Szentes Zágon: Nincs jel. A készülék már átvette a családi asztal helyét, ahol összegyűlünk
Fotó: Fodor Előd
A családi emlékezet, az egymást követő nemzedékek kapcsolódási pontjai és a köztük feszülő távolság a témája annak a kiállításnak, amely a Kolozsvári Magyar Napok keretében nyílt hétfő délután. A hetedszerre szervezett Mimesis Kortárs Vizuális Művészeti Fesztiválnak idén Palimpsest a címe, és 24 kolozsvári művész alkotásait sorakoztatja fel.
2019. augusztus 20., 19:082019. augusztus 20., 19:08
Palimpsest – ez a címe annak a kiállításnak, amelyen 24 kortárs kolozsvári művész alkotásai tekinthetőek meg a kincses városbeli Bánffy-palota pincéjében. A hagyományosan a Kolozsvári Magyar Napok programjába illeszkedő, immár hetedik alkalommal megszervezett Mimesis Kortárs Vizuális Művészeti Fesztivál idei tematikája a családi emlékezet, az egymást követő nemzedékek kapcsolódási pontjai és a generációk közt feszülő távolság.
Az Origo Kulturális Egyesület által szervezett kiállítás anyaga a családban tovább öröklődő történetek átalakulására, felülírására, palimpszeszthez való hasonlóságára összpontosít.
– olvasható a tárlat leírásában.
Zakariás Ágota művészettörténész nyitóbeszédében rávilágított, hogy a kiállítás az emlékekről szól, mindannyiunknak vannak történetei, gyerekkori csínytevések, nagypapa háborús történetei, és időről időre felidézzük azokat a családtagokat, akikre büszkék vagyunk, vagy akikre éppen nem, de ezek a adják a családi szerkezet ritmusát, ezek indentitásunk meghatározói, amelyben a dramaturgiai alaphelyzet a családi asztal.
A Bánffy-palota labirintusszerű pincéjében Alexandra Mocan, Alexandru Muraru, Bába István, Bob József, Burka István, Czimbalmos Anett, Daradics Árpád, Darvay Tünde, Dorel Găină, Florin Gherasim, Irsai László Zsolt, Inia Șerban, Kalló Angéla, Lőrincz Gyula, Lucian Székely-Rafan, Makkai András, Makkai Bence, Mátyás László, Mădălina Surducan, Mihai Nuțu, Mira Marincaș, Sipos Sándor, Szentes Zágon, Vlad Pârvu alkotásai láthatók augusztus 25-ig 10–17 óra között.
Szentes Zágon Nincs jel című festményén például talán bolygók közt közvetítő tévékészülék látható adás nélkül – a generációk közti értetlenséget sugallva, a mű arra is rávilágíthat, hogy a készülék már átvette a családi asztal helyét, ahol összegyűlünk. Dorel Găină alkotásának címe EMLÉKtelenségek: egy széket láthatunk, amelyen a kommunista korszak címeres zászlója hever lepelként, valamint egy Coca Colás zacskó, amely talán a kommunizmus után következő kapitalista világrend jelképeként szolgál. Az installáción egy Volkswagen kisbusz is szerepel, a német ipar és a hippi korszak jelképeként – ezek a szimbólumok mind-mind egy „családi körbe” tartozhatnak. A megnyitón négy kortárs költő – Kali Ágnes, Ovio Olaru, Florentin Popa, Selyem Zsuzsa – olvasott fel verseket és a BHF Trió zenélt.
Fodor Előd
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
szóljon hozzá!