Fotó: Boda L. Gergely
Idén is számtalan romániai közgyűjtemény csatlakozik a Múzeumok Éjszakája nevű kezdeményezéshez, amelyet franciaországi mintára 1999 óta szerveznek meg Európa-szerte.
A program lényege, hogy május 18-ához, a múzeumok nemzetközi napjához legközelebb eső szombaton az intézmények késő éjszakáig ingyen vagy jelképes összegért fogadják a látogatókat, ezzel népszerűsítve gyűjteményeiket.
A Múzeumok Éjszakáján Romániában évről évre több százezren látogatják meg országszerte a kiállítótereket. Az idei újítás egy telefonokra letölthető tárlatvezető applikáció, amely bukaresti közgyűjteményeken kívül többek között kolozsvári és jászvásári múzeumok kiállításait mutatja be az érdeklődőknek.
A Kolozsvári Szépművészeti Múzeum ezúttal is megszervezi az Egy éjszaka a palotában című programját, amelynek keretében szombaton 20 órától éjjeli 1 óráig fogadja a látogatókat. A programmal egyrészt az intézménynek otthont adó Bánffy-palotára kívánják felhívni a figyelmet, amely Kolozsvár és Erdély egyik legértékesebb barokk palotája, másrészt a modern művészeti alkotásokból, 20. századi és kortárs műtárgyakból szervezett időszakos kiállításaikat is a közönség elé tárják saját gyűjteményük mellett.
A szintén kolozsvári Erdélyi Néprajzi Múzeum szombaton már délután egy órától fogadja ingyenesen a látogatókat egészen éjjel egyig. A közönség az állandó kiállításokon kívül megtekintheti a CAOLIN 2016 elnevezésű kortárs kerámiafesztivált és ennek tárlatát, amelyet szombaton nyitnak meg. A harmadik alkalommal megszervezett fesztivál és kiállítás célja bemutatni a romániai kerámia legértékesebb alkotásait. A kiállításon ezúttal 19 hazai művész mutatja be munkáit, a művészi alkotásoktól az igényesen kivitelezett használati tárgyakig.
Marosvásárhelyen tizenegyedik alkalommal szervezi meg a Múzeumok Éjszakáját a Maros Megyei Múzeum huszonkét partnerintézményével együttműködve. Május 20. és 22. között 30 kiállítás tekinthető meg, valamint vetélkedők, foglalkozások, tematikus séták, játszóházak, workshopok, illetve bor- és flekkenkóstolók várják az érdeklődőket. A programsorozat május 20-án, péntek délután vette kezdetét.
A Múzeumok Éjszakája 11. rendezvényének csúcspontja Marosvásárhelyen is a szombati nap, amikor délelőtt 10 és hajnali 2 óra között 77 rendezvény lesz látogatható a város különböző helyszínein. A program szerint a Kultúrpalotában nyitva tartó állandó és időszakos kiállítások mellett a városháza tornya, a vár, a természetrajzi, népművészeti, történelmi múzeumok, a Maros Művészegyüttes, a Bernády-ház, a Teleki Téka, a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház, a Bolyai téri unitárius templom, a Marosvásárhelyi állatkert, a B5 Stúdió, a K’arte kiállítóterem, a Színház tér, a régi városháza, a Petry Látványműhely és Múzeum, a Stúdió Színház, a Kortárs Művészetek Háza ad helyet az eseményeknek, a városismertető tematikus sétákon történészek vezetik végig az érdeklődőket magyar, illetve román nyelven ismertetve a látnivalókat. Koncertek, táncelőadások, képzőművészeti, népművészeti és fotóművészeti kiállítások, hagyományos és kortárs művészetek tárlata, kézműves és iparművészeti vásár, színházi előadások várják a nézőket.
A jelképes belépő felnőtteknek 6, diákoknak és nyugdíjasoknak 3 lej, amiért egy karkötőt kapnak, amely minden helyszínre biztosítja a belépést. A hat éven aluli gyerekek számára ingyenes a részvétel. A szervezők elmondták, tavaly húszezer látogatót számoltak össze, idén ennél is több résztvevőre számítanak.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
szóljon hozzá!