Fotó: A szerző felvétele
2009. augusztus 26., 10:002009. augusztus 26., 10:00
Több országból érkezett jeles művészek részvételével zajlik augusztus 23. és 28. között Marosvásárhelyen a IV. Marosvásárhelyi Nemzetközi Klasszikusgitár-fesztivál, amelyet a Harmonia Cordis Egyesület szervez. Az oktatók délelőttönként és délutánonként klasszikusgitár- és dzsesszgitár-mesterkurzusokat tartanak, esténként pedig koncerteket adnak a Kultúrpalotában, melyekre a belépés ingyenes.
A székelyudvarhelyi Kalapács Viola Beke István Ferenc főszervező, a Harmonia Cordis Egyesület elnökének jobbkeze. Tőle tudtuk meg, hogy a most zajló rendezvényre Magyarországról és az ország szinte minden sarkából érkeztek tanulni vágyó fiatalok, összesen mintegy negyvenen, akik között visszatérőket is találni. A legkisebbek nyolcévesek, a legidősebb résztvevő pedig 34 éves. A mesterkurzusokat vezető művészek Ausztriából, Ausztráliából, Franciaországból, Görögországból érkeztek, és természetesen hazai tanárok is oktatnak. A tanfolyamon való részvételnek ára van, ugyanakkor a szervezők hathatós támogatást kaptak a szponzoroktól is. A gyerekek, fiatalok diákszállóban laknak, menzán étkeznek. „Szervezési gondok természetesen akadnak. Vannak, akiknek nem tetszik a szállás, másoknak az étel nincs ínyére, de ez természetes, hiszen a résztvevők nagyon sok helyről érkeztek, s igyekszünk kielégíteni az igényeiket” – mondta el a Krónikának Kalapács Viola.
A mesterkurzust tartó tanárok közül az Ausztriában élő Botos József órájára kérezkedtünk be. „Nyíregyházán születtem, Budapesten gyerekeskedtem, és jelenleg Bécsben élek. Azonkívül, hogy oktatok, unokatestvéremmel, Botos Gyulával csütörtök este fel is lépünk, mi alkotjuk a Botos duót. Majd Pusztai Antallal fogunk együtt játszani, aki szintén Ausztriából érkezett ide. Én itt első alkalommal tartok kurzust. Idén márciusban ismerkedtem meg a szervezővel, Beke Istvánnal, ő hívott meg Marosvásárhelyre” – mondta el magáról a gitárművész. „Mivel rövid az idő, mélyenszántó dolgokat nem művelhetünk, de szerintem hasznos a tanfolyam résztvevőinek, ha a különböző tanárok révén több szempontból közelíthetik meg a gitározást” – magyarázta Botos József, aki épp egy Maroscsapóból érkezett kisfiúval, Iulian Luppal foglalkozott.
„Eugen Man professzor úrtól hallottam a fesztiválról és a tanfolyamról, vele először tavaly szeptemberben találkoztam, ő Bukarestben tanít, és én minden vasárnap hozzá utazom, hogy órákat vehessek – mesélte a 18 éves Raul Guţu, a konstancai Regina Maria Művészeti Kollégium tanulója. – Ezelőtt egy évvel a konstancai zenetanárom ajánlotta, hogy vegyek részt a kolozsvári nemzetközi gitárfesztiválon, ezúttal is az ő tanfolyamára jöttem, tegnap a franciaországi Gabriel Bianco tanított.” Raul családjában még nem volt zenész, ő viszont feltétlenül a bukaresti konzervatóriumban szeretné majd folytatni tanulmányait. Szerinte nagyon hasznos a tanfolyam, tavaly a kolozsvári fesztivál idején kiderült például, hogy téves pengetési technikára tanították meg Konstancán. Kerestély Dóra ősztől a Marosvásárhelyi Művészeti Líceum tanulója lesz, ötödik osztályba megy.
„Én is klasszikusgitár-tanfolyamon veszek részt, azoktól a tanároktól tanulok, akiktől Raul. Édesapám zenész: basszusgitáros egy zenekarban.” Dóra még nem tudja, hogy zenész lesz-e belőle, de Raul feltétlenül valamilyen zenekarban szeretne majd játszani. A nyárádkarácsonfalvi Pető Csaba szintén a Marosvásárhelyi Művészeti Líceumba jár, hatodik osztályos lesz idén. Őt Kovács Tünde gitártanárnő hozta, és ottjártunkkor éppen a görögországi Dimitrisz Dekavallasztól leste el a mesterfogásokat. Az iskolában a gitár főszak mellett zongorázik. Tavaly a brassói, körzeti gitárfesztiválon első díjas volt. Kovács Tünde tanárnő elmondta: a vásárhelyi művészeti líceumból 7 gyerek vesz részt a mesterkurzuson.
„Nagyon örvendek, hogy Marosvásárhelyen ilyen nívós gitárfesztivált szerveznek, hiszen ez a városnak is hasznos, és a gyerekeknek nagyon jó lehetőség arra, hogy fejlődhessenek, hiszen sok híres zenész, előadóművész megfordul ilyenkor nálunk, akik félórás kurzusokon foglalkoznak a résztvevőkkel” – mesélte a tanárnő.
A székelyudvarhelyi Becze Magdolna gitár szakos tanárnő Szcsotka Zalán nevű tanítványával érkezett. „Nagyon hasznos, ha a zenélni tanuló gyerekek már zsenge korban megismernek különböző játékstílusokat.”
A péntek estig tartó gitárfesztivál hétfői előadója az olaszországi Gianpaolo Bandini volt, a zárókoncerten a magyarországi Podhorszky Gábor, a főszervező Beke István Ferenc, a szintén anyaországi Pavlovits Dávid, valamint a görögországi Dimitrisz Dekavallasz koncertezik.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.