Erdély épített öröksége: a védelmen kívül a hiteles bemutatás, a nagyközönséggel való megismertetés is cél

Erdély épített örökség, Marczika-Gyöngyösi Edit

Hiteles bemutatás, megismertetés. Marczika-Gyöngyösi Edith, az erdélyi alapítvány ügyvezető igazgatója

Fotó: Facebook/Bánffy Castle, Bontida

Elsősorban egyetemistákat és fiatal szakmabelieket vár áprilisi szakmai továbbképzésére a Transylvania Trust Alapítvány, de szívesen látnak műemlék-tulajdonosokat is, valamint minden olyan érdeklődőt, aki szeretne elmélyedni az épített örökség védelemének, népszerűsítésének témájában. Marczika-Gyöngyösi Edith, az alapítvány ügyvezető igazgatója a programok céljáról, idei főbb eseményeikről, a bonchidai Bánffy-kastély felújítási munkálatairól beszélt a Krónikának.

Bede Laura

2025. március 29., 09:022025. március 29., 09:02

2025. március 29., 09:162025. március 29., 09:16

– Milyen céllal, tematikával szervezik meg április 10–11. között Bonchidán és Kolozsváron a szakmai továbbképzést, illetve kiket szeretnének megszólítani, kinek ajánlott a részvétel?

– A Transylvania Trust Alapítvány minden tevékenységével és programjával Erdély épített örökségének megőrzését és népszerűsítését szolgálja, legyen szó műemlék-restaurálásról, kulturális és ismeretterjesztő események szervezéséről vagy oktatási és képzési programok lebonyolításáról.

Jelenleg az erdélyi – és általában a romániai – építettörökség-védelem egyik nagy kihívása a megváltozott társadalmi helyzethez és igényekhez való alkalmazkodás.

Idézet
Mit kezdjünk például a közösség nélkül maradt műemlék templomokkal, vagy azokkal a nemesi kúriákkal és kastélyokkal, amelyek eredeti funkciójukban már nem használhatók?

Jelenleg egyre több visszaszolgáltatott, részben vagy teljesen felújított műemlék épület keresi helyét és szerepét a helyi közösségek életében. Ezért a revitalizációs folyamat során kiemelt fontosságú ezeknek az épületeknek a hiteles bemutatása és megismertetése a nagyközönséggel.

Erdély épített örökség Galéria

Az erdélyi épített örökség élményszerű bemutatásáról tanulhatnak a képzés résztvevői

Fotó: Facebook/Bánffy Castle, Bontida

Erre az igényre válaszol a jelen program, amely kifejezetten gyakorlati megközelítést kínál. Az egyetemi oktatásból gyakran hiányzik a megfelelő gyakorlati képzés, pedig az épített örökség élményszerű bemutatása komoly tapasztalatot és felkészültséget igényel. A program célja, hogy a fiatal szakemberek kézzelfogható, gyakorlati tudást és tapasztalatot szerezzenek, valamint olyan szakmai közösséget alakítsanak ki, amely képes igényesen, érdekfeszítően és szemléletesen bemutatni épített örökségünket. Ugyanakkor a program a műemlék-tulajdonosok számára is hasznos lehet:

segít abban, hogy épületeiket és örökségi értékeiket tartalmasan, közérthetően és érdekfeszítően mutathassák be, ezáltal pedig közvetlenebb kapcsolatot alakíthassanak ki közönségükkel.

Elsősorban egyetemistákat és fiatal szakmabelieket várunk a szakmai továbbképzésre – művészettörténészeket, történészeket, kulturális turizmus és menedzsment szakos hallgatókat –, de szívesen látunk műemlék-tulajdonosokat is, valamint minden olyan érdeklődőt, aki szeretne elmélyedni a témában.

Erdély épített örökség Galéria

Elméleti és gyakorlati programok is várják az érdeklődőket Kolozsváron és Bonchidán

Fotó: Facebook/Bánffy Castle, Bontida

– Milyen programokon vehetnek részt az érdeklődők, szükséges-e bármilyen előzetes ismeret ezekhez?

– A kétnapos program Bonchidán, a Bánffy-kastélyban, valamint Kolozsvár belvárosában zajlik, idegenvezetésben jártas szakemberek vezetésével. Folytatjuk eddigi együttműködésünket a tavalyi idegenvezetőkkel: Furu Árpáddal és Sipos Dáviddal, illetve idén Zsigmond Ilka, a Kolozsváros. Milyen város? című műemlék-pedagógiai kiadvány társszerzője és idegenvezető is csatlakozik a továbbképzéshez. A főként gyakorlati elemekre épülő workshopok során számos témát érintünk, többek között: kutatás és könyvészet; csoportmenedzsment és konfliktuskezelés; feladatosítás és felfedeztetés az idegenvezetésben; hatékony kommunikáció; idegenvezetés gyerekeknek; gyakorlati tippek (útszervezés, városnéző túra tervezése stb.).

A résztvevők aktívan, feladatok és gyakorlati tevékenységek révén sajátítják el az ismereteket, és megismerkednek Kolozsvár belvárosának egy-egy fontosabb épületével is.

A részvételhez nincs szükség előzetes ismeretekre vagy tapasztalatra, hiszen a program során végzett tevékenységek hasznos készségeket fejlesztenek – legyen szó a szakterületen tanuló egyetemistákról, fiatal szakemberekről vagy más érdeklődőkről.

Erdély épített örökség Galéria

Furu Árpád építőmérnök, műemlékvédelmi szakmérnök ezúttal is tart városnézést

Fotó: Facebook/Bánffy Castle, Bontida

– Mekkora érdeklődés mutatkozott a tavaly márciusi első képzés iránt, milyen, az épített örökséget érintő kérdések, problémák merültek fel?

– Tavaly meglepetten tapasztaltuk, milyen sokan jelentkeztek a képzésre, ami egyértelműen rámutatott az ilyen jellegű programok iránti valós igényre. Különösen a fiatalabb generációkat sikerült megszólítanunk, de voltak idősebb résztvevőink is. A tavalyi tapasztalatokra építve szervezzük meg az idei programunkat is, mintegy az első alakalom folytatásaként, viszont úgy, hogy

az új jelentkezők számára is biztosítson hasznosítható, közérthető tartalmat.

A program már akkor is elsősorban gyakorlati elemekre épült: útmutatást nyújtott egy-egy épület – legyen az műemlék vagy más régi, értékes épület – bemutatásához, a bemutatandó adatok szelektáláshoz, emellett pedig a kommunikáció is fontos szerepet kapott: hogyan járul hozzá a testbeszédünk, hangunk, mimikánk ahhoz, hogy üzenetünket sikeresen átadjuk. Foglalkoztunk azzal is, hogyan alkalmazkodjunk különböző közönségekhez, és hogyan kezeljük az esetleges konfliktusokat, illetve azt is körbejártuk, hogyan válhat valakiből hivatalos idegenvezető.

Erdély épített örökség Galéria

A tavalyi workshop résztvevői többek között a bonchidai kastély díszudvarának szobrait is megelevenítették

Fotó: Facebook/Bánffy Castle, Bontida

– Meg tudna említeni néhány főbb programot, eseményt, amelyet idénre tervez a Transylvania Trust Alapítvány?

– Jelenleg két kiemelt programot szeretnénk ajánlani:

  • Május 18-án ismét nyílt napot szervezünk a bonchidai Bánffy-kastélyban, ahol magyar és román nyelvű vezetett sétákkal, gyerekprogramokkal, felnőtteknek szóló előadásokkal, beszélgetésekkel, valamint a kastély állandó kiállításaival várjuk az érdeklődőket – kicsiket és nagyokat egyaránt.
  • Augusztus 20-án, a Kolozsvári Magyar Napok keretében mi látogatunk el a kincses városba, ahol digitális elemeket tartalmazó, művészeti installációkat bemutató kiállítást nyitunk meg. Az európai uniós CO-VISION projekt részeként ez a tárlat helyi természeti örökségünkre reflektál. A tárlat mellett helytörténeti érdekességeket bemutató és egyéb témákat érintő beszélgetésekre is sor kerül.
Erdély épített örökség Galéria

Diákok is részt vesznek a restaurálásban

Fotó: Facebook/Bánffy Castle, Bontida

– A Bánffy-kastély sorsát megalakulása óta figyelemmel követi az alapítvány, és az elmúlt években, évtizedekben jelentős felújítási munkálatoknak lehettünk szemtanúi. Hogyan áll most a felújítás, milyenek a kilátások?

– Az elmúlt években, amint ezt a sajtóban is lehetett követni, a magyar kormány támogatásának köszönhetően hatalmas előrelépést tettünk a kastély megmentésében. Sikerült felújítanunk a főépület szerkezetét, és a romantikus szárny helyreállítása is majdnem befejeződött, ahol

megnyitottuk a Bánffy Miklós erőterei című interaktív, egész évben látogatható kiállításunkat.

Ezt követően a magyar Építési és Közlekedésügyi Minisztérium támogatta mind a hintószín, mind az istálló helyreállítását. Tavaly a kastély utolsó romos épületrészét, a hintószínt sikerült kiegészítenünk és lefednünk: itt egy bútorrestauráló műhelyt rendeztünk be, amely modern és hagyományos munkagépekkel felszerelve állandó helyszíne lesz gyakorlati képzéseknek.

Erdély épített örökség Galéria

A Bánffy Miklós erőterei című kiállítás egész évben látogatgató

Fotó: Facebook/Bánffy Castle, Bontida

Ugyanebből a támogatásból folytatjuk jelenleg az istálló felújítását is, amely Erdély egyik legszebb barokk istállóépülete.

2026-ra tervezzük a felújítás befejezését és a 250 fő befogadására alkalmas rendezvényhelyszín átadását.

Célunk, hogy a kastély minél szélesebb közönség számára váljon elérhetővé, és minél többet visszaadhassunk belőle a nagyközönségnek. Számunkra kiemelten fontos, hogy Bonchida egy találkozási pont legyen, ahol különböző közösségek interaktív kiállításokon és egyéb eseményeken keresztül kapcsolódhatnak egymáshoz.

Erdély épített örökség Galéria

Tavaly a Bánffy-kastély utolsó romos épületrészét, a hintószínt sikerült kiegészíteni és lefedni

Fotó: Facebook/Bánffy Castle, Bontida

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. június 30., hétfő

Többen jártak könyvtárba, kevesebben múzeumba, moziba tavaly

Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.

Többen jártak könyvtárba, kevesebben múzeumba, moziba tavaly
2025. június 30., hétfő

Bach, Händel és Scarlatti alkotásai csendülnek fel Kolozsváron

Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.

Bach, Händel és Scarlatti alkotásai csendülnek fel Kolozsváron
2025. június 30., hétfő

Erdélyi sikerek a Kisvárdai Fesztiválon: a kolozsvári és sepsiszentgyörgyi társulat is díjjal tér haza

A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.

Erdélyi sikerek a Kisvárdai Fesztiválon: a kolozsvári és sepsiszentgyörgyi társulat is díjjal tér haza
2025. június 29., vasárnap

Otthonról, házasságról, írásról és egymásról: Szabó T. Anna és Dragomán György a Kolozsvári Ünnepi Könyvhéten

Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.

Otthonról, házasságról, írásról és egymásról: Szabó T. Anna és Dragomán György a Kolozsvári Ünnepi Könyvhéten
2025. június 28., szombat

Szabadkőművesek Kolozsváron: ami a mítosz mögött van

Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.

Szabadkőművesek Kolozsváron: ami a mítosz mögött van
2025. június 28., szombat

Nők Jókai árnyékában – és fényében

Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.

Nők Jókai árnyékában – és fényében
2025. június 27., péntek

Az eltűnt bőrönd és a megtalált írói hang – Lars Saabye Christensen norvég író Kolozsváron

Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.

Az eltűnt bőrönd és a megtalált írói hang – Lars Saabye Christensen norvég író Kolozsváron
2025. június 26., csütörtök

Nem dísz, nem relikvia: a könyv él – Megnyitotta kapuit a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét

Kolozsváron négy napra ismét a könyvek kerülnek a középpontba: június 26-án megnyílt a 14. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét, a kortárs magyar irodalom egyik legjelentősebb erdélyi seregszemléje.

Nem dísz, nem relikvia: a könyv él – Megnyitotta kapuit a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét
2025. június 24., kedd

Kilenc országból érkeznek zenészek a szabadtéri sepsiszentgyörgyi jazzfesztiválra

Sepsiszentgyörgyön gazdag programot kínáló jazzfesztiválra várják a közönséget.

Kilenc országból érkeznek zenészek a szabadtéri sepsiszentgyörgyi jazzfesztiválra
2025. június 23., hétfő

Magyar színházi alkotók kapták a legfontosabb díjakat a nagybányai ATELIER nemzetközi szemlén

Magyar színházi alkotók kapták a legfontosabb elismeréseket a vasárnap este zárult, 31. nagybányai ATELIER fesztiválon.

Magyar színházi alkotók kapták a legfontosabb díjakat a nagybányai ATELIER nemzetközi szemlén