtti.
Az albumban bemutatottakhoz hasonló házakat tucatjával bontották le az elmúlt évtizedekben, és teszik ma is, már nem ideológiai, hanem anyagi megfontolásból. Ha valakinek a kezébe akad a könyv, talán rácsodálkozik a részletekre, megérti, hogy a régi ablakok osztásait nem kell kiverni, és hőszigetelő nyílászáróval helyettesíteni, nem kell megvakítani a történelmet, magyarázta Balázs István. József Álmos elmondta, a századfordulós Sepsiszentgyörgyön a jó polgári középréteget a bensőséges életmód jellemezte, a kis családi házak is ezt sugározzák vissza. Sokan úgy mennek el a régi házak mellett, hogy soha rájuk sem pillantanak, ez a kötet viszont rászoktathat arra, hogy nyitott szemmel járjunk az utcán, szögezte le József Álmos.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
A csomaközi kelta harcos sírját, a rituális temetkezési eszközöket és a kelta sisakot is megtekinthetik a látogatók a Maros Megyei Múzeumban. A Szatmár megyében feltárt őskori tárgyak a Romániában fellelt vaskori kelta leletek közül a leglátványosabbak.