Fotó: Krónika
2007. október 18., 00:002007. október 18., 00:00
A műfajteremtő görög tragédia legizgalmasabb és legnépszerűbb mesterének tartott Euripidész Elektrája nyomán Sorin Militaru bukaresti rendező egy hangsúlyosan vizuális és expresszív, ugyanakkor időszerű előadást álmodott színpadra. A számos szakmai elismeréssel és fesztiváldíjjal rendelkező Militaru neve korántsem ismeretlen a székelyudvarhelyi közönség számára, 2003-ban Csehov Sirály című drámájával már nagy sikert könyvelt el. Jelen bemutató is markánsan magán viseli a rendező saját látásmódját: Militaru ugyancsak megkurtította Euripidész szövegét, csak a leglényegesebbnek tartott textusrészeket hagyta meg. „A szavak gyakran hazudnak, nem kimondják, hanem elrejtik az igazságot” – mondja a rendező. Véleménye szerint a görög tragédia brutális történései, a gyilkosságok nagyon is mai történetek, elég arra gondolni, hogy a kereskedelmi televíziók hírműsorain naponta hallani szülőkről, akiket gyermek öl meg, avagy akik maguk törnek gyermekeik életére. Sorin Militaru olvasatában a darab cselekménye egyetlen napba, Elektra nászának napjába sűrűsödik, mely így a Halál Napjává válik.
Az előadás koreográfusa az erdélyi származású, a Honvéd Táncszínház színpadát, a Győri, majd a Szegedi Balett pódiumát megjárt, jelenleg szabadúszóként dolgozó Bodor Johanna. A jelmezeket és díszleteket az elsősorban kísérleti zenekarok és zajzene-együttesek tagjaként ismert Csiki Csaba tervezte. A darab zeneszerzője Vlaicu Golcea, a dzsesszzenével és kortárs elektronikus zenével fogalalkozó komponista felkérését valószínűleg előző, Militaruval való sikeres együttműködései is indokolták.
Az Elektra címszerepében a pályakezdő Jakab Orsolyát láthatják a nézők, Oresztészt Gábos Albin, Klütaimnésztrát P. Fincziski Andrea, Aigiszthoszt Dunkler Róbert, Agamemnónt Lőrincz Sándor alakítja.
„Van rá esély, hogy jelentős előadás legyen. Nem egy kényelmes előadás, nem lesz nagy közönségsiker” – üzente a nézőknek az előadás rendezője. A bemutatót követően Székelyudvarhelyen október hónapban további hat alkalommal játssza a darabot a Tomcsa Sándor Színház társulata.
Pengő Zoltán
(fotó: Balázs Attila)
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.