Fényképek szilvaérés idején

•  Fotó: Krónika

Fotó: Krónika

Ádám Gyula csíkszeredai fotós kilencedmagával táborozott a szilvájáról híres székelyföldi Oroszhegyen. A 16 éve zajló találkák többet jelentenek szakmai vagy művészeti fórumnál: a művészek fényképeken igyekeznek menteni a pusztuló falvak értékeit.

2008. október 08., 00:002008. október 08., 00:00

– A művészi szabadság ellentmondó a rutinnak. Önök mégis – immár 16 éve – az egyik falut fotózzák a másik után, Oroszhegyen például már másodjára járnak. A következetesség is nyújthat új témákat?

– Valóban, a Hargita Megyei Kulturális Központ (HMKK) égisze alatt már a tizenhatodik fotótábort szerveztük meg. És elmondhatom, éppen arra vagyok büszke, hogy egyre frissebb, bátrabb, jobb képek készülnek a táborainkban. Ezt bizonyítja az is, hogy ha ismert helyszínre látogatunk, senki nem mondja egy témáról, hogy na, ez már megvan, hagyjuk békén. Felismerik, hogy nagyon sok minden mellett elsétáltunk. Nem felejtettük el például az első oroszhegyi tábor anyagát sem: egy album elkészítését tervezzük, amelyben a régi és a mostani fotóanyag együtt fog megjelenni.

– Valójában mi a célja ezeknek a rendszeres „gyűjtőutaknak”?

– Az egyszerű válasz, hogy most már sürget az idő. A romlással kell felvennünk a versenyt, hogy ha csak a képeken is, de mentsük, amit lehet. Nagyon sok helyre kell minél hamarabb elmennünk, visszamennünk.

– Mi az, amire egy falu fotózásakor figyelnek?

– A fő célunk a hagyományos falu mentése. Bevallom, az elején ürügynek tekintettük a falvakat, terepnek, ahol alkothatunk. De olyan jólesett, amikor az egyik esti beszélgetésnél mindenki bevallotta, hogy célja: menteni a menthetőt. Visszagondolva elég sok minden került felszínre, amiről a szakkönyvek nem írnak, az utolsó festett ládától a székely kapuig. A néprajzi dokumentációk lehetnek alaposak, de legtöbbször tele vannak előítéletekkel, beskatulyázzák a falvakat. A fotók mást mutatnak, mást hoznak felszínre. Mi ezeket az értékeket dokumentáljuk, archiváljuk a szakma, a néprajzosok, a művészettörténészek számára – az eddig készült anyag  hozzáférhető a HMKK-nál.

– Az archiváló-dokumentáló igény visszaszorítja a művészfotót?

– Egyáltalán nem, a tábor óriási hozadéka a művészfotó. A művészek először megcsinálják a dokumentumfotókat, „szárazon” fotózzák az archiválásra szánt anyagot. Utána pedig eljátszanak a témával, már az ember is bekerül a képbe. Ezek a felvételek jutnak el aztán kiállításokra, különböző versenyekre. Ezt mutatjuk meg a szakmának, például Oroszhegy nem jelenhet meg úgy egy japán, olasz vagy román fotós számára, mint egy idegen tér. Többletet, mondanivalót kell hordoznia minden képnek.

– Mit szólnak a helybéliek, amikor váratlanul megjelenik egy fotóscsapat?

– A fotók készítésekor a helyi közösség is szerephez jut. Az első táborokban azt hittük, hogy ha lefotózzuk a papi lakot, a néptanácsot, a fontosabb épületeket, az tetszeni fog. Csak hát ez egyáltalán nem érdekli a helybélieket, hiszen ebben élnek. Hiába fotózok nekik egy 1700-ban épült házat, nekik nem mond semmit, mert az csak egy rossz ház. Az életképek érdeklik őket igazán, azt a fotót fogadják szeretettel, amelyen magukra ismerhetnek. Jó példát erre a korábbi,  pusztinai táborból mondhatok. Az odavalók megszokták, hogy olyan fotókat mutatnak róluk mindenfele, amelyeken szépen fel vannak öltözve népviseletbe, és minden ragyog körülöttük. Amikor megnézték az egy hét alatt készült képeinket, valósággal elkeseredtek a felismerésen. És jó néven vették, hogy tükörképet kaptak arról, hogy milyen tehetetlenségben, szegénységben élnek. Megköszönték, és azt mondták: ezt kellene megmutatni a világnak.

– Oroszhegyen szilvaéréskor rendezték meg a tábort, ez mennyire tükröződik az elkészített fotókon?

Mindig vannak fix pontok, ilyen például az időzítés. Ebből aztán kialakul egy játék, amikor kommunikálni kezdünk az emberekkel a szilvaérés, a cipőkészítés vagy bármi más ürügyén. Nagyon sok múlik a kommunikáción. A jó helyzet, a jó megközelítés sok jó fotót, például nagyon jó portrét eredményezhet.

– Kik voltak az idei tábor résztvevői? Stabil vagy változó csapat vesz részt a táborozásokon?

– A fotósok egy része stabil ember, de mindig hívunk egy-két jelentősebb fotóst, „nagy nevet”, illetve fenntartunk egy-két helyet amatőr, de jó fotósok számára is. Idén rajtam kívül Balázs Ödön, Balázs Attila és Erdély B. Előd székelyudvarhelyi, Bálint Zsigmond marosvásárhelyi, Henning János sepsiszentgyörgyi, Szabó Attila és Veres Nándor csíkszeredai, valamint Molnár Attila gyergyótekerőpataki fotós volt jelen. Az ő munkáikból a közeljövőben szervezünk kiállítást Csíkszeredában.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 13., kedd

A polihisztor Bolyait ismertetné meg a nagyközönséggel a Teleki Téka kiállítása

Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.

A polihisztor Bolyait ismertetné meg a nagyközönséggel a Teleki Téka kiállítása
2025. május 12., hétfő

Kós Károly műhelye a Székely Nemzeti Múzeumban

A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.

Kós Károly műhelye a Székely Nemzeti Múzeumban
2025. május 12., hétfő

Robert de Niro tiszteletbeli Arany Pálma-díjat vehet át a kedden rajtoló cannes-i filmfesztiválon

Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.

Robert de Niro tiszteletbeli Arany Pálma-díjat vehet át a kedden rajtoló cannes-i filmfesztiválon
2025. május 11., vasárnap

Kis magyar sziget Nagybányán: a grófhoz és korához is kötődő kulturális kínálattal várja a közönséget a Teleki Napok

Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.

Kis magyar sziget Nagybányán: a grófhoz és korához is kötődő kulturális kínálattal várja a közönséget a Teleki Napok
2025. május 10., szombat

Harag György születésének centenáriumán emlékhetet szervez a kolozsvári színház

Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.

Harag György születésének centenáriumán emlékhetet szervez a kolozsvári színház
2025. május 09., péntek

Román városokban is vetítenek népszerű magyar családi vígjátékokat

Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.

Román városokban is vetítenek népszerű magyar családi vígjátékokat
2025. május 07., szerda

Premier a láthatáron: újra az opera színpadán a gyerekszereplőkkel készült Valahol Európában

A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.

Premier a láthatáron: újra az opera színpadán a gyerekszereplőkkel készült Valahol Európában
2025. május 05., hétfő

Erdélyi származású fizikus kapta az Akadémia legrangosabb tudományos díját

Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.

Erdélyi származású fizikus kapta az Akadémia legrangosabb tudományos díját
2025. május 04., vasárnap

A hetvenes évek Kalotaszegébe csöppenhetnek a Magyar menyegző nézői

Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.

A hetvenes évek Kalotaszegébe csöppenhetnek a Magyar menyegző nézői
2025. május 02., péntek

A Mester és Margarita premierjét tartja a szatmári Harag György Társulat

Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.

A Mester és Margarita premierjét tartja a szatmári Harag György Társulat