Tompa Gábor igazgató a Kolozsvári Állami Magyar Színház új évadában várható premiereket, fesztiválokat, valamint a jelenlegi anyagi nehézségeket ismertette
Fotó: Biró István / Kolozsvári Állami Magyar Színház
Bár felére csökkentették a költségvetését, hét premiert és két fesztivált tervez most kezdődő, 2024-25-ös évadában a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
2024. szeptember 06., 15:092024. szeptember 06., 15:09
2024. szeptember 06., 15:422024. szeptember 06., 15:42
Amint az évadot ismertető pénteki sajtótájékoztatón Tompa Gábor igazgató beszámolt róla, szűkös költségvetési évnek néznek elébe, az épület korszerűsítését, bővítését is el kell halasztaniuk, ennek ellenére lehetőségeikhez képes gazdag kínálatot nyújtanak nézőiknek. Kifejtette,
Fotó: Biró István / Kolozsvári Állami Magyar Színház
Ezen kívül még hat bemutatót terveznek, valamint – bár a korábbiaknál valamivel szerényebb formában, vagyis kevesebb külföldi előadással – , de megtartják a kétévente esedékes Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztivált novemberben. Jövő júniusban Harag György Emlékhetet tartanak a 100 éve született, 40 éve elhunyt neves rendező emlékére.
A Janovics című előadásról elmondta, ugyanolyan izgalmas, mint az ifj. Vidnyánszky Attila által Kolozsváron rendezett korábbi két előadás, az Ifjú barbárok és a Rómeó és Júlia, sőt, valamiképpen összefügg a Bartók és Kodály életéből inspirálódott Ifjú barbárokkal – aki látta már a korábbi előadást, az arra való utalásokat fog felfedezni a Janovicsban.
Decemberre tervezik a Páskándi Géza írásaiból készülő Pornokrácia című produkciót, amely ősbemutató lesz, rendezője Szabó K. István, dramaturgja pedig Bessenyei Gedő István, a szatmári Harag György Társulat igazgatója. Tompa Gábor egy norvég poéma, Jon Fosse: Én vagyok a szél című műve alapján rendez előadást, a kétszereplős produkcióban fontos szerepet kap egy kórus is, a díszlet- és jelmeztervező Bocskai Gyopár lesz.
Közönségsikernek ígérkezik a februárban esedékes Kabaré című musical, amelyet a Kolozsváron már több ízben dolgozó Puskás Zoltán jegyez.
Tasnády-Sáhy Péter közreműködésével, Mihaela Panainte rendezésében, a díszlet Helmut Stürmer munkája lesz. Különleges „aktulitása” lesz a szintén márciusra várható, Tangó című előadásnak: Sławomir Mrożek darabját Keresztes Attila rendezi éppen 40 évvel azután, hogy a kincses városbeli társulatnál megrendezte Tompa Gábor.
Ugyanebben az évben hunyt el Harag György, ezért nekem Marosvásárhelyre kellett mennem, hogy befejezzem az általa megkezdett Cseresznyéskert rendezését, így a kolozsvári előadást később tudtuk bemutatni” – emlékezett vissza Tompa Gábor. Az évad utolsó bemutatója a tervek szerint Thornton Wilder A mi kis városunk című műve alapján készül, Jesca Prudencio filippino-amerikai rendező jegyzi, aki Tompa Gábor tanítványa volt az Egyesült Államokban.
Jelenleg zajlanak az egyeztetések, a pontos kínálatot később fogják közölni. Tompa Gábor kiemelte, hogy a 100 éve született Harag György emléke előtt olyan fesztivállal emlékeznek, amelyre azokat a társulatokat hívják, amelyeknél a neves rendező dolgozott: jön a szatmári, a marosvásárhelyi színház, a budapesti Vígszínház, a bukaresti Teatrul de Comedie.
Fotó: Biró István / Kolozsvári Állami Magyar Színház
„Különlegesség, hogy várjuk a barcelonai nemzeti színház társulatát is, Anna Karenina című produkciójukkal.
– mondta Tompa Gábor. A társulat 16 korábbi előadását tartja műsoron az új évadban. Az előadások listája a színház honlapján érhető el.
A sajtótájékoztató végén a Krónika feltette azt a kérdést, hogy minek alapján válogatják ki a kínálatot. Tompa Gábor elmondta, azok az előadások maradnak műsoron, amelyek iránt van közönségigény, ugyanakkor azt is számításba kell venniük, hogy mely produkciókat hívják meg fesztiválokra: ezeket frissen kell tartaniuk.
A színháznak és az operának otthont adó épület régóta esedékes felújításáról, korszerűsítéséről, bővítéséről Tompa Gábor elmondta, a folyamat elakadt, mivel a kivitelező cég nem nyújtott be megfelelő tervet, így újra kell tervezniük „nulláról” mindent, így valószínűsíthetően ebben az évadban nem kerül sor a munkálatok megkezdésére.
{K1}
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
A csomaközi kelta harcos sírját, a rituális temetkezési eszközöket és a kelta sisakot is megtekinthetik a látogatók a Maros Megyei Múzeumban. A Szatmár megyében feltárt őskori tárgyak a Romániában fellelt vaskori kelta leletek közül a leglátványosabbak.
Több mint 3.5 millió forint értékben osztottak ki díjakat május 14-én, szerdán este a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeumban, a Méhes György – Nagy Elek Alapítvány irodalmi díjait erdélyi folyóirat szerkesztősége és erdélyi alkotó is átvehette.
A bukaresti Bulandra Színház látja vendégül a Háromszék Táncszínház Ecce Homo című előadását, amely Munkácsy-festmények színházi megközelítése. Tapasztó Ernő, a tavaly év elején bemutatott produkció egyik rendezője értékelt a Krónikának.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
szóljon hozzá!