Tamás Sándor, Pozsony Ferenc, Kinda István és Imreh István a kolozsvári rendezvényen
Fotó: Kiss Judit
Háromszék még élő, valamint kihalófélben lévő népi mesterségeit összesítő, leltározó és népszerűsítő nagyszabású projektet, a mesterségeket bemutató online felületet és kötetet mutattak be kiállítással egybekötve Kolozsváron, a Kriza János Néprajzi Társaság székházában péntek délután.
2019. február 23., 12:042019. február 23., 12:04
2019. február 23., 12:262019. február 23., 12:26
Kárpát-medencei viszonylatban Háromszék élen jár a népi értékek szakszerű feldolgozásában, népszerűsítésében – hangzott el az eseményen, amelyen Kinda István, a Székely Nemzeti Múzeum néprajzkutatója, Imreh István, a Kovászna Megyei Művelődési Központ igazgatója és Tamás Sándor, a Kovászna Megyei Tanács elnöke ismertette az immár több évre visszanyúló kezdeményezést.
A Kovászna megyei önkormányzat támogatta és támogatja a népi értékek kutatását, felleltározását és széles körben való megismertetését – hangsúlyozta Tamás Sándor. Pozsony Ferenc néprajzkutató, egyetemi tanár rámutatott,
Imreh István, a Kovászna Megyei Művelődési Központ igazgatója részletesen ismertette a térség gazdag néprajzi hagyományait és kulturális értékeit összesítő kutatást és annak eredményeit. A munka során 45 féle még élő foglalkozás dokumentálását végezték el, egy Norvégia, Izland és Liechtenstein által támogatott program keretében elkészítették 250 népi mester szakmai portréját, létrehozták a mesterségek.ro honlapot, amelyen román és angol felirattal is meg lehet tekinteni tíz, népi mesterségeket bemutató kisfilmet.
Imreh István arról is beszélt, a tervek közt szerepel, hogy
A kezdeményezés keretében Vargyasi Leventének és Kinda Istvánnak több, számos díjjal elismert filmje is készült: a Tehenesek, A sár mesterei, a Meszesek című dokumentumfilmek. A népi mesterségeket ismertető anyagokat, filmeket Kovászna megye minden nagyobb iskolájába, könyvtárába eljuttatták, hogy a fiatal nemzedék is ismerje meg a népi értékeket, amelyek köyül több eltűnőfélben van: például a téglavetés, szénégetés, mészégetés – utóbbi pár év leforgása alatt teljesen eltűnt a mesterségek palettájáról.
A kezdeményezésnek az is célja, hogy maguk a mesterek legyenek ismertebbek saját közösségükben, önértékelésüket erősíteni kell, hogy a meglévő tudást ők maguk, a közösség is tekintse értéknek – mondta Imreh István.
amely igényesen összeállított képanyaggal szemléltetve mutatja be a térség közösségeinek még élő mesterségeit. A becslések szerint a megyében több mint ezer ember kiváló szakmai szinten, mesterfokon ismerője és űzője egy vagy több hagyományos foglalkozásnak. “A tizenkilencedik század végén készült összeírásokban több mint száz mesterségről lehet olvasni, egy-egy faluban 20 ilyen foglalkozást is űztek, mára alig egyet-kettőt. Szerencsés időpontban folyt és folyik az értékfelmérő program: kutathattuk volna levéltárban is a mesterségeket, viszont nyilvánvaló, hogy a legsürgősebb a terepmunka, hiszen a szemünk előtt tűnnek el népi foglalkozások. Ez természetes, az életkörülmények és igények változása magával hozza egyes hagyományok eltűnését, nekünk pedig kötelességünk dokumentálni, hogy az archaikus tudás és technológia ne merüljön teljesen feledésbe” – fogalmazott Kinda István.
A rendezvényen a mesterségeket bemutató pannókból készült kiállítást is meg lehet tekinteni még egy hónapig a Kriza János Néprajzi Társaság székházában.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
Különleges felhívást tett közzé a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház: a Legyél te is műalkotás! című kezdeményezés a Caravaggio című előadásra is felhívja a figyelmet.
Immár harmadik alkalommal tartják az Erdélyi Népmesemondó Találkozót, az eseményre Háromszéken kerül sor.
Rövidfilmek mellett nagyjátékfilmek is szerepelnek a programban 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztiválon, amelyet november 6. és 10. között tartanak Marosvásárhelyen – közölték a szervezők.
A berlini Merlin Bábszínház vendégszerepel a kolozsvári Puck Bábszínházban.
Ady Endre és Léda digitalizált leveleit is elérhetővé tette a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ Országos Széchényi Könyvtár (MNMKK OSZK) az általa üzemeltetett Copia tartalomszolgáltatás felületén – tájékoztatta az intézmény hétfőn az MTI-t.
Két erdélyi alkotó, Laczkó Vass Róbert, a Kolozsvári Állami Magyar Színház színművésze és Szép András zongoraművész, a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetem korrepetitora svédországi turnéra indul.
Kifejezetten a Z generációnak mutatják be Marosvásárhely szecessziós ékkövét, a 111 éve épült Kultúrpalotát szombaton.
Vidéki erdélyi iskolákba, a Szilágyságba is elviszi az élő irodalmat a kolozsvári Helikon irodalmi folyóirat.
szóljon hozzá!