Fotó: Antal Erika
Két hétig látogatható Marosvásárhelyen, a Bernády-házban a Barabás Miklós Céh Maros megyei csoportjának harmadik tavaszi tárlata.
2016. május 22., 10:252016. május 22., 10:25
A kiállításra festők, grafikusok, szobrászok, textilművészek hozták el legújabb alkotásaikat. A Barabás Miklós Céhnek sok marosvásárhelyi és Maros megyei tagja van, ezért időnként saját kiállítást szerveznek, amelyen kimondottan a megye képzőművészei mutatják be a közönségnek legfrissebb műveiket. Az első ilyen kiállítást 2014-ben szervezték, a jelenlegi, tavaszi tárlat a harmadik külön rendezvényük.
A Bernády Házban ez alkalommal 25 képzőművész munkája tekinthető meg, van akinek kettő, másnak három-négy alkotása is helyet kapott a falakon vagy állványokon, ugyanis festmények mellett kisplasztikák is megtekinthetők. A 86 éves kolozsvári Puskás Sándor szobrászművész Bethlen Gáborról készített mellszobrát állította ki. A változatos tárlat erőssége, hogy a számos ismert alkotó újszerű dolgokkal lepi meg a közönséget, illetve külön erre a kiállításra készült művekkel. Például a textilművészként és ruhatervezőként ismert Bandi Kati gyimesi tájakat festett, és négy munkát állított ki, Hunyadi Mária olyan textilművészeti alkotásokkal készült, amelyek első ránézésre pasztellnek tűnnek.
Kákonyi Csilla festőművész, a Barabás Miklós Céh Maros megyei csoportjának a vezetője három új olajfestménnyel jelentkezett, Bálint Károly szobrászművész négy akttal. Érdekessége a kiállításnak, hogy a nemrég elhunyt Fekete Zsolt három, Iklandon készült festménye is helyet kapott. A művész utolsó alkotásai ezek, amelyek az iklandi magányában készültek.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
szóljon hozzá!