Az ünnepségsorozat csütörtökön 18 órától kezdődik Szatmárnémetiben Andrási Kurta János Dsida-szobrának megkoszorúzásával. Pénteken Dsida mához szóló költészete címmel a Scheffler János Lelkipásztori Központ előadótermében egész napos irodalmi tanácskozást tartanak, 19.30-tól pedig a szatmári filharmóniában a szülőváros három magyar gimnáziumának diákjai lépnek fel irodalmi emlékműsorral.
A megemlékezés szombati, kolozsvári programja része a Szabédi-napok aznapi műsorának: 9.30-tól felavatják az újjáépített Szabédi-házat a Gh. Lazãr utca 30. szám alatt, 11 órától az Unitárius Püspökségen irodalmi tanácskozást tartanak, majd 18.30-tól emléktáblát lepleznek le annak a Fürdő utcai háznak a falán, amelyben 1925-től haláláig, 1938-ig Dsida Jenő élt. A Házsongárdi temetőben 17 órakor koszorút helyeznek el Szabédi László és Dsida Jenő sírján.
A rendszerváltás után először 1992-ben, Dsida születésének 85. évfordulóján szerveztek jelentősebb megemlékezést Szatmárnémetiben. „Zsúfolásig telt a színház, akkor hangzott el először szabadon a költő Psalmus hungaricusa, és akkor tartottuk róla az első tudományos ülésszakot. Úgy látom, hogy Dsida költészete iránt nem lankad az érdeklődés, külön öröm, hogy a fiatalok, a diákok is szívesen olvassák, és idén például saját műsorral készülnek a megemlékezésre” – mondta a Krónikának Muzsnay Árpád. A megemlékezést szervező Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület partiumi alelnöke hozzátette: vasárnap Szatmárnémetiben Dsida-szavalóversenyt is tartanak a Szatmár megyei diákok számára, ezt megelőzően, pénteken pedig a szatmárnémeti Korona-könyvesházban bemutatják a Mentor Kiadó gondozásában – a szintén szatmári születésű Kovács András Ferenc által válogatott – nemrég megjelent Dsida-versválogatást.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
A csomaközi kelta harcos sírját, a rituális temetkezési eszközöket és a kelta sisakot is megtekinthetik a látogatók a Maros Megyei Múzeumban. A Szatmár megyében feltárt őskori tárgyak a Romániában fellelt vaskori kelta leletek közül a leglátványosabbak.