Fotó: Tóth Gödri Iringó
Erdélyi irodalmi szervezeteket és folyóiratokat is támogat a Méhes György-Nagy Elek Alapítvány, amely összesen 20 millió forintot (mintegy 253 ezer lej) juttat Kárpát-medencei szervezeteknek – közölte lapunkkal kedden az alapítvány.
2024. március 19., 16:322024. március 19., 16:32
2024. március 19., 16:462024. március 19., 16:46
Amint a közleményben szerepel, a koronavírus-járványt követően a szomszédban folyó és elhúzódó háború nehéz gazdasági helyzetet okozott Magyarországon és az egész Kárpát-medencében, ami azt eredményezte, hogy a támogatások minden területen – így a kultúra, azon belül az irodalom területén is – nagymértékben csökkentek. A 2022-ben létrejött Méhes György-Nagy Elek Alapítvány kuratóriuma az alapítók kezdeményezésére és felajánlásának köszönhetően úgy döntött, hogy erre a helyzetre való tekintettel az anyagi lehetőségei szerint
A meghívott szervezetek, folyóiratok számára működésre legfeljebb 1 millió forint támogatást, programokra legfeljebb 3 millió forint támogatást ítélt oda az alapítvány kuratóriuma. Öt írószervezet és nyolc folyóirat részesült támogatásban, melyből hét Erdélyben működik, három Magyarországon, kettő Felvidéken és egy Kárpátalján. A maximális 4 millió forintos támogatásban részesült
„A jelenlegi gazdasági és kultúratámogatási helyzetben kiemelten fontosnak tartjuk a Méhes György-Nagy Elek alapítvány támogatását, tekintettel arra, hogy biztosítja a legnagyobb határon túli magyar írószervezet működését, ha tetszik, kellő levegőhöz juttat annak érdekében, hogy a megcsappant kulturális támogatások által fémjelzett időszakot követően a megfelelő tempóban tudjuk tovább folytatni az erdélyi magyar irodalmi stratégiák, tevékenységek fejlesztését” – fejtette ki Szántai János, az Erdélyi Magyar Írók Ligájának (E-MIL) elnöke.
Nagy Elek, az alapítvány alapítója, Méhes György Kossuth-díjas kolozsvári író fia
Fotó: Méhes György-Nagy Elek Alapítvány
Nagy Elek, az alapítvány alapítója, Méhes György Kossuth-díjas kolozsvári író fia elmondta, hogy a kuratórium az elbírálásnál figyelembe vette az adott szervezet tevékenységét, valamint a szervezet jelenlegi, egyéb támogatási rendszerek révén kialakult anyagi helyzetét is. „Ebben a nehéz gazdasági helyzetben a Méhes György-Nagy Elek alapítvány a rendelkezésére álló eszközökkel, saját krédójának megfelelően, támogatja az egyetemes magyar kultúrát, azon belül is az irodalmat” – mondta Nagy Elek.
A Méhes György-Nagy Elek alapítvány céljai:
• A magyar, kiemelten a határon túli magyar kultúra – különösen az irodalom – támogatása.
• A magyar, kiemelten a határon túli fiatal magyar művészek, költők, írók támogatása.
• A magyar kulturális, hagyományőrző programok, alapítványok, egyesületek, civil szervezetek, kiemelten a határon túliak támogatása.
• A magyar és más népek békés együttélését elősegítő programok támogatása.
• A fiatalság olvasási, különösen szépirodalmi olvasási kedvének növelésére szolgáló programok támogatása
• Méhes György, polgári és újságírói nevén Nagy Elek, Kossuth-díjas erdélyi magyar író, újságíró életművének gondozása, emlékének megőrzése.
Király László Kossuth- és József Attila-díjas kolozsvári költő, író, műfordító és Temesi Ferenc Kossuth- és József Attila-díjas író, műfordító részesült a Méhes György Életműdíjban.
A határon túli magyar kultúra, különösen az irodalom kiemelt támogatása a célja a frissen létrehozott Méhes György Alapítványnak, amelyről hétfő délelőtt számoltak be az alapítvány létrehozói Kolozsváron.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
szóljon hozzá!