Fotó: Gligor Róbert László
Változatos programot állítottak össze a szervezők a mikházi Széllyes Sándor Csűrszínház 2016-os évadjára, amelybe idén is több intézmény, szervezet bekapcsolódik.
2016. április 13., 20:312016. április 13., 20:31
A Csűrszínházi Egyesület mellett a Spectrum Színház, a Maros Művészegyüttes, a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem, a Maros Megyei Múzeum, az Artecotur Egyesület, a Budapesti Nemzeti Színház, a Gyulai Várszínház a Kaposvári Egyetemmel és a Budapesti Nemzeti Színházzal közösen, a vásárhelyi Yorick Stúdió Színház a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színházzal, Madaras Sándor műgyűjtő és a Romániai Magyar Gazdák Egyesületének Maros megyei szervezete mind hozzájárul a gazdag kínálathoz.
Ünnepel a Maros Művészegyüttes
A nyitóeseményre május 29-én kerül sor a Maros Művészegyüttes szervezésében, idén ünnepli ugyanis 60. évfordulóját a vásárhelyi alakulat, amely ez alkalommal Széllyes Sándor-emlékesttel indítja az évfordulós ünnepi műsorsorozatot. Ez nem véletlen, hiszen tíz éve hunyt el Széllyes Sándor, az együttes alapító tagja, aki ráadásul mikházi születésű volt. Az emlékműsort megelőző beszélgetésen egykori alapító tagok beszélnek a kezdetekről. A június 1-jei gyermeknapra is készül a Maros Művészegyüttes: a Fehérlófia című táncjátékot viszik ki a csűrszínházba a Nyárád menti gyerekek számára.
Idén nem szervezik meg a Széllyes Sándor-népdalvetélkedőt, de ez nem jelenti azt, hogy abbamarad az eddigi sikeres esemény. Ahogy Barabás Attila, a Maros Művészegyüttes igazgatója fogalmazott, most kimarad, de jövőre szeretnék folytatni.
Három nap színházi élmény
A június 24-e és 26-a között 14. alkalommal sorra kerülő Csűrszínházi Napok programja a tervek szerint képzőművészeti tárlattal kezdődik. Madaras Sándor marosvásárhelyi idegsebész a saját gyűjteményében megtalálható Nagy Pál-festményeket bocsátja közszemlére. A kiállítást Vécsi Nagy Zoltán művészettörténész, a néhai Nagy Pál fia nyitja meg.
A háromnapos programban öt színházi produkció is szerepel, a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem Pozsgai Zsolt Liselotte és a május, a Budapesti Nemzeti Színház Tamási Áron Vitéz lélek, a Yorick Stúdió a temesvári Csíky Gergely Állami Magyar Színházzal közösen Neil LaBute Valami csajok, avagy egyszer öt című darabjával szerepel.
A Gyulai Várszínház a Kaposvári Egyetemmel és a Budapesti Nemzeti Színházzal közösen a Weöres Sándor Pszyché című művéből készült előadást hozza el, a Spectrum Színház pedig Hedry Mária Tündér Mira című mesejátékát mutatja be. Július 22-ére a Csűrszínházi Egyesület is tervez egy bemutatót: Eric-Emmanuel Schmitt Rejtélyes viszonyok című darabját Szélyes Ferenc és Nagy István előadásában viszik színre.
Magyar filmek, római fesztivál
Újdonság lesz az augusztus 6-ára tervezett magyar játékfilmmaraton, amelynek szervezésében a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) is részt vesz. A Maros Megyei Múzeum negyedik alkalommal szervezi meg a Római Fesztivált augusztus 13-án, az Artecotur Egyesület pedig augusztus 15-e és 25-e között a diákszínjátszó tábort szervez.
Az idei csűrszínházi évadot a Romániai Magyar Gazdák Egyesülete Maros megyei szervezete zárja terménykiállítással, szakmai kerekasztal-beszélgetéssel, illetve néptánc-, népzene-előadásokkal. A község polgármesteri hivatalának és önkormányzatának jóvoltából felújítják a csűrszínház épületét, lefestik a padokat, a bejárati kaput, a kerítést, füvesítik az udvart és elkészült a hátulsó csűrkapu is. Az idén pályáztak, és a LEADER vidékfejlesztési program jóvoltából új hang- és fénytechnikával is gazdagodnak – mondta el Szélyes Ferenc. A szervezők arról is gondoskodnak, hogy folyamatosan büfé álljon a vendégek rendelkezésére.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
szóljon hozzá!