Szabó István
Fotó: Origó/MTI
Életműdíjjal tüntetik ki az idei kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon (TIFF) Szabó Istvánt és Mészáros Mártát, a két rendező mellett pedig további neves, jelentős életművel rendelkező magyarországi filmes alkotók érkeznek a szemle 17. kiadására – tájékoztattak a szervezők keddi közleményükben.
2018. március 13., 14:032018. március 13., 14:03
A TIFF nemcsak a kitüntetéssel tiszteleg a közel 60 éves munkásságot maga mögött tudó, idén februárban 80. születésnapját ünneplő Szabó István előtt, ő lesz a vendége ugyanis a 3X3 elnevezésű szekciónak, amelynek keretében a Mephisto – amelyért 1981-ben, első magyar rendezőként elnyerte az Oscar-díjat –, továbbá az Apa és a Redl ezredes című filmjét vetítik le.
Amint a közleményben rámutatnak: a rendező, aki 1965-ben az Álmodozások kora című filmjével mutatkozott be, karrierje során nemzetközi szinten is óriási sikereket ért el, alkotásait a legnagyobb filmfesztiválokon díjazták.
Az Aurora Borealis a nők társadalomban betöltött szerepének és a kommunista rezsim egyénre gyakorolt hatásának témáját járja körül.
Mészáros Márta
Fotó: MTI
A kolozsvári filmfesztiválon jelen lesz Szász János rendező is, aki immár visszatérő vendége a szemlének, 2014-ben ugyanis a zsűri tagja volt. Szász ezúttal legújabb, A hentes, a kurva és a félszemű című filmjével érkezik a kincses városba.
Bogdán Árpád Genezise egyenesen a Berlini Nemzetközi Filmfesztiválról érkezik Kolozsvárra, levetítik továbbá a Török Ferenc által rendezett 1945-öt is, amely tavaly szerepelt a Berlinale programjában, ősszel pedig több erdélyi moziban is bemutatták. Elsőfilmes magyar rendezőt is vendégül lát idén a TIFF: Politzer Péter Férfikor című, három különböző generációt képviselő férfi életének fontos állomásait bemutató alkotásával érkezik a kincses városba.
A seregszemle magyar napját koordináló Zágoni Bálint, a Filmtett Egyesület elnöke a közleményben úgy fogalmazott:
Zágoni arra is kitért: érdekes módon a programban szereplő hat magyar nagyjátékfilm többsége történelmi eseményeket vagy szereplőket mutat be, mindössze kettő kortárs dráma.
Magyar szinkronos filmet is vetítenek a kolozsvári Győzelem moziban a március 26-án kezdődő EducaTIFF-en, amelyet az Iskola másként program apropóján szerveznek meg.
Meg tud-e még ma is érinteni minket mindannyiunkat egy opera, az egyre fokozódó eligénytelenedés és kihűlő érzékek világában? A Kolozsvári Magyar Operában kitűnő előadás született Puccini fiatalkori művéből, a Manon Lescaut-ból.
Idei évadában hat nagyszínpadi és hat kamaratermi előadást kínál közönségének a tervek szerint az Aradi Kamaraszínház.
Távozik a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház éléről Balázs Attila igazgató.
Kisné Portik Irén néprajzkutató, szakíró, szakoktató, idegenvezető lesz az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány vendége Kolozsváron április 8-án délután 18 órától. Az esemény keretében kiállítás is nyílik.
Csokonai Karnyóné című komédiájából készült vígopera premierjére készül a Kolozsvári Magyar Opera, a produkcióban négy Kossuth-díjas alkotó működött közre.
Hídszerepet töltene be a különböző művészeti ágak között, népszerűsítené az erdélyi alkotók munkásságát a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) Erdélyi Bizottsága. A testület és munkacsoport céljairól, programjairól Balázs-Bécsi Gyöngyi társelnök beszélt.
Kölcsönös vendégszereplésen fogadja egymást a közeljövőben a budapesti és a bukaresti Nemzeti Színház.
Pignitzky Gellért, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színművésze újabb egyéni előadást mutat be, amely József Attila Szabad-ötletek jegyzéke című pszichoanalitikus naplója, versei és tanulmányai alapján készült.
László Noémi és Fekete Vince József Attila-díjas költők a meghívottjai a költészet napja alkalmából szervezett irodalmi rendezvényeknek április 11-én Kolozsváron.
Farkas Árpád költőre emlékeznek a Hargita megyei Székelyszentmiklóson szombaton – közölte honlapján az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL).
szóljon hozzá!