2009. június 16., 10:122009. június 16., 10:12
A nemzetközi kurátorok által összeállított játékfilmes program igyekszik bemutatni a ‘89 előtti és utáni világot is, hogy érzékelni és értékelni lehessen, mit is jelentett valójában a rendszerváltás. A délutáni filmek a szocializmus különböző periódusairól szólnak, este pedig a vasfüggöny lehullása utáni időszakról, a ’90-es évekről nézhet magyar filmeket a brit közönség.
Olyan klasszikusok műveit tekinthetik majd meg az érdeklődők, mint Szabó István, Makk Károly, Jancsó Miklós vagy Tarr Béla, az idén márciusban elhunyt Kossuth-díjas rendező, Bacsó Péter élete és munkássága előtt pedig legendás filmje A tanú vetítésével tisztelegnek. A fiatalabb generációt többek között Fonyó Gergely és Török Ferenc képviseli.
A Check the Gate hivatalos megnyitóján, június 25-én este, Fonyó Gergely Made in Hungaria című filmjét mutatják be. Június 25-én egyébként szakmai napot tartanak az LMKK épületében, ahol az érdeklődő angol filmeseket tájékoztatják a hazai filmgyártás jelenlegi helyzetéről, a koprodukciós lehetőségekről és tapasztalatokról. A játékfilmek előtt reklámokat vetítenek a 80-as, 90-es évekből, valamint két korabeli dokumentumfilmet is megtekinthet a közönség: Papp Gábor Zsigmond Az ügynök élete című művét, amely az egykor szigorúan titkos kulisszák mögé kalauzolja a nézőt, valamint Almási Tamás Meddő című filmjét. A vetítések után előadások és beszélgetések következnek a rendszerváltásról, illetve a magyar dokumentumfilm ’90-es évekbeli virágzásáról és jelenlegi helyzetéről.
A fesztivál védnöke David Korda, a brit lovaggá ütött magyar producer, Korda Sándor unokaöccse. Az angliai Second Run DVD egyébként elindítja Check the Gate-sorozatát, melyben a magyar filmfesztivál filmjeit fogja kiadni.
Szombaton zárult az Európai Filmrendezők Szövetségének (FERA) Budapesten tartott közgyűlése, amelyen 27 ország több mint 60 rendezője vett részt. „Nagyon gyümölcsöző volt a mostani találkozó; megvitattuk többek között, hogyan lehetne szabályozni az internet és a filmkészítők viszonyát, az ehhez a kérdéshez kapcsolódó jogokat és kötelességeket, illetve hogy miképp reagálhatnánk a rendkívül gyors ütemben fejlődő technológia jelentette kihívásra” – mondta el Peter Carpentier, a FERA alelnöke. Hozzátette, az embereket rá kellene ébreszteni, hogy a filmek illegális letöltésével tönkreteszik a filmipart, ennek megoldásaként szerinte elfogadható áron kellene kínálni legálisan letölthető filmeket. A háromnapos találkozón szó esett a közönség és az alkotók megújítandó viszonyáról, valamint a szocializmus ideje alatt készült filmek szerzői jogainak kérdéséről is.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.