Hiteles bemutatás, megismertetés. Marczika-Gyöngyösi Edith, az erdélyi alapítvány ügyvezető igazgatója
Fotó: Facebook/Bánffy Castle, Bontida
Elsősorban egyetemistákat és fiatal szakmabelieket vár áprilisi szakmai továbbképzésére a Transylvania Trust Alapítvány, de szívesen látnak műemlék-tulajdonosokat is, valamint minden olyan érdeklődőt, aki szeretne elmélyedni az épített örökség védelemének, népszerűsítésének témájában. Marczika-Gyöngyösi Edith, az alapítvány ügyvezető igazgatója a programok céljáról, idei főbb eseményeikről, a bonchidai Bánffy-kastély felújítási munkálatairól beszélt a Krónikának.
2025. március 29., 09:022025. március 29., 09:02
2025. március 29., 09:162025. március 29., 09:16
– Milyen céllal, tematikával szervezik meg április 10–11. között Bonchidán és Kolozsváron a szakmai továbbképzést, illetve kiket szeretnének megszólítani, kinek ajánlott a részvétel?
– A Transylvania Trust Alapítvány minden tevékenységével és programjával Erdély épített örökségének megőrzését és népszerűsítését szolgálja, legyen szó műemlék-restaurálásról, kulturális és ismeretterjesztő események szervezéséről vagy oktatási és képzési programok lebonyolításáról.
Jelenleg az erdélyi – és általában a romániai – építettörökség-védelem egyik nagy kihívása a megváltozott társadalmi helyzethez és igényekhez való alkalmazkodás.
Jelenleg egyre több visszaszolgáltatott, részben vagy teljesen felújított műemlék épület keresi helyét és szerepét a helyi közösségek életében. Ezért a revitalizációs folyamat során kiemelt fontosságú ezeknek az épületeknek a hiteles bemutatása és megismertetése a nagyközönséggel.
Az erdélyi épített örökség élményszerű bemutatásáról tanulhatnak a képzés résztvevői
Fotó: Facebook/Bánffy Castle, Bontida
Erre az igényre válaszol a jelen program, amely kifejezetten gyakorlati megközelítést kínál. Az egyetemi oktatásból gyakran hiányzik a megfelelő gyakorlati képzés, pedig az épített örökség élményszerű bemutatása komoly tapasztalatot és felkészültséget igényel. A program célja, hogy a fiatal szakemberek kézzelfogható, gyakorlati tudást és tapasztalatot szerezzenek, valamint olyan szakmai közösséget alakítsanak ki, amely képes igényesen, érdekfeszítően és szemléletesen bemutatni épített örökségünket. Ugyanakkor a program a műemlék-tulajdonosok számára is hasznos lehet:
Elsősorban egyetemistákat és fiatal szakmabelieket várunk a szakmai továbbképzésre – művészettörténészeket, történészeket, kulturális turizmus és menedzsment szakos hallgatókat –, de szívesen látunk műemlék-tulajdonosokat is, valamint minden olyan érdeklődőt, aki szeretne elmélyedni a témában.
Elméleti és gyakorlati programok is várják az érdeklődőket Kolozsváron és Bonchidán
Fotó: Facebook/Bánffy Castle, Bontida
– Milyen programokon vehetnek részt az érdeklődők, szükséges-e bármilyen előzetes ismeret ezekhez?
– A kétnapos program Bonchidán, a Bánffy-kastélyban, valamint Kolozsvár belvárosában zajlik, idegenvezetésben jártas szakemberek vezetésével. Folytatjuk eddigi együttműködésünket a tavalyi idegenvezetőkkel: Furu Árpáddal és Sipos Dáviddal, illetve idén Zsigmond Ilka, a Kolozsváros. Milyen város? című műemlék-pedagógiai kiadvány társszerzője és idegenvezető is csatlakozik a továbbképzéshez. A főként gyakorlati elemekre épülő workshopok során számos témát érintünk, többek között: kutatás és könyvészet; csoportmenedzsment és konfliktuskezelés; feladatosítás és felfedeztetés az idegenvezetésben; hatékony kommunikáció; idegenvezetés gyerekeknek; gyakorlati tippek (útszervezés, városnéző túra tervezése stb.).
A részvételhez nincs szükség előzetes ismeretekre vagy tapasztalatra, hiszen a program során végzett tevékenységek hasznos készségeket fejlesztenek – legyen szó a szakterületen tanuló egyetemistákról, fiatal szakemberekről vagy más érdeklődőkről.
Furu Árpád építőmérnök, műemlékvédelmi szakmérnök ezúttal is tart városnézést
Fotó: Facebook/Bánffy Castle, Bontida
– Mekkora érdeklődés mutatkozott a tavaly márciusi első képzés iránt, milyen, az épített örökséget érintő kérdések, problémák merültek fel?
– Tavaly meglepetten tapasztaltuk, milyen sokan jelentkeztek a képzésre, ami egyértelműen rámutatott az ilyen jellegű programok iránti valós igényre. Különösen a fiatalabb generációkat sikerült megszólítanunk, de voltak idősebb résztvevőink is. A tavalyi tapasztalatokra építve szervezzük meg az idei programunkat is, mintegy az első alakalom folytatásaként, viszont úgy, hogy
A program már akkor is elsősorban gyakorlati elemekre épült: útmutatást nyújtott egy-egy épület – legyen az műemlék vagy más régi, értékes épület – bemutatásához, a bemutatandó adatok szelektáláshoz, emellett pedig a kommunikáció is fontos szerepet kapott: hogyan járul hozzá a testbeszédünk, hangunk, mimikánk ahhoz, hogy üzenetünket sikeresen átadjuk. Foglalkoztunk azzal is, hogyan alkalmazkodjunk különböző közönségekhez, és hogyan kezeljük az esetleges konfliktusokat, illetve azt is körbejártuk, hogyan válhat valakiből hivatalos idegenvezető.
A tavalyi workshop résztvevői többek között a bonchidai kastély díszudvarának szobrait is megelevenítették
Fotó: Facebook/Bánffy Castle, Bontida
– Meg tudna említeni néhány főbb programot, eseményt, amelyet idénre tervez a Transylvania Trust Alapítvány?
– Jelenleg két kiemelt programot szeretnénk ajánlani:
Diákok is részt vesznek a restaurálásban
Fotó: Facebook/Bánffy Castle, Bontida
– A Bánffy-kastély sorsát megalakulása óta figyelemmel követi az alapítvány, és az elmúlt években, évtizedekben jelentős felújítási munkálatoknak lehettünk szemtanúi. Hogyan áll most a felújítás, milyenek a kilátások?
– Az elmúlt években, amint ezt a sajtóban is lehetett követni, a magyar kormány támogatásának köszönhetően hatalmas előrelépést tettünk a kastély megmentésében. Sikerült felújítanunk a főépület szerkezetét, és a romantikus szárny helyreállítása is majdnem befejeződött, ahol
Ezt követően a magyar Építési és Közlekedésügyi Minisztérium támogatta mind a hintószín, mind az istálló helyreállítását. Tavaly a kastély utolsó romos épületrészét, a hintószínt sikerült kiegészítenünk és lefednünk: itt egy bútorrestauráló műhelyt rendeztünk be, amely modern és hagyományos munkagépekkel felszerelve állandó helyszíne lesz gyakorlati képzéseknek.
A Bánffy Miklós erőterei című kiállítás egész évben látogatgató
Fotó: Facebook/Bánffy Castle, Bontida
Ugyanebből a támogatásból folytatjuk jelenleg az istálló felújítását is, amely Erdély egyik legszebb barokk istállóépülete.
Célunk, hogy a kastély minél szélesebb közönség számára váljon elérhetővé, és minél többet visszaadhassunk belőle a nagyközönségnek. Számunkra kiemelten fontos, hogy Bonchida egy találkozási pont legyen, ahol különböző közösségek interaktív kiállításokon és egyéb eseményeken keresztül kapcsolódhatnak egymáshoz.
Tavaly a Bánffy-kastély utolsó romos épületrészét, a hintószínt sikerült kiegészíteni és lefedni
Fotó: Facebook/Bánffy Castle, Bontida
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
A csomaközi kelta harcos sírját, a rituális temetkezési eszközöket és a kelta sisakot is megtekinthetik a látogatók a Maros Megyei Múzeumban. A Szatmár megyében feltárt őskori tárgyak a Romániában fellelt vaskori kelta leletek közül a leglátványosabbak.
Több mint 3.5 millió forint értékben osztottak ki díjakat május 14-én, szerdán este a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeumban, a Méhes György – Nagy Elek Alapítvány irodalmi díjait erdélyi folyóirat szerkesztősége és erdélyi alkotó is átvehette.
A bukaresti Bulandra Színház látja vendégül a Háromszék Táncszínház Ecce Homo című előadását, amely Munkácsy-festmények színházi megközelítése. Tapasztó Ernő, a tavaly év elején bemutatott produkció egyik rendezője értékelt a Krónikának.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
szóljon hozzá!