2007. szeptember 28., 00:002007. szeptember 28., 00:00
Kovászna megye városaiban például egyetlen filmszínház sem működik. Kovásznán szórakozóhelynek használják, Kézdivásárhelyen két éve diszkót és bárt működtetnek az egykori vetítőteremben. Sepsiszentgyörgyön a Lux mozi épületét visszaigényelte egykori tulajdonosa, a Művész mozit pedig 2010-ig bérli egy vállalkozó, aki klubot működtet az épületben. A megyében csupán Sepsiszentgyörgyön és Kézdivásárhelyen működik filmklub. Lázár-Prezsmer Endre, a sepsiszentgyörgyi Huszárik Filmklub vezetője érdeklődésünkre elmondta, hetente egyszer tart filmvetítést, amelyhez a filmeket a négy évvel ezelőtt még működő Filmklub Egyesülettől örökölt tékából vagy saját gyűjteményéből válogatja. Kézdivásárhelyen a magyarországi Uránia Filmvállalat által 2004-ben adományozott vetítőfelszerelést használják a Vigadó Művelődési Ház kistermében, a filmeket a filmklub hűséges látogatói maguk hozzák.
A Nagyszebeni Magyar Kulturális Iroda áprilisban indított filmklubot a város magyar közössége számára. A műsorra tűzött filmeket a Bukaresti Magyar Kulturális Központ által felajánlott, több száz darabos videokazetta-készletből válogatják.
Szilágy megyében jelenleg egyetlen mozi sem működik, és rendszeres filmklubos tevékenység sincs. Kilátástalan helyzet fogadja a filmkedvelőket Hargita megyében is. Hajdú Józsefnek, a Hargita Megyei Mozivállalat igazgatójának nincs tudomása arról, hogy az egykori városi mozikban jelenleg milyen tevékenység zajlik. „Az épületek tavaly óta az önkormányzatok hatáskörébe tartoznak, és tudomásom szerint valamennyire lakat került. November derekán a megye utolsó, még működő mozijában, a csíkszeredai Transilvania moziban is elsötétült a filmvászon. A filmvállalat körülbelül 10–12 ezer régi lejjel tartozott a gázszolgáltatónak, így az ajtóra a lakat mellé a »Fűtés miatt zárva!« felirat került” – tájékoztatott Hajdú. Nyár óta a gyergyószentmiklósi Uránia filmklub is beszüntette a rendszeres vetítést. „Két-három érdeklődő kedvéért fölöslegessé vált programokat szervezni, és nem is látok esélyt arra, hogy a közeljövőben újra beindítsuk a filmklubot” – panaszolta Selyem Alpár programszervező. Székelyudvarhelyen viszont a Laterna Magica Filmklub rendszeresen tart vetítéseket.
Márciusban kezdte meg működését Szatmár megye egyetlen filmklubja Nagykárolyban, a helyi gimnázium egyik termében, programjáról a kultúrház referense, Sarvadi Paul gondoskodik. A nagykárolyi filmszínház 2003-ban összeomlott, a teljes felújításra szoruló épület jogi viszonyai máig tisztázatlanok. Az ingatlan átvételére már 2005-ben tanácsi határozatot bocsátottak ki, az állami mozivállalat azonban egyelőre nem adta át az épület használati jogát, és erre vonatkozó kormányhatározat sem született.
Marosvásárhelyen sem a Madisz-irodában, sem a korábbi években filmklubokat szervező Filotea Egyesületnél nem tudtak arról, hogy a megyében bárhol is működne filmklub. Bihar megyében a nagyváradi Posticum Movimentum Iuventutis Christianae Egyesület szervezett filmklubokat, a tevékenység azonban nyár óta itt is szünetel.
Az ARGO Audiovizuális Egyesület ügyvezető elnöke szerint siralmas a helyzet Kolozsváron is. Szántai János, a filmkészítés iránt érdeklődő tehetséges fiatalokat segítő szervezet vezetője nem tud arról, hogy a városban lenne filmklub. „Magyarországon létezik filmklub-finanszírozási program, nálunk viszont ilyen pályázási lehetőség egyelőre nincs. Mindenki tudja, hogy a filmklubműködtetés sosem volt és nem is lesz kifizetődő tevékenység, mindig néhány személy lelkesedésén múlott. Erdélyben tudomásom szerint egyetlen önkormányzat vagy civil szervezet sem finanszírozott ilyen jellegű programokat. Nem csodálkozom, hogy a filmklubok rendre bezárnak, úgy látszik, az intimebb hangulatú mozizási élményre ma már nincs igény” – fejtette ki Szántai.
Gyergyai Csaba
Dzsafar Panahi világhírű iráni rendező titokban forgatott Egy egyszerű baleset című thrillerének ítélte az Arany Pálmát a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon a Juliette Binoche francia filmszínésznő által vezetett nemzetközi zsűri szombat este.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.