Nem lóg ki a sorból Az utolsó skót király című film sem, amelynek nyomán Forest Whitaker teljesítményét jutalmazták a legjobb férfiszínésznek járó Oscarral. A sztori a hivatalos műfaji megjelölés szerint történelmi dráma, ami annyiban tényleg igaz, hogy a hetvenes években hatalomra került ugandai diktátor, Idi Amin uralkodása alatt történt eseményeket mutatja be. Anynyiban azonban fikció, hogy a főszereplő, a diktátor személyes orvosává avanzsáló Dr. Nicholas Garrigan karaktere kitalált, a mű alapjául szolgáló regény szerzője, a brit Giles Foden képzeletének szülötte, akinek az a szerepe, hogy az ő szemszögéből, az ő kalandjain keresztül tárul a néző elé az Amin-éra valódi arca. A sztori ugyanis fokozatosan mutatja be, hogyan csap át a kezdeti forradalmi lelkesedés paranoiába, és az ebből következő véres tömegmészárlásba. A frissen végzett orvosként egy humanitárius segélyszervezet munkatársaként az országba érkező skót fiatalembert magával ragadja Amin közvetlen személyisége, az igazságos társadalom megvalósításáról szóló retorikája, és miután egy véletlen folytán személyesen is találkoznak, a mindkettejük által elnyomónak tekintett angolok iránti ellenszenv is közel hozza őket egymáshoz. Így Garrigant egy szép napon fölkérik, hogy legyen Amin orvosa. Bekerülve az ország felső tízezrébe Garrigan szinte burokban él, úgy végzi tevékenységét, luxuspartikra jár, diplomáciai tárgyalásokon helyettesíti az elnököt, akivel vakon megbíznak egymásban. Így aztán fogalma sincs arról, hogy közben hajtóvadászat zajlik a rendszer ellenfelei ellen, és százával, ezrével végzik ki mindazokat, akik nem hajlandóak behódolni. Mire azonban erre Garrigan is rájön, már túl késő, hisz ő maga is a rendszer egyik emblematikus figurájává vált. Amikor pedig megpróbál tenni valamit a diktátor megállítása érdekében, az ő élete is veszélybe kerül.
A film legnagyobb erőssége valóban Forest Whitaker alakítása, lebilincselően jeleníti meg a kedélyes idealistából véres kezű kényúrrá átlényegülő Idi Amin jellemének változásait. Ugyanakkor a sztori is mindvégig érdekes marad, ráadásul anélkül, hogy véres akciójelenetek sorakoznának egymás után benne. Ezért aztán Az utolsó skót királyt tényleg érdemes megnézni. Nem feltétlenül azért, hogy hiányos történelmi ismereteinket ebből pótoljuk, hanem egyszerűen azért, hogy végre egy jó filmet is lássunk.
B. L.
Az utolsó skót király (The Last King of Scotland). Angol történelmi filmdráma, 2006, 121 perc. Rendezte: Kevin Macdonald. Szereplők: Forest Whitaker, James McAvoy, Kerry Washington, Gillian Anderson. Értékelés az 1-5-ös skálán: 4.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.