2009. április 24., 10:182009. április 24., 10:18
„Az itt tanítóknak, a vezetőknek is időnként színpadra kell lépniük, ahhoz, hogy ne csak elméletben mutassuk be a diákoknak a szakma fortélyait, hogy felfrissítsük ismereteinket, tudásunkat” – mondta Gáspárik arra utalva, hogy ő maga játssza a címszerepet a kortárs német drámaíró, Marius von Mayenburg A csúnya című színművében, amelyet Veress Anna ültetett át magyar nyelvre.
A bukaresti Anca Bradunak nem ez az első marosvásárhelyi munkája; 2000-ben a Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulatával mutatták be Wedekind A tavasz ébredése című darabját, amelyért legjobb rendezés díjat kapott a Román Színházi Szövetségtől (UNITER). A 2007-ben íródott, színházi körökben sokat kommentált német színmű a rendező szerint „nem a valóságról szól, hanem a valóságnak tükre.
A csúnyaság és szépség fogalma allegorikusan van jelen benne. Fekete humornak tekinthető. Bár a szöveg érdes durvasága miatt csak a 14 évesnél idősebb nézőknek ajánljuk, nem vulgáris, hanem inkább áthallásos a dráma”. Az előadás dramaturgja Balási András, a díszletek és a jelmezeket Dobre-Kóthay Judit tervezte.
Gáspárik Attila rektor ezúttal a színházművészeti egyetem új képzési lehetőségeit is bemutatta. Idén szerveznek először felvételit a koreográfia szakra, amelyre megkapták az engedélyt a szaktárcától. Ezt Szőke István irányítja majd, és mesterkurzusként jelenik meg idén a drámaírói szak.
Az egyetem zeneművészeti karának vezetője, Elekes Márta-Adrienne egy figyelemre méltó rendezvényükről számolt be: vasárnap, április 26-án az egyetem Stúdió Termében Erdei jelentek címmel a zene és a vers összefonódásából született előadás látható majd.
Egyed Emese költeményeit Tompa Klára színművész szavalja, a zeneművészeti szak tanárai és diákjai pedig Robert Schumann darabjait játsszák. Az előadás Kovács Zsuzsa zenetanárnő ötlete nyomán jött létre. A Stúdió Terem előcsarnokában Csíky Szabó Ágnes textilalkotásait, valamint Mariana Şerban festményeit tekintheti meg a közönség.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.