A Kossuth-díjas Csík Zenekar lép színpadra vasárnap a Csűrszínház Napokon
Fotó: Csík Zenekar /Facebook
Jubilál az immár 20 éves Csűrszínház a Maros megyei Mikházán: péntektől vasárnapig színházi előadások, kiállítások, valami záróeseményként a népszerű Csík Zenekar koncertje várja a közönséget.
2023. június 27., 14:452023. június 27., 14:45
A jubileumi Csűrszínházi Napokon fellép többek közt a Maros Művészegyüttes a Sárga Rózsa című előadással, amelynek rendező-koreográfusa Könczei Árpád. Szintén színpadra lép a Bekecs Néptáncszínház Párosan szép című folklórelőadásával. 20 éves a Csűrszínház címmel fotó-és plakátkiállítást szervez a Mikházi Csűrszínházi Egyesület és a marosvásárhelyi Artecotur Egyesület.
Érdekes emberek, különleges történetek a Nyárád-mentéről
Az elmúlt két évtizedben készült felvételek – a teljesség igénye nélkül bepillantás nyújtanak – a fesztivál múltjába, felelevenítenek egyes előadásokat, megpróbálják tükrözni a rendezvények hangulatát. Vajda György felvételei mellett Kerekes Péter Pál és Bálint Zsigmond képei is színesítik a kínálatot – olvasható a szemle honlapján.
Húsz éve működik a Csűrszínház a Maros megyei Mikházán
Fotó: Haáz Vince
A felvételeken az a csűr is látható, amelynek átalakításával jött létre a ma látható színházi épület. Kerekasztal-beszélgetést is tartanak: a Mikházi Csűrszínházi Egyesület hagyományt teremtett az Érdekes emberek, különleges történetek jelmondat égisze alatt szervezett nyilvános beszélgetésekkel. A Csűrszínházi Napokon olyan helyi személyiségek szólaltak meg, akik kötődnek Mikházához, a Nyárád mentéhez, életükben, életpályájukban meghatározó szerepet játszott a falu, a környék. Eddig id. Szélyes Ferenc és Köllő Gábor plébános mesélt életének különösebb állomásairól, a mikházi élményeiről. Ezúttal Vajda György újságíró beszélgetőpartnere kollégája Lokodi Imre lesz, aki újságíró, televíziós szerkesztő, közíró. Történeteit Mikháza múltjából, jelenéből meríti, többek között azokról
Fotó: Haáz Vince
A Bódi Attila Lázadni veletek akartam című regényéből készült produkciót is megtekintheti a közönség: a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata – Yorick Stúdió előadását Sebestyén Aba rendezte. Kiss Csaba: De mi lett a nővel? című darabjából készül produkció is szerepel a szemle kínálatában: Béres László állította színpadra a Gyulai Várszínház produkcióját.
Aranylemezes, Kossuth-díjas zenekar Mikházán
Vasárnap este a Csík Zenekar lép fel Mikházán: a Kossuth-díjas, részben népzenét, részben népzenei elemeket is felhasználó könnyű- és világzenét játszó magyar együttes 1988 óta a magyar népzenei élet egyik meghatározó szereplője. Az eltelt három évtized alatt több rangos zenei díjjal jutalmazták a kecskeméti formációt. Munkájuk elismerését jelzi a Fonogram-díj, amelyet 2007 elején érdemeltek ki legutóbbi, azóta aranylemezként számon tartott „Senki nem ért semmit” című albumért világzene kategóriában. Tagjai: Majorosi Marianna – ének, Barcza Zsolt – cimbalom, Bartók József – nagybőgő, Csík János – hegedű, Kunos Tamás – brácsa, Makó Péter – fúvós, Szabó Attila – hegedű.
2000-ben az olimpiai játékokat kísérő kulturális programhoz őket választották ki, hogy képviseljék Magyarország népi kultúráját Sydneyben. 2007-ben a Senki nem ért semmit című lemezük elnyerte Az év hazai világzenei albuma kategóriában a Magyar Hanglemezkiadók Szövetségének Fonogram díját, s hamarosan aranylemez lett. 2012-ben a huszadik, jubileumi Sziget Fesztivál mínusz egyedik napján a zenekar és a magyar rockzene több neves képviselője – Kovács Kati, Presser Gábor, Szörényi Levente, Bródy János, és Földes László (Hobo), valamint Lovasi András, Kiss Tibor, Ferenczi György – adtak egy három órás nagykoncertet.
A nyárádszeredai Bekecs Néptáncszínház is fellép a jubileumi rendezvényen a hét végén
Fotó: Bekecs Néptáncszínház
További részletek a Csűrszínház honlapján és Facebook-oldalán találhatóak.
Évezrednyi kultúrák egy évtizednyi fesztiválon volt a címe az idei, tizedik alkalommal megszervezett Római fesztiválnak Mikházán.
Június 24. és 26. között indul a mikházi Szélyes Sándor Csűrszínház 2022-es évada. A szervezők a program szerint színházi előadásokkal, beszélgetőműsorral, néptáncszínházi előadással várják az érdeklődőket.
A berlini Merlin Bábszínház vendégszerepel a kolozsvári Puck Bábszínházban.
Ady Endre és Léda digitalizált leveleit is elérhetővé tette a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ Országos Széchényi Könyvtár (MNMKK OSZK) az általa üzemeltetett Copia tartalomszolgáltatás felületén – tájékoztatta az intézmény hétfőn az MTI-t.
Két erdélyi alkotó, Laczkó Vass Róbert, a Kolozsvári Állami Magyar Színház színművésze és Szép András zongoraművész, a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetem korrepetitora svédországi turnéra indul.
Kifejezetten a Z generációnak mutatják be Marosvásárhely szecessziós ékkövét, a 111 éve épült Kultúrpalotát szombaton.
Vidéki erdélyi iskolákba, a Szilágyságba is elviszi az élő irodalmat a kolozsvári Helikon irodalmi folyóirat.
Október 18. és 28. között Bukarestben rendezik meg a 34. Országos Színházi Fesztivált (FNT), amelyen mindig szerepelnek erdélyi magyar színházi előadások, produkciók is.
A kolozsvári Puck Bábszínház október 15-én 17 órától mutatja be legújabb előadását, melyet a magyar és román társulat közösen hozott létre.
Kulturális és turisztikai központtá alakítják a zaguzséni Jakabffy–Juhász-kastélyt, a 19. századi nemesi lak a hétvégén első alkalommal nyitotta meg kapuit a nagyközönség előtt.
Több mint egymillió forintért kelt el József Attila Nem én kiáltok című, 1924-es verseskötetének dedikált példánya az Antikvárium.hu vasárnap zárult online árverésén.
Hat új film és két közönségtalálkozó várja az érdeklődőket jövő héten a hétfőtől szombatig tartó 18. Román Filmhéten – tájékoztatta a budapesti Uránia Nemzeti Filmszínház pénteken az MTI-t.
szóljon hozzá!