Fotó: MTI
A szatmárnémeti Harag György Társulat előadása, a Sorin Miltaru elismert román rendező által színre vitt Sirály című produkció nyitotta meg szombaton a Magyar Színházak 27. Kisvárdai Fesztiválját, amelynek keretében több tucat előadást láthat a nagyérdemű június 17. és 25. között.
2016. június 19., 16:242016. június 19., 16:24
A seregszemlén számos erdélyi és partiumi társulat lép színpadra, a versenyprogramban összesen tizenkét előadás szerepel, hármat pedig az úgynevezett hallgatói minifesztivál keretében tekinthet meg a közönség. Tizennégy romániai, nyolc magyarországi, öt szerbiai, két szlovákiai és egy kárpátaljai előadást láthat a kisvárdai fesztivál közönsége, a zárónapon, június 25-én a díjátadással egybekötött ünnepség után a Fővárosi Nagycirkusz gálaműsora tekinthető meg.
A fesztivál tulajdonképpen már pénteken elkezdődött egy dokumentum- és fotókiállítással, amely a Kolozsvári Állami Magyar Színház elmúlt 25 évének fontosabb állomásait mutatja be. Szombaton a csíkszeredai Csíki Játékszín produkciója, a Hippolyt, a lakáj várta a közönséget Csiki Zsolt rendezésében, vasárnap pedig a tervek szerint Szíjártó Tímea-Aletta: Az eset című darabját mutatta be a Nagyváradi Szigligeti Színház Sardar Tagirovsky rendezésében.
Hétfőn a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház Molière Úrhatnám polgárját mutatja be szintén Sardar Tagirovsky rendezésében. Kedden a marosvásárhelyi Spectrum Színház mutatkozik be Kisvárdán, Molière A nők iskolája című darabjáből készült előadást Török Viola rendezte. A bukaresti Nottara Színház is jelen lesz a seregszemlén: Eugene Ionesco Az új bérlő című darabját Tompa Gábor állította színpadra, az előadás szintén holnap látható, akárcsak a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház produkciója, a Hair Puskás Zoltán rendezésében.
Csütörtökön ismét marosvásárhelyi előadást láthat a nagyérdemű: Bartis Attila A nyugalom című művét a Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata mutatja be Radu Afrim rendezésében. Pénteken a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház a Brahms és a macskák című, Hatházi András által rendezett előadással mutatkozik be, a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház pedig Székely Csaba: A homokszörny című előadásával, amelyet Nagy Botond rendezett. Szintén pénteken láthatja a szakma és a közönség a Kolozsvári Állami Magyar Színház produkcióját, Vivian Nielsen: Hullámtörését Tom Dugdale rendezésében.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
szóljon hozzá!