Fotó: A szerző felvétele
2011. június 16., 08:212011. június 16., 08:21
Noha a plakáton társszervezőként jelenik meg, és műszaki személyzetének egy részével képviselteti is magát Mikházán, idén először nem vesz részt a kulturális eseményen a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház magyar tagozata. Szélyes Ferenc színművész, a fesztivál ötletgazdája, valamint főszervezője szerint ennek az az oka, hogy a 2010/11-es évadban a Tompa Miklós Társulat egyetlen olyan darabot sem tűzött műsorra, mellyel tájolni is lehetett volna. „Furcsa és szomorú, de nincs egy olyan előadásunk, mely valamelyest illeszkedne a Csűrszínház jellegéhez, és a vidéki közönségnek is be lehetne mutatni. Ennek ellenére remélem, hogy a napokra meghívott többi társulat és előadó színessé teszi a kínálatot” – fejtette ki Szélyes.
Az idén a háromnapos rendezvény másik társszervezője, a Maros megyei önkormányzat is visszafogottan veszi ki a részét. Az eddigi főtámogató az ivóvízkészletre sem elegendő 500 lejjel segíti a Mikházi Csűrszínházi Társaságot, ami a tavaly kiutalt összegnek alig több, mint tíz százalékát jelenti, míg a plakátokon szintén megjelenő Communitas Alapítvány egyetlen fillérrel sem járul a szervezéshez. „Odajutottunk, hogy valósággal össze kell koldulnunk a pénzt, főként vállalkozóktól és magánszemélyektől. A szűkös keret miatt letettünk eredeti tervünkről, miszerint az idén – több székelyföldi színház meghívásával – ötnaposra bővítjük a fesztivált” – panaszolta el a főszervező, aki az elmúlt hónapok konfliktusainak tudja be a „csapok elzárását”. Amint a Krónika beszámolt róla, heves vita robbant ki Szélyes Ferenc és Lokodi Edit Emőke megyei tanácselnök között a Csűrszínház státusa és kihasználtsága kapcsán. Ott lesz viszont a társszervezők között a Romániai Magyar Gazdák Egyesületének marosszéki szervezete. „A kultúra és az agrikultúra mindig is közel állt egymáshoz. Főként, ha azt vesszük figyelembe, hogy mindkettő valamiféle táplálékot biztosít” – jegyezte meg tréfásan Csomós Attila elnök, aki több RMGE-taggal együtt a Nyárádmente június vége felé érő zöldségeit és gyümölcseit készül kínálni a látogatóknak.
A visszajárónak számító magyarországi Forrás Színház, a Maros Művészegyüttes, a sepsiszentgyörgyi Tamás Áron Színház, az Öves együttes, a marosvásárhelyi Ariel Ifjúsági és Gyermekszínház, a Bekecs Néptáncegyüttes, valamint a Bécsben élő Székely Szabó Zoltán előadásain kívül a nyárádmenti településre látogatók jelmez-, fotó-, faragottbútor- és címertárlatokat látogathatnak, részt vehetnek Kallós Zoltán válaszúti néprajzkutató tárlatának megnyitóján, benevezhetnek a táncházra, hintózhatnak, szervezetten kirándulhatnak, megcsodálhatják a kézművesek alkotásait, megismerkedve a gyékényszövés, goblenvarrás, vesszőfonás, citera- és székelykapu-faragás titkaival. A szervezők ugyanakkor a Maros Művészegyüttes mikházi származású humoristájának, az egész Székelyföldön jól ismert Széllyes Sándornak készülnek emlékszobát avatni.
Néptánc- és népzeneoktatás, kézműves foglalkozások, nagycsaládos programok, minden korosztályt megszólító táborok szerepelnek a nagykárolyi Rekettye Kulturális Egyesület tevékenységei között, melynek elnöke céljaikról, terveikről beszélt a Krónikának.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
szóljon hozzá!