Fotó: Marosvásárhelyi Nemzeti Színház
Életének nyolcvanadik évében elhunyt Ferenczy Csongor színművész – közölte a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház közössége.
2019. április 25., 12:352019. április 25., 12:35
2019. április 25., 12:492019. április 25., 12:49
Ferenczy Csongor Szászrégenben született 1939. november 12-én. A marosvásárhelyi Szentgyörgyi István Színművészeti Intézetben 1962-ben szerzett oklevelet. Pályakezdése a Temesvári Állami Magyar Színházhoz kötődik, majd a Sepsiszentgyörgyi Állami Magyar Színháznál töltött négy évadot. 1972-től 1980-ig a Marosvásárhelyi Állami/Nemzeti Színház színművésze volt. 1980-ban Magyarországra költözött, ahol a budapesti Várszínházban, a Nemzeti Színházban és a Veszprémi Petőfi Színházban lépett fel, számos filmben, tévéjátékban játszott, versfelvételeket készített.
A marosvásárhelyi színpadon – többek között – olyan alakítások fűződnek nevéhez, mint Bartholomé Atya – Mihail Bulgakov: Képmutatók cselszövése (rendező: Dan Micu), Biky, költő - Barta Lajos: Szerelem (rendező: Harag György), Bebe - Aurel Baranga: Szicíliai védelem (rendező: Hunyadi András), Ádám - Mihály főangyal - Catullus - Udvaronc - A márki - Platon - Madách Imre: Az ember tragédiája (rendező: Harag György), Tuzenbach - A. P. Csehov: A három nővér (rendező: Anatol Constantin), Színész - Bertolt Brecht: Állítsátok meg Arturo Uit! (rendező: Kincses Elemér), Posa márki, máltai lovag - Friedrich Schiller: Don Carlos (rendező: Kincses Elemér), valamint Popriscsin - N.V. Gogol: Az őrült naplója című monodrámában (művészeti tanácsadó: Hunyadi András).
Színes alakításai, árnyalt szerepformálása, derűs egyénisége és nem utolsó sorban jó humora révén egyszerre vált a színpadi szakma elismert egyéniségévé és a közönség kedvencévé.
Mesterségem nem több és nem kevesebb, mint bármely más emberi tevékenység. Lehet jól, vagy rosszul végezni. Abban, hogy művészetté váljék, sok egyéb mellett nem utolsósorban éles szemű, bátor, hozzáértő bírálatra van szükség. Olyanra, amely nem krónikája, hanem szakavatott továbbképző pedagógiája a színházi életnek” – idézte a társulat Ferenczy Csongornak az Igaz Szó című lapban 1968 áprilisában megjelent nyilatkozatát.
A berlini Merlin Bábszínház vendégszerepel a kolozsvári Puck Bábszínházban.
Ady Endre és Léda digitalizált leveleit is elérhetővé tette a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ Országos Széchényi Könyvtár (MNMKK OSZK) az általa üzemeltetett Copia tartalomszolgáltatás felületén – tájékoztatta az intézmény hétfőn az MTI-t.
Két erdélyi alkotó, Laczkó Vass Róbert, a Kolozsvári Állami Magyar Színház színművésze és Szép András zongoraművész, a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetem korrepetitora svédországi turnéra indul.
Kifejezetten a Z generációnak mutatják be Marosvásárhely szecessziós ékkövét, a 111 éve épült Kultúrpalotát szombaton.
Vidéki erdélyi iskolákba, a Szilágyságba is elviszi az élő irodalmat a kolozsvári Helikon irodalmi folyóirat.
Október 18. és 28. között Bukarestben rendezik meg a 34. Országos Színházi Fesztivált (FNT), amelyen mindig szerepelnek erdélyi magyar színházi előadások, produkciók is.
A kolozsvári Puck Bábszínház október 15-én 17 órától mutatja be legújabb előadását, melyet a magyar és román társulat közösen hozott létre.
Kulturális és turisztikai központtá alakítják a zaguzséni Jakabffy–Juhász-kastélyt, a 19. századi nemesi lak a hétvégén első alkalommal nyitotta meg kapuit a nagyközönség előtt.
Több mint egymillió forintért kelt el József Attila Nem én kiáltok című, 1924-es verseskötetének dedikált példánya az Antikvárium.hu vasárnap zárult online árverésén.
Hat új film és két közönségtalálkozó várja az érdeklődőket jövő héten a hétfőtől szombatig tartó 18. Román Filmhéten – tájékoztatta a budapesti Uránia Nemzeti Filmszínház pénteken az MTI-t.
szóljon hozzá!