Fotó: Ifj. Haáz Sándor
2007. október 15., 00:002007. október 15., 00:00
A szervezők tájékoztatása szerint az első alkalommal megrendezett fesztiválra 1530-an váltottak jegyet, 1000 meghívót osztottak szét, a bevétel pedig 20 ezer lejre rúg.
„Célunk az volt, hogy Kolozsvárt bekapcsoljuk a dzsesszzenei események nemzetközi áramába. A rendezvény a közönség érdekében, és nem anyagi megfontolások mentén szerveződött, olyan programot kívántunk összeállítani, melynek minden pontja maradandó élményt nyújt. Úgy érzem, elértük céljainkat” – összegzett Simona Hodoş fesztiváligazgató. Véleményét főként a közönség igazolta, hiszen a 18 órától kezdődő koncerteken alig néhány szék maradt üresen a fő helyszínen, a Diákházban.
Az esemény legsikeresebb programpontja kétségkívül Teodora Enache telt házas koncertje volt: a nemzetközileg elismert román énekesnő és zenekara Billy Cobhammel és Olivier Gatto francia nagybőgőssel kiegészülve állt színpadra, másfél órás, főként dzsessz-sztenderdekből álló műsorukat hosszú vastapssal jutalmazta a közönség. A rendezőség által „kizárólag a román ajkúaknak ajánlott” pénteki koncertek keretében a nagyszebeni Imperium Jazz Band a Svédországból hazatérő Doru Apreotesei (elektromos orgona, zongora) és Mihai Farcaş (ütős hangszerek) segítségével a 80-as évek dzsessz-rock hangulataiból kínált ízelítőt. A zenekar többnyire az egykoron nagy sikernek örvendő Post Scriptum zenekar dalaiból állította össze nem túl izgalmas műsorát, e sorok szerzőjének csupán Lucian Fabro invenciózus dobjátéka szerzett emlékezetes pillanatokat. A „román nap” a fesztivál egyik fő attrakciójának számító koncertjével folytatódott: a színpadra cipelt Steinway-zongoránál a műfaj talán legnépszerűbb hazai személyisége, Johnny Răducanu foglalt helyet. „Eljöttetek megnézni a vén művészt, mielőtt meghal? Nem kell aggódni, még nem akarok elmenni közületek: először eljátszom a dalaimat, azután jöhet a kaszás” – jelentette ki előadása elején a 76 éves zongorista, akinek minden hasonló „ízes” megnyilatkozását hosszú taps követte. A brăilai mester a tőle megszokott szenvedélyességgel adta elő legszebb dalait, többek közt az Octombrie Song című balladát is, melyet elmondása szerint a kolozsvári egyetemista évek inspiráltak. Aznap este a Fashion Club nevű szórakozóhelyen Billy Cobham és Olivier Gatto újra színpadra léptek, műsorukat azonban 40 lejes belépő ellenében lehetett megtekinteni, az eseményről tudósító sajtósokat igazolvánnyal sem engedték be. Nem maradtunk le viszont a Gyerekek Palotájának dísztermében tartott ingyenes mesterkurzusról, melynek szombati vendége Cobham mester volt. A sztárvendég egy közönséges kínai dobfelszerelés mögül másfél órán keresztül készségesen válaszolt az érdeklődők kérdéseire, majd alaposan „elfárasztotta” hangszerét. „Nagyon jól éreztem magam Kolozsváron, értékes tapasztalatokkal, és sajnos egy emlékezetes torokgyulladással térek haza” – mondta búcsúzáskor a zenész.
Szombaton a meghívást betegség miatt az utolsó pillanatban visszamondó Ferenczi György Rackajamje helyett a budapesti Cornelio Tutu Band lépett színpadra. A programváltozás csak jegyváltás után, előadás közben derült ki, erről sem a jegyárusok, sem a szervezők által verbuvált önkéntesek nem tájékoztatták az érdeklődőket.
A rendezvény lapzártánkkor a francia Regis Huiban Group és a lengyel Andre Ochodlo and the Jazzish Quintet fellépésével ért véget. Simona Hodoş főszervezőtől megtudtuk, a hagyományteremtőnek szánt rendezvényt jövő ősszel szintén a Diákházban tartják.
Gyergyai Csaba
Mai világunk, társadalmunk, valóságunk nagy mértékben irányt vesztett – többek közt erre világít rá Sławomir Mrożek lengyel drámaíró ma is fölöttébb aktuális, Tangó című darabja, amelynek premierjét pénteken tartják a Kolozsvári Állami Magyar Színházban.
Hunor Horváth rendezőt nevezték ki a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház ideiglenes igazgatójává.
A román színházi szakma két legfontosabb elismerésével tüntették ki a szatmárnémeti Harag György Társulat III. Richárd című előadását. Bessenyei Gedő István, a szatmári társulat igazgatója nyilatkozott a Krónikának.
Több mint 50 szerzővel és nyolcvannál is több programmal várják az érdeklődőket a június 26. és 29. között tartandó 14. Kolozsvári Ünnepi Könyvhétre, melynek főbb meghívottjai Lars Saabye Christensen norvég-dán és Gabriel Adameșteanu román író.
Újra megrendezik a kerékpározást, olvasást és a kultúrafogyasztást népszerűsítő Tricikli fesztivált, a Szegedet, Magyarkanizsát és Sepsiszentgyörgyöt érintő programsorozat május 30-án indul.
Tarr Béla magyar rendező lesz a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) 24. kiadásának díszmeghívottja, aki életműdíjat vehet át a kincses város legnagyobb filmes rendezvényének zárógáláján.
Két kiemelt kategóriában is díjazták a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulatának III. Richárd című előadását a Román Országos Színházi Szövetség (UNITER) hétfőn este rendezett gáláján. Emellett magyar alkotók is részesültek UNITER-díjban.
A világ számos természeti érdekességét hozza el a mozivászonra június 4–9. között a brassói LYNX fesztivál.
Dzsafar Panahi világhírű iráni rendező titokban forgatott Egy egyszerű baleset című thrillerének ítélte az Arany Pálmát a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon a Juliette Binoche francia filmszínésznő által vezetett nemzetközi zsűri szombat este.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.