Fotó: Liszt Intézet Sepsiszentgyörgy
Az 1848-49-es magyar forradalom és szabadságharc 175. évfordulója, illetve a Petőfi bicentenárium alkalmából kiállítást nyit meg a Liszt Intézet Sepsiszentgyörgyön.
2023. március 13., 10:502023. március 13., 10:50
A Petőfi emlékezete és az 1848-as ereklyék Háromszéken című tárlat megnyitójára március 14-én, kedden 18 órától várják az érdeklődőket a Székely Nemzeti Múzeum ideiglenes kiállítóhelyén, a Lábasházban. A bemutatott ereklyék jelentős többsége a kolozsvári Erdélyi Nemzeti Történeti Múzeum gyűjteményéből származik, de lesznek műtárgyak a házigazda-intézményből, vagyis a Székely Nemzeti Múzeumból, ezen kívül a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeumból, valamint magánszemélyektől is – közölte a főszervező Liszt Intézet Sepsiszentgyörgy.
A június 18-ig látogatható kiállítás fő célkitűzése, hogy az 1848-as forradalom és szabadságharc leverése után feltérképezze azokat a mozgalmakat, amelyek során kialakult az 1848-as kultusz.
A tárlat betekintést nyújt az 1848-49-es kolozsvári Ereklyemúzeum történetébe, az alapításától kezdve a gyűjtemény gyarapodásán át (legdicsőbb korszakában 5000 műtárgyat számlált) a szétszóratáson át a jelenkori állapotokig. Feleleveníti az ereklyemúzeumért legtöbb áldozatot hozó múzeumőrök tevékenységét: gróf Kreith Béla, Kuszkó István, Tokaji Irma, Barabás Samu esperes, Bakó Lajos, Orosz Endre régész, pákéi Sándor József, Kovachich Horváth Ignácz, gróf Esterházy Miguel, özv. Bartha Miklósné, Entz Géza, Bözödi György emlékét.
A kiállításon arra is választ kaphat az érdeklődő, hogy Czetz Krisztina mit írt levelében az ereklyemúzeumnak, mit könnyezett meg koszorús költőnk, Szabolcska Mihály a gyűjteményből, hány évesen kötött házasságot a legidősebb honvéd és mi helyett osztotta a Kolozsvári Fűvészkert Bartha Miklós ibolyáit.
Az esemény díszmeghívottja Potápi Árpád, a Miniszterelnökség Nemzetpolitikáért Felelős Államtitkára. A megnyitón felszólal Dr. Lukács Bence Ákos, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának konzulja, Vargha Mihály, a Székely Nemzeti Múzeum igazgatója, Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke és Szebeni Zsuzsanna kurátor, a Liszt Intézet Sepsiszentgyörgy vezetője. A megnyitón jelen lesz Mitu Melinda kurátor, kolozsvári Erdélyi Történeti Múzeum történész–muzeológusa. A tárlat grafikai szerkesztője Szebeni-Szabó Róbert. A kiállításmegnyitót könyvbemutató követi a helyszíne: Somogyi Gréta, a Hadtörténeti Intézet és Múzeum munkatársa és Zakar Péter történész mutatja be Bíró Sándor Egy XIX századi erdélyi református értelmiségi élete című kötetét. A rétyi református lelkész életpályáját és az 1848-as forradalom során tanúsított helytállását feldolgozó mű sok érdekes információval egészíti ki az eddigi kutatási eredményeket.
A főszervező a Liszt Intézet Sepsiszentgyörgy, partnere a Székely Nemzeti Múzem, a kolozsvári Erdélyi Nemzeti Történeti Múzeum, a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeum és Magyarország Főkonzulátusa Csíkszereda.
Kétnapos minifesztivált tart a marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata március 14-15-én Feszt Petőfi címmel.
Erdélyi és magyarországi irodalomtörténészek, történészek részvételével tartanak tudományos tanácskozást a kolozsvári Lucian Blaga Központi Egyetemi Könyvtárban a 200 éve született Petőfi Sándorról.
Dzsafar Panahi világhírű iráni rendező titokban forgatott Egy egyszerű baleset című thrillerének ítélte az Arany Pálmát a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon a Juliette Binoche francia filmszínésznő által vezetett nemzetközi zsűri szombat este.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
szóljon hozzá!