2009. április 27., 10:532009. április 27., 10:53
A megnyitóünnepségen átadták a Párhuzamos kultúráért díjakat, amelyekkel olyan egyedi életpályát bejáró művészeket tüntetnek ki, akik nem igazodnak a divathoz és aktuális politikai irányzatokhoz. A díjazottak között van Szabados György zeneszerző, Tarr Béla filmrendező és Sebő Ferenc népzenész, zenekutató, valamint Nyakó Júlia színművész. A külföldiek közül Phil Mulloy angol animációs filmrendező és Jamaladeen Tacuma amerikai dzsesszzenész munkásságát jutalmazták.
A filmes és zenei csemegéket egyaránt kínáló, május 2-áig tartó rendezvény központi témája 1969 és a szexuális forradalom. Az elsősorban nemzetközi filmversenyéről ismertté vált fesztiválon nemzetközi zsűri ítéli oda az európai szintű díjakat, a nyitott filmverseny egyedül a kommersz, üzleti alapú játékfilmeket zárja ki programjából. A hagyományosnak számító animációs, kisjáték-, kísérleti és dokumentumfilmek mellett idén egész estés játékfilm kategóriában is versenyeznek alkotások, amelyeket a világhírű, amerikai Oscar-díjas vágó Alan Heim, a Vivi Drăgan Vasile román operatőr és a Nyakó Júlia színésznő alkotta külön zsűri értékel majd.
A versenybe jutott játék- és kisjátékfilmeket neves szakemberekből álló nemzetközi zsűri fogja értékelni, amelynek tagjai között van a többszörösen díjazott animációs filmrendező, Gil Alkabetz, Andrey Paounov, a Georgi és a pillangók, valamint a Szúnyogirtás és más történetek rendezője és az angol, szarkasztikus humoráról ismert animációfilmes, Phil Mulloy, akik az európai filmművészet legnagyobb egyéniségeinek számítanak saját műfajukban.
A versenyfilmeken kívül a fesztivál közönsége a versenybe nem került „panorámafilmekből”, azaz zenei dokumentumfilmekből, életmű-válogatásokból, illetve speciális tematikájú mozgóképekből is csemegézhet. A panorámaprogramban lesz látható többek között Bordos Anikó Petőfilmje, amely különböző műfajokat (videoklip, dokumentum, riport, fikció, road movie) használ a Rackajam zenekar erdélyi turnéjának dokumentálására.
A MEDIAWAVE 2009 filmes szekciójának kiemelt vendége Románia, ezért a szervezők igyekeznek minél átfogóbban bemutatni az ország évről évre meglepetésekkel szolgáló filmművészetét. A MEDIAWAVE Fesztivál-díjas román filmek, mint például Radu Jude Képcső, Cristian Nemescu Marilena a P7-ből, Lépcsőházi történet, illetve Radu Vasile Igazság Félnapos forradalom című alkotása mellett bemutatkozik az Astra Film Festival és az UNATC Bukaresti Képzőművészeti Egyetem, akik válogatásaikkal igyekeznek a közönségnek egy minden műfajt átfogó csokrot nyújtani a román filmművészetről, kísérleti filmektől az animáción át a dokumentumfilmekig és játékfilmekig.
A fesztivál 2002 óta nemzetközi film- és zenei fesztivál címmel illeti magát, amely a zenei műfaj egyenrangú felvállalását jelzi. Elsősorban az improvizatív, dzsessz, ethno és underground zenék kapnak központi szerepet.
A zenei programokra idén világhírű muzsikusokat is várnak. Koncertet ad például az amerikai dzsesszlegenda, a ma már 82 éves szaxofonos Lee Konitz, aki egykoron Charlie Parkerrel és Elvin Jonesszal együtt muzsikált, Győrbe pedig egy fiatal amerikai–német–izraeli együttes élén érkezik. Zenei kuriózum, hogy május 1-jén Győr is bekapcsolódik a wroclawi Thanks Jimi fesztiválba. Az egynapos minifesztivál csúcspontján az eseményre érkező blues- és rockrajongó gitárosok, rövid próbát követően együtt játsszák el neves zenészek közreműködésével Jimi Hendrix Hey Joe című számát. Tavaly Wroclaw főterén 1951 gitáros játszotta a számot, a fergeteges hatású koncert Guinness-rekordnak számít.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.