Jelenleg a székelyudvarhelyi Monyo Project nevű zenekarról forgat dokumentumfilmet, de már következő filmjét is tervezi a székelyudvarhelyi Simó Ibolya, aki a TIFF helyi versenyének fődíját kapta meg Tökéletes befektetés című alkotásáért.
2016. június 09., 12:412016. június 09., 12:41
Amint arról korábban már beszámoltunk, Simó Ibolya Tökéletes befektetés című kisjátékfilmje nyerte el a fődíjat a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) helyi filmek versenyén. Az udvarhelyi rendező lapunknak elmondta, jelenleg egy zenét és utazást ötvöző dokumentumfilmen dolgozik, de egy újabb kisjátékfilmet is tervez.
Az udvarhelyi újgazdag fiatalok viselt dolgai által ihletett Tökéletes befektetés című filmet évekkel ezelőtt a székelyudvarhelyi filmeseket tömörítő Transikon Egyesület tagjaként álmodta meg Simó Ibolya. A forgatókönyvön hat évvel ezelőtt kezdtek el dolgozni, a filmet 2011-ben kezdték el forgatni, de a végleges formája csak tavaly készült el. A TIFF keretében szervezett verseny 1500 eurós fődíja mellett az Országos Emberkereskedelem Elleni Ügynökség (ANITP) által felajánlott 500 eurós különdíjat is kiérdemelte az udvarhelyi rendező, hiszen alkotása felvillantja a prostitúció, a modernkori rabszolgaság és a teljes kiszolgáltatottság témáit is. A versenybe egyébként idén huszonöt alkotást neveztek be, ezek között román, magyar, angol és arab nyelvű rövidfilm is volt.
„Most nyert első alkalommal díjat a film, noha már néhány fesztiválra beneveztük. Érdekes érzés volt nyerni, hiszen régebben kezdtünk el dolgozni rajta, így sok idő telt el addig, míg a munkánk értékelésére került sor. Ez egyben elégtétel is a stábnak, hiszen sok munka van benne, sok ember dolgozott rajta. Az alkotás nemsokára amúgy is kicsúszik a fesztiválos időszakából, ezzel a díjjal viszont jól lehet elköszönni az egésztől” – mondta Simó Ibolya. Rendszerint egy-két évig lehet benevezni a fesztiválokra, így kevés esély van arra, hogy ezzel a filmmel újabb mustrákon is versenybe szálljon a rendező, ám nem aggódik, hiszen jelenleg új alkotásán dolgozik.
Következő filmje a Monyo Projectről, a székelyudvarhelyi Molnár Endre és Molnár Ilona zenei és szerelmi történetéről szól. Simó másfél évig forgatott a zenekarral, június végén fejezi be a dokumentumfilmet. „Kicsit zenés, de kicsit útifilm jellegű is lesz a film, hiszen sok utazás van benne. Róluk is szól, a szerelmükről, az életstílusukról, de leginkább a zenéről” – magyarázta Simó Ibolya. A dokumentumfilm készítésekor sok időt töltöttek Budapesten, de Londonban, Marosvásárhelyen és Székelyudvarhelyen is forgattak. „A filmeknek mindig jót tesz a változatosság helyszín szempontjából is. Ebben az esetben a helyről helyre vándorlás érzékelteti, hogy Monyóék miként élnek. Örök utazók, de mindenhol otthon vannak” – részletezte a rendező.
Simó most várja az MTVA egyik filmpályázatának eredményhirdetését, egy újabb kisjátékfilmen szeretne dolgozni. Elképzelése szerint az új alkotás egy elszigetelt faluról szólna, ahova beköltözik egy divattervező, majd hatására elkezd átalakulni a település.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
szóljon hozzá!