Szabó József Ódzsa
Fotó: Varad.ro
Életének 91. éves korában elhunyt a Szigligeti Társulat örökös tagja, a nagyváradi színjátszás Életműdíjjal kitüntetett emblematikus rendezőegyénisége, Szabó József, becenevén Ódzsa színházi rendező, dramaturg, színházi szakíró – adta hírül szombaton a Körös-parti teátrum.
2019. február 16., 17:392019. február 16., 17:39
2019. február 16., 17:502019. február 16., 17:50
Az 1928. június 19-én Székelyhídon született Szabó József középiskoláit Nagyváradon a Szent László Gimnáziumban, illetve a Magyar Fiúlíceumban végezte (1948). 1953-ban végzett a kolozsvári Magyar Művészeti Intézetben, majd egy évig a moszkvai Színművészeti Főiskola rendezői szakán folytatta tanulmányait. Hazatérve a nagybányai, illetve a szatmári színházban, majd 1957. augusztusától több mint egy évtizeden át a kolozsvári Állami Magyar Színházban rendezett.
1985-ben áttelepült Magyarországra, és nyugdíjazásáig előbb a győri Kisfaludy, később a veszprémi Petőfi Színházban dolgozott. Rendezői programjának egyik fő eleme a klasszikus és kortárs magyar drámairodalom kiemelkedő alkotásainak formailag változatos színpadra állítása. Legfontosabb volt számára a szerepek pontos, lélektani kimunkálása.
Az erdélyi színházi rendező, dramaturg, író az írországi Sligóban hunyt el február 15-én, pénteken. Pataki András, a szervezet alelnöke közölte: a Magyar Teátrumi Társaság (MTT) mély fájdalommal búcsúzik a kiváló szakembertől. A nagyváradi színház szerint Szabó József Ódzsa temetésének időpontjáról és körülményeiről a későbbiekben nyújtanak tájékoztatást.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
Különleges felhívást tett közzé a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház: a Legyél te is műalkotás! című kezdeményezés a Caravaggio című előadásra is felhívja a figyelmet.
Immár harmadik alkalommal tartják az Erdélyi Népmesemondó Találkozót, az eseményre Háromszéken kerül sor.
Rövidfilmek mellett nagyjátékfilmek is szerepelnek a programban 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztiválon, amelyet november 6. és 10. között tartanak Marosvásárhelyen – közölték a szervezők.
A berlini Merlin Bábszínház vendégszerepel a kolozsvári Puck Bábszínházban.
Ady Endre és Léda digitalizált leveleit is elérhetővé tette a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ Országos Széchényi Könyvtár (MNMKK OSZK) az általa üzemeltetett Copia tartalomszolgáltatás felületén – tájékoztatta az intézmény hétfőn az MTI-t.
Két erdélyi alkotó, Laczkó Vass Róbert, a Kolozsvári Állami Magyar Színház színművésze és Szép András zongoraművész, a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetem korrepetitora svédországi turnéra indul.
szóljon hozzá!