Magyar állami kitüntetéseket és művészeti díjakat adtak át csütörtökön a nemzeti ünnep alkalmából a Pesti Vigadóban
Fotó: képernyőmentés
Erdélyben élő vagy erdélyi származású alkotók is részesültek állami kitüntetésekben és művészeti díjakban a nemzeti ünnep alkalmából.
2025. március 13., 17:552025. március 13., 17:55
2025. március 13., 18:002025. március 13., 18:00
Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter, Varga-Bajusz Veronika felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkárral és Závogyán Magdolna kultúráért felelős államtitkárral állami elismeréseket adott át március 15. alkalmából a Pesti Vigadóban csütörtökön – írta az MTI.
A minisztérium Facebook-oldalán élőben közvetítették a díjátadó ünnepséget.
a Budapesti Operettszínház előadóművésze, a Színház- és Filmművészeti Egyetem tanára. A magyar irodalom területén nyújtott kiemelkedő teljesítménye elismeréseként Magyarország Babérkoszorúja díjban részesült a marosvásárhelyi születésű Nagy Koppány Zsolt József Attila-díjas író, műfordító, a Magyar Művészeti Akadémia levelező tagja, a Kárpát-medencei Tehetséggondozó Nonprofit Kft. könyvkiadójának vezető szerkesztője.
Kiemelkedő történeti irodalmi tevékenysége elismeréseként Herczeg Ferenc-díjban részesült a brassói Dr. Bencze Mihály költő, helytörténész, matematika tanár, az Octogon Mathematical Magazine nemzetközi matematikai szaklap alapítója és főszerkesztője. Kiemelkedő írói tevékenysége elismeréseként Márai Sándor-díjban részesült a székelyudvarhelyi Simó Márton író, költő, újságíró, szerkesztő, műfordító, az Élő Székelyföld Egyesület elnöke. Kiemelkedő újságírói tevékenysége elismeréseként Táncsics Mihály-díjban részesült a szilágyszági születésű, Magyarországon élő Bonczidai Éva főszerkesztő.
Több erdélyi személyiség, Jovián György festőművész, Éltető József szerkesztő, Lakatos Mihály író és Farkas Wellmann Endre költő is magyar állami kitüntetésben részesült Budapesten március 15. alkalmából.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
szóljon hozzá!