Fotó: Facebook/muzeul de arta cluj
Egy évszázad szellemei címmel nyílik képzőművészeti tárlat szerdán 18 órakor Kolozsváron a Kovács Ádám budapesti magángyűjtemény anyagából.
2019. február 20., 09:012019. február 20., 09:01
2019. február 20., 09:392019. február 20., 09:39
A több mint száz műalkotást felsorakoztató kiállítást a kincses városbeli szépművészeti múzeum és a Quadro Galéria szervezésében tekintheti meg a közönség március 17-ig. A kiállítást megnyitja Lucian Nastasă-Kovács, a szépművészeti múzeum igazgatója, Szücs György, a budapesti Nemzeti Galéria főigazgató-helyettese, valamint Székely Sebestyén, a Quadro Galéria igazgatója, a kiállítás kurátora. A tárlat két helyszínen, a Szépművészeti Múzeumban és a Quadro Galériában várja az érdeklődőket.
– olvasható a szervezők közleményében.
A gyűjtő nem egy „kötelező” névsort követ, a műfajok és stílusok között is szabadon mozog, és olyan műveket helyez egymás mellé a falra, amelyeknek korábban semmi közük nem volt egymáshoz. Ez az előítélet nélküli, friss látásmód olyan összefüggéseket derít fel, amelyek a műveket erősítik és újabb olvasatokat tesznek lehetővé.
Újabban ezek egyre tágabb regionális és európai kitekintéssel rendelkeznek, a gyűjteménybe jelentős német, francia, Kárpátokon túli román művészek alkotásai is bekerülnek. A kiállítás két helyszínen való megrendezése lehetővé teszi, hogy két eltérő koncepcióban mutassák be a gyűjtemény egy jelentős részét. A szépművészeti múzeumban a kronologikus összeállítás lineáris olvasatot nyújt a Belle Epoque gondtalan, életörömmel telített alkotásaitól el egészen a spanyol Enric Fort Ballester és a román Șerban Savu 2017-ben, a késői kapitalizmus korában készült, nagy erőfeszítést igénylő, mégis ironikus mozaikjáig. Az est zárásaként a közönség a kiállítás második részét a Quadro Galériában tekintheti meg. A Quadro Galériában bemutatandó válogatás tematikusan és szemléleti affinitások keresése révén tekinti át a gyűjteményt, a két világháború közötti periódustól a kortárs művészetig.
Az itt látható művek felkiáltójelek az emberi létről. A két világháború között készült festmények mellé olyan neoavantgárd műveket társítottak, mint Erdély Miklós talányos, csurgatott bitumenes képe az Armaggedon-sorozatból, Hajas Tibor body artjának fotográfiai nyomait, Antik Sándor „Subjektiv Fluxus” installációját.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
szóljon hozzá!