Fotó: Krónika
Szabadúszó tévériporterként miként nevezhetett be a közszolgálati adók munkatársainak versenyére?
Merőben más a helyzetünk, mint a többi tévésé, ugyanis 1994 óta részt veszünk a nyíregyházi kistérségi filmszemlén. Abban az időben a fesztivál sem volt ennyire népszerű, mi pedig – kezdőként – minden meghívásnak örültünk, ha tanulni lehetett belőle. Azóta rendszeresen járunk erre a fesztiválra, amely 2004-re európai rangúvá nőtte ki magát. Valószínűleg a szervezők sem tekintenek bennünket protokolláris vendégeknek, inkább a kitartásunkkal érdemeltük ki a meghívást.
Somogyi Csabával második díjat nyertek az idén. Milyen előzményei vannak az elismerésnek?
Ez a legnagyobb kitüntetés, amit a televíziózásban elértünk, viszont már az előző években is kaptunk Nyíregyházán kisebb díjakat. Többek közt 2001-ben a Magyar Televízió különdíját, 2002-ben Nyírmeggyes település különdíját, 2005-ben pedig a harmadik helyezést értük el. Azért a többes szám, mert ez mindig csapatmunkát jelent.
A versenyre nem kész produkcióval jelentkeztek, helyben kellett elkészíteniük a filmet. Milyen témában?
Nagyon bonyolult témát kaptunk a sorsolás során, zárt borítékban. A címe: Az Európai Unió bővülése Ukrajnával, a Kárpát-eurorégió új feladata. Amikor elolvastam, elkeseredtem, főleg azután, hogy a hosszú névsort is megláttam azokkal, akiket interjúalanynak ajánlottak a háromperces filmhez. Végül úgy döntöttünk Somogyi kollégával, hogy huszárvágással oldjuk meg a feladatot. Senkivel nem készítettünk az ajánlottak közül interjút, hanem egy filmetűdöt hoztunk össze, amelyben olyan ukrán turistát alakítottam, aki az uniós „bizniszlehetőségeket” méri fel. Mindezt szellemes fordulatokkal, humoros körítéssel tálaltuk, amit a zsűri rendkívüli módon értékelt. Természetesen a szellemesség és a humor mellett komoly dramaturgiája és mondanivalója volt a filmnek. Éspedig az, hogy mennyivel másként működnének a népek közötti kapcsolatok, ha a politikát nem vennék ennyire komolyan.
Többnyire Bíró Zoltán operatőrrel dolgozik együtt. Erre a versenyre viszont a sepsiszentgyörgyi Somogyi Csabával jelentkezett.
Bíró Zoltánnak az utóbbi időben fontos teendői vannak, a nemrég alakult Gyergyó Tévé főszerkesztőjeként nem tud hosszabb időre elszakadni a munkájától. Somogyi Csaba a Magyar Televíziónak dolgozik, és ebben az időszakban ráért velem jönni Nyíregyházára. Ráadásul jó barátságban vagyunk, hasonló az érdeklődési körünk és a gondolkodásmódunk. Ebben a műfajban pedig nagyon lényeges az összhang.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.